Yükleniyor...

Sinsice Büyüyen Tehlike!

Sinsice Büyüyen Tehlike!
14 Eylül 2014 Pazar Saat 19:11

SAĞLIK

Chp Kocaeli Çevre ve Sağlık komisyonu son zamanlarda büyüyen tehlike Bonzai ile ilgili bir basın açıklaması yaptı;

Chp Kocaeli Çevre ve Sağlık komisyonu son zamanlarda büyüyen tehlike Bonzai ile ilgili bir basın açıklaması yaptı;

Bonzai, son 5 yıldır Türkiye’de sinsice büyüyen bir tehlike. Tamamen sentetik, ucuz maliyetli, uzmanlara göre, 3 dozda bağımlılık yapan ve 2 yıl içerisinde öldürebilen bir uyuşturucu. Kullanıcılar, etkisi olan halüsinasyonlar nedeni ile hayatını hemen kaybetmese bile, 2 yıl gibi kısa bir sürede ölüme gidiyor… 
Kolay elde edilebilir ve ucuz olması nedeni ile son zamanlarda madde kullanıcıları bonzaiye yöneldiler. 
Aynı dönemde gerek madde kullanım yaşı, gerek madde bağımlı sayısının arttığı göz önüne alındığında; bu yönelim ölüm sayısını ciddi oranda arttırabilir.
Kentimizde de bonzainin önemli bir sorun teşkil ettiğini, kolluk kuvvetlerinin sürekli operasyonlarına rağmen gerek kullanıcı, gerek olay sayısının her geçen gün arttığını, basın yoluyla öğreniyoruz. 
Korkunç bir canavar olan bu uyuşturucu, çok iyi tanınmaması ve ailelerin bilgi sahibi olmaması ve yeterli özeni göstermemesi nedeni ile ilköğretim okullarına kadar ulaşabilmiş durumda.
Artan göç, üniversite varlığı ve buna bağlı genç nüfus artışı; madde bağımlılığının doğrudan veya dolaylı tehlikelerine ilimizi de maruz bırakmaktadır.
Kocaeli Tabip Odasının bu konuya duyarsız kalmayıp, çalışmalar gerçekleştirdiğini biliyoruz ancak bonzai ve diğer uyuşturuculara karşı hızlı ve amansız bir mücadele için Kocaeli Tıp Fakültesine, Sivil Toplum Kuruluşları (STK)’na ve ailelere de çok büyük görevler düşmektedir. Hatta kentimizde acilen, Alkol ve Madde Bağımlıları Araştırma Tedavi Merkezi (AMATEM)’nin kurulması artık kaçınılmaz bir zorunluluk haline gelmiştir.
Bu bağlamda, CHP İl Çevre ve Sağlık Komisyonu olarak, ilgili kurumlarla bu korkunç düşmana karşı ortak hareket etmek, ailelerin, okul yöneticileri ve öğrencilerinin bilinçlendirilmesi için yapılacak çalışmalara katkı sunmak için üzerimize düşen görevi yapmaya hazır olduğumuzu kamuoyuna saygı ile duyururuz.

CHP İl Çevre ve Sağlık Komisyonu adına,
İl Başkan Yrd.
Müzeyyen Topçu TAN

Bu haber toplam (3418) defa okunmuştur

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3
Yorum Ekle

Haber Yorumları ( 0 )

Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?