Yükleniyor...

Gebze’de Hidayet rüzgarı esti

Gebze’de Hidayet rüzgarı esti
08 Nisan 2016 Cuma Saat 14:47

KÜLTÜR / SANAT

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Türkiye Basketbol Federasyonu CEO’su Hidayet Türkoğlu, Gebze Kültür Merkezi’nde ‘Tecrübe Konuşuyor’ konulu söyleşiye konuk oldu.

Hidayet Türkoğlu ile birlikte panele katılan Kemerburgaz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çağrı Erhan ve spor programı sunucusu Ersin Düzen salonu dolduran gençlere altın öğütler verdi

GENÇLER HİDAYET’İ DİNLEMEK İÇİN SALONU DOLDURDU

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nca illerde başlatılan “Tecrübe Konuşuyor” Projesi kapsamında düzenlenensöyleşi, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Gebze Belediyesi’nin işbirliğinde Gebze Kültür Merkezi’nde yapıldı.Gebzeli gençlerin büyük ilgi gösterdiği panele Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Rasim Arı, Kocaeli Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürü Muzaffer Çintimar, belediye başkan yardımcıları, Gebze Gençlik ve Spor Hizmetleri İlçe Müdürü Gökhan Yavaşer, KASKF Başkanı Murat Aydın, sporcular, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda Gebzeli katıldı.

İLK KEZ BİR İLÇEDE YAPILDI

Gebze Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen panelin moderatörlüğünüspor programı sunucusu Ersin Düzen yaptı.Ersin Düzen “Bildiğiniz gibi proje Spor Hizmetleri daire başkanlığı tarafından yürütülüyor. Tüm Türkiye’yi dolaşacağız. Buranın özel bir anlamı var; ilk kez bir ilçede gerçekleştiriliyor. Hem proje için hem de benim için özel olacak. Bizim amacımız kendi kariyerlerinde başarı yakalamış olan ve gençlerimize örnek olabilecek, vereceği mesajlarla kendi hayatlarıyla ilgili tecrübeleri aktarabilmek. Sizler için yararlı olacağına inanıyoruz. Gençlere şunu ifade etmek isterim ki, buraya gelen kariyerin zirvesindeki bu insanlar bu noktaya çok büyük emeklerle geldi. Zirveye kolay ulaşmadılar. Çok sıkıntılar çektiler. Hiçbir başarıya sıkıntı çekmeden, rahatlık içerisinde yaşayarak ulaşılmaz” dedi.

GENÇLERİN YETİŞMESİ İÇİN HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERİYORUZ

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, iyi yetişmiş gençlerin ülkenin geleceğinde oynayacağı önemli rolü anlattı.Köşker “ En değerli maden olan elmas, kömür madenlerinden çıkar. Gençlerimizin içinde barınan bu değerli madeni çıkarmalarına yardımcı olmak bizim görevimiz. Gebze böyle değerleri çıkarabilmek için uygun bir konumda. Bir tarafta TÜBİTAK bir tarafta GTÜ, bir tarafta teknoparklarıyla OSB’leriyle birlikte hakikaten önemli bir ilçe. Geleceğin teminatı gençler diyoruz ama demekle olmuyor. Onların her faaliyetle her alanda gelişebilmeleri konusunda belediye olarak elimizden gelen desteği esirgemiyoruz. Gençlerimizin geleceğe dair hayallerini gerçekleştirmek için örnek ve zirve insanların tecrübelerine ve onların yol göstericiliğine ihtiyaçları var. Bugüne kadar il bazında yapılan bu programlar ilk defa Gebze’de bir ilçede yapılıyor. Gebze’nin böyle programlara ihtiyacı var. Organizasyonun Gebze’de gerçekleştirilmesinden dolayı daire başkanımıza bir kez daha teşekkür ediyorum” diye konuştu.

ÖZGÜVEN BAŞARININ ÖN KOŞULU

Salondaki gençlerle sıcak ve samimi bir söyleşi gerçekleştiren Hidayet Türkoğlu, çocukluk hayatındaki hayallerinden başlayarak kariyerinin zirvesine kadar devam tecrübelerini gençlerle paylaştı. Gençlerin sorularını esprilerle yanıtlayan Hidayet Türkoğlu, “Küçüklükte hayal kurmak güzeldir. Zihnini açıyor insanın. Ama ben hiçbir zaman 12 yaşıma kadar basketbolcu olacağımı düşünmüyordum. Sokakta yaramazlık yapan, atari salonlarından çıkmayan bir insandım. Bir gün tesadüf eseri abimin antrenmanını izlemeye gittim. O gün oraya gitmeseydim basketbolcu olamazdım. Aklımdan bile geçmiyordu. Çok yaramaz birisiydim. Sokak kavgalarıyla meşhurdum. Bir gün abimin antrenmanına gittiğimde antrenörü ‘Sen neden denemiyorsun’ dedi. O gün başlamamla bu noktalara geldim. Kendimi şanslı hissediyorum. Bu başarı tek başıma olmadı. Aile desteği çok önemli. Çocukluğumdan bu yana kendime hep güvenirim. Hayatta neyle karşılaşacağınızı bilemezsiniz. Ama kendinize güvenirseniz bir şekilde başarılı olursunuz” dedi. Türkoğlu söyleşiye şöyle devam etti:

KEYİFLE YAPTIĞINIZ İŞTE BAŞARILI OLURSUNUZ

“Basketbola başladıktan sonra keyif almaya başladım. Keyifli bir işi yaptığınızda daha başarılı oluyorsunuz. Daha da motive oluyorsunuz. Allah’ın vermiş olduğu yetenek var. Doğal olarak bu hayallerimin değişmesine neden oldu. Elde etmiş olduğum başarılar beni farklı yönlere götürüyordu. İnanın beni hep daha ileriye itti. Genç yaşta edindiğim başarılar beni daha fazla tatmin etmeyecekti ve farklı arayışlara girdim... Bizim işin en iyi yeri NBA’di. 1998-1999 yıllarında oraya yönelik araştırmalar yaptım. 2000 yılında Sacramento tarafından draft oldum. Gelmiş olduğum noktada çocukluğumda bana söyleseler ‘NBA’de 15 yıl oynayacaksın Türkiye’ye döneceksin ve Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı olacaksın…’ bunlara inanamazdım. Allah’a şükrediyorum her konuda.”

EN BÜYÜK SIKINTIMIZ SPOR KÜLTÜRÜMÜZÜN OLMAYIŞI

Türkiye’de spor sahalarında ve trübünlerde yaşanan olayların spor kültürü eksikliğinden kaynaklandığını ifade eden Hidayet Türkoğlu,“Sporda kazanmanın da kaybetmenin de olduğu öğrenilmelidir. En büyük sıkıntılardan bir tanesi tribünlerde yaşanan kötü olaylar. Bu da bizim spor kültürümüzün olmamasından kaynaklanıyor. Türkiye’de okulla sporu birlikte yürütmeyi başarırsak hem sağlık hem de kültürle inanın biz de Avrupa ve Dünya’daki diğer ülkelerden biri olacağız.Spor Bakanlığımız da Eğitim Bakanlığı ile çalışma içerisinde. İkisini birden yürütebiliriz. Benim başıma gelen şey, belli yaştan sonra okul ile sporun birlikte yürüyemeyeceği. Çocuklarımızın en iyi şekilde eğitim almasını istiyoruz.  Bazen o çocuklar kafalarını bile kaldıracak durumlarda olamıyorlar. Sporun gerçekten garantisi bulunmuyor. Her türlü talihsiz durumlarla da karşılaşabiliyorsunuz, sakatlık gibi. Benim yaptığımı, hiçbir zaman gençlere tavsiye etmiyorum. Bu cesareti ben hiçbir veliye önermiyorum. Ben sporu ve basketbolu ön plana koydum ve okulu da ikinci plana bıraktım” dedi.

HİDAYET’TEN YALAN HABERLERE TEPKİ

“Gençlerimiz bazen çok kolaya kaçıyor ve tembelleşiyor. Artık hepimizin telefonu ve tableti var. Burada en çok yaşayan insanlardan biriyim. Yeni başıma geldi, danışmanlığa atandığımda terbiyesizin birinin bana yaptığı yalan haberler sonrasında sosyal medyada yapılan hakaretlere çok üzüldüm. Sonrasında farklı yorumlar da oluyor. Şuan ki gündemimizde her şeye çok kolay ulaşıyoruz. Birisi ‘Şu şöyleymiş’ diye kartopu gibi yaymak yerine, ‘Bir de ben araştırayım’ dese daha sağlıklı düşünmeye başlayacağız. Benim için 60.000 TL maaş alıyor özel koruma ve zırhlı araç falan dediler. Bu tip şeyler… Aldığım maaş 9.000 TL. Yerlerden yerlere beni vuruyorlar. Bu tip yalan haberlere kanmamak daha doğrusu. Cumhurbaşkanımızdan, milletvekillerine kadar insanların aldığı maaşlar ortada. Bir terbiyesizin yaptığı haberle neden uğraşalım. Bunun gibi binlerce haber var. Sizler neden buna kafa yorun. Kendinizi nasıl geliştirebilirsiniz bununla vakit harcarsanız daha mutlu olursunuz. Medyamızın da bazı hataları vardır. Maddiyat insanın önüne çıkıyor. Yok şu arabaya biniyor yok bunu yapıyor diye Ama hakikaten biz sporcular emek sarf eden insanlarız.

DÖNERCİ OLMAK İSTİYORDU REKTÖR OLDU

Söyleşinin diğer konuğu Kemerburgaz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çağrı Erhan, moderatör Ersin Düzen’in “Çocukluğunuzda ne olmak isterdiniz? Sorusunu cevapladı. Prof. Dr. Çağrı Erhan, “İlkokulu yıllarında evimizin önünden geçen bir dönerci vardı. Dönerci olursam istediğim kadar döner yiyebileceğimi düşünüyordum. Lise yıllarında pilot olmak istedim. Sınavları da kazandım. Ailem izin vermeyince siyasal bilgilere yöneldim” dedi. Öğrencilerden kendilerini çok iyi yetiştirmelerini isteyen Prof. Dr. Çağrı Erhan, “Hiçbir zaman ümitsizliğe kapılmayın ve inancınızı yitirmeyin. Kendinize çok güvenin. Dört yıllık üniversite hayatında 40-50 farklı ders vardır. Yabancı dili bir kefeye koyun, diğer tüm dersleri bir kefeye koyun. Terazi yabancı dilin yanında daha ağır basar. En az bir yabancı dili mutlaka iyi derecede öğrenin” diye konuştu.Gebze Kültür Merkezi’ndeki söyleşi, konuklara hediye takdim töreni ve çekilen hatıra fotoğraflarıyla sona erdi.

Bu haber toplam (3129) defa okunmuştur

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/domains/bizimdarica.com/public_html/oyla.php on line 3
Yorum Ekle

Haber Yorumları ( 0 )

Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?