Yükleniyor...

deprem tarihi yakınlaştı mı?

deprem tarihi yakınlaştı mı?
10 Mart 2011 Perşembe Saat 16:17

GÜNCEL

Deprem Dede “Bu aralar 6 şiddetinin üzerinde bir deprem olursa, benim için sürpriz olmaz” dedi.

Türk Kızılay Başdanışmanı Prof. Dr Ahmet Mete Işıkara, “Bu aralar 6 şiddetinin üzerinde bir deprem olursa, benim için sürpriz olmaz” dedi.

Türk Kızılay’ının Rize’de düzenlediği “Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projesi ve Afet Zararlarını Azaltma Programı” çerçevesinde din görevlilerine brifing veren Işıkara:

Ülkemizin deprem gerçeğini herkesin kabul edip, olası depremlere hazırlıklı olması gerekir. Daha önce söylediğim riskli bölgeler dahil Türkiye’nin herhangi bir yerinde 6’nın üzerinde bir deprem olacaktır. Bunu istatistikler söylüyor.Deprem ne zaman olacak? Sorusunu kafamızda atıp, depreme ne kadar hazırlıklıyız”a odaklanmalıyız.Nasıl ki uçakta türbülans olduğunda kemerlerinizi bağlıyorsanız, deprem anında da almamız gereken tedbirleri ve pozisyonları bilmek,kemerleri  bağlamak gibidir. Deprem sırasında doğru davranışlarda bulunursanız, ağır hasarlı binadan bile yara almadan çıkarsınız.

Mesela alınacak tedbirlerden kısaca bahsedersek; Oturduğunuz bina ve işyerinin sağlamlığından emin olun.Yatak odanızdaki dolapları duvara sabitleyin, eğer sabitleyemiyorsanız, sarsıntıda yatağınızın üzerine düşmeyecek uzaklıkta olmasına dikkat edin. Yattığınız odada perdelerin kapalı olmasına, mutfak dolaplarının kapaklarına tutamaçlar takmayaönem verin. Sarsıntı anında balkon ya da merdivenlere gitmek yerine, güvenli bir yerde diz üstü çökerek, bir yere tutunmaya çalışın.

Bu haber toplam (2804) defa okunmuştur

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/domains/bizimdarica.com/public_html/oyla.php on line 3
Yorum Ekle

Haber Yorumları ( 0 )

Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?