Yükleniyor...

Aile Hekimliği janjanlı ambalajdır

Aile Hekimliği janjanlı ambalajdır
16 Şubat 2011 Çarşamba Saat 22:24

SAĞLIK

Aile Hekimliği nedir, biliyor musunuz?

Tekelleşme projesini toplumun gözünden kaçırmak amacı ile hazırlanmış olan Aile Hekimliği uygulaması asıl amacın gizlemesini sağlayan janjanlı ambalajdır. Bu sistemde 1.basamak sağlık hizmeti, artık devlet memuru olmayan aile hekimlerinden hizmet satın alınması yolu ile verilecektir. Yani ilk basamak TEŞERONLAŞTIRILMIŞTIR.

Sevgili hocamız Prof. Dr. Nusret FİŞEK’in tek tek kaleme alıp, zamanın askeri yönetimine imzalattığı son yasa olarak tarihe geçen 2.01.1961 TARİH VE 224 SIRA NO’lu SOSYALİZASYON YASASI güncelliğini hala koruyan ve ülkemiz sağlık sistemini uluslararası tekellerin ellerinden kurtaracak tek kurtuluş yoludur. AKP hükümetinin aşama aşama uygulamaya geçirdiği Aile Hekimliği sistemi ise yukarda bahsi geçen yasanın küçük bir kısmından aşırılmış kötü bir kopyadırBu sistemde Uzman Aile Hekimleri ve altı günlük Aile Hekimliği kursu verilmiş pratisyen hekimler ana unsur olarak yer almaktadır. Her hekime 3000 ile 4500 arasınüfusa birinci basamak sağlık hizmeti sunma sorumluluğu verilmektedir. Yetersiz altyapı ile hizmet sunma zorunluluğu olan hekimlerin birçok sorunla karşılaşmaları kaçınılmazdır. Çünkü Aile Hekimleri baktıkları hastanın çok küçük bir yüzdesini ikinci basamak sağlık kurumlarına sevk edebilecektir. Sevk sınırını aşan hekimler bunun karşılığında alacakları maaşlardan kesinti cezası ile karşı karşıya kalacaklardır. Sözleşmeli statüde çalışan Aile Hekimleri iş güvencesiz bu ortamda idarenin tüm isteklerini yerine getirmek zorunda kalmaktadırlar. Gündüz biriminde hizmet veren hekimlere geceleri de devlet hastanelerinde hiçbir karşılık almadan nöbet tutturulmaktadır.

Şimdilik 6500 lira civarında ücret alan aile hekimleri bu durumdan hoşnut görünmektedir ama bu balayı dönemi uzun sürmeyecektir. Aile hekimliğinin tüm ülkede uygulanmaya başlamasını takiben tüm aile hekimleri birer sözleşmeli kurum olarak kabul edilecek ve hemşire, ebe, müstahdem gibi yardımcı personel istidam etme,bu personelin ücreti SGK pirimi, kira, stopaj, elektrik, su, telefon v.b gibi ödemelerini aldıkları 6500 liradan yapma yükümlülükleri olacaktır. Sözleşme yenilememe gibi bir tehdit altında çalışma zorunluluğu olan Aile Hekimlerinin uzun vadede nasıl verimli olabilecekleri de bir muamma olarak karşımızdadır.

Bu haber toplam (3291) defa okunmuştur

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3
Yorum Ekle

Haber Yorumları ( 0 )

Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?