Yükleniyor...

Migreniniz mi var?

Migreniniz mi var?
14 Eylül 2011 Çarşamba Saat 13:28

SAĞLIK

Migren hastaları, hava değişiklikleri, parlak ışığa maruz kalma, yüksek irtifa gibi çeşitli çevresel uyaranlara karşı daha duyarlı oluyorlar.

Migren genellikle zonklamalar ve sıklıkla tek taraflı baş ağrısı atakları ile seyreden, ülkemizde her 6 kişiden birinde, kadınlar arasında ise daha sık olarak her 4 kadından birinde rastlanan kronik bir hastalık. Ülkemizde migrenin görülme sıklığı %16.

Eşlik eden belirtiler

Migren baş ağrısı sıklıkla sabahları ortaya çıkar, kademeli olarak artar ve erişkinlerde 4–72 saat, çocuklarda 2–48 saat arasında sürer. Ağrıya çoğunlukla iştahsızlık bulantı, fotofobi (ışıktan rahatsız olma), fonofobi (sesten rahatsız olma), ozmofobi (kokudan rahatsız olma) gibi pek çok ek bulgu da eşlik eder. Tüm bu özelliklerin birlikte gözlenmesi şart değildir.

Tedavisi

Migren tedavisi tanı koymakla, tanıyı hastaya açıklamakla ve hasta için uygun olan tedavi planını oluşturmakla başlıyor. Hastaların baş ağrısı günlüğü tutarak bu günlüğe baş ağrısının süresini, şiddetini ve tedaviye yanıtını kaydetmeleri tedavinin başlangıcında yardımcı olabiliyor. Migrenin ilaçla tedavisi, akut tedavi veya koruyucu tedavi şeklinde olabiliyor. Hastalar her iki yaklaşıma da ihtiyaç duyabiliyorlar. Akut tedavi, baş ağrısı bir kez başladığında, ağrıyı geçirmek veya ağrının ilerlemesini durdurmak amacıyla yapılırken koruyucu tedavi, atak sıklığını ve şiddetini azaltmak için yapılıyor.

*Sağlığın Sesi

 

 

 

Bu haber toplam (2153) defa okunmuştur

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3
Yorum Ekle

Haber Yorumları ( 0 )

Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?