Yükleniyor...

Bir sanayicinin isyanı!

Bir sanayicinin isyanı!
09 Şubat 2011 Çarşamba Saat 15:10

EKONOMİ

GEPOSB’la ilgili yapılan şikâyetlerde ikinci müfettiş raporları da kurumu haksız buldu.

Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesi’nde petrokimya ve madeni yağlar alanında üretim yapan Denizatı Petrokimya’nın GEPOSB Yönetimi ile kendi yaptırdığı binaya kullanım izni verilmemesi ve ruhsatının iptal edilmesi ile başlayan sürtüşme, mahkeme koridorlarına taşındı.1,5 yıldır atıl durumda duran ve hiçbir şekilde kullanılamayan bina yüzünden maddi zarara uğrayan Denizatı Petrokimya şirketi sahibi A.Şafak Akmil, bu yüzden TÜBİTAK tarafından verilecek olan Ar-Ge Proje Desteği’ni yapacak yer olmadığı için kaybetmiş.

Daha önce bölgede araştırma yapan bakanlık müfettişlerinin yayınladıkları raporu hiçe sayan ve genel kurulda bu raporlardan bahsetmeyen GEPOSB Yönetiminin, Gebze Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen dava sonucunda suçlu bulunması halinde çok büyük cezai durumlara kalacakları belirtiliyor.
BU DURUMA NASIL GELİNDİ?

Denizatı Petrokimya A.Ş, sektöründe adeta tek bir firma. 2010 yılında cirosu 100 milyon USD, Gurup şirketleri ile birlikte 150 milyon USD. Bu rakam Kocaeli’nde Tüpraş’tan sonra en yüksek rakam anlamına geliyor.  İhracatta rekorları kırmakta. 5 kıtada 48 ülkeye ihracat yapmakta ve 32 milyon  USD döviz getirisi var.

Bu başarılı firmanın sahibi ve genel müdürü A.Şafak Akmil, 3 yıl önce GEPOSB yönetiminden bir arsa tahsisi yaparak üzerine bir iş merkezi yapmak istediğini belirtir. O dönem kendisine izin verilir ve arsanın metrekaresi 1 USD’dan 10 USD’ye çıkartılır. Buna rağmen tahsisi gerçekleştirip inşaata başlayan Akmil’e 10 bin m2 kapalı alanı bulunan inşaat bitmek üzereyken ruhsatının iptal edildiği söylenir. Gerek satış yapılırken, gerek bağış adı ile 10 USD rayiçle arsanın devri yapılırken hukuksuzlukları ve binanın kullanım izninin verilmemesini önce Sanayi Bakanlığı’na şikayet eden Akmil, 2009 yılının Haziran ayında kuruma müfettişlerin gelip inceleme başlatmasına sebep olmuştu.
MÜFETTİŞ RAPORLARI ZEHİR ZEMBEREK

Haziran ayında GEPOSB’da inceleme yapan Sanayi Bakanlığı Başmüfettişi Enver Taşkın ve Müfettiş Naciye Öztürk 33 sayfalık bir rapor hazırlayarak,2009 yılı Aralık ayında  bunu GEPOSB yönetimine bildirdiler.

Raporda Arsa tahsisinden tutun da, Denizatı Petrokimya A.Ş’nin genel kurula alınmamasına, GEPOSB’a ait büfede ruhsatsız ve iskansız bir şekilde yemek verilmesi, orman arazilerinin kullanıma açılması, bölge içinde kaöak katlara göz yumulması gibi birçok konuda yönetime uyarı yapılıyordu.

Bu uyarıların dikkate alınmadığı belli olunca Sanayi Bakanlığı bu kez bir başka baş müfettişi daha Başmüfettiş Ümit Işık’ı bölgeye gönderdi.

Işık’ta 9 sayfalık raporunu 17 Aralık’ta bölgeye gönderdi ve bu kez uyarılarını yasanın kendilerine verdiği uygulama haklarını da belirterek yineledi.

Bu uyarıları dikkate almayan GEPOSB yönetimi, 31/12/2010 tarihine kadar bina için ödeme yapmayınca konu  mahkemeye intikal etmiş oldu. Şimdi yargının bu raporlar doğrultusunda vereceği kararı bekleniyor.

Bu haber toplam (7144) defa okunmuştur

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/domains/bizimdarica.com/public_html/oyla.php on line 3
Yorum Ekle

Haber Yorumları ( 0 )

Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?