Yükleniyor...

NŞB obezite yapıyor!

NŞB obezite yapıyor!
10 Mart 2011 Perşembe Saat 17:10

SAĞLIK

Mısırda bulunan nişastanın işlenmesiyle elde edilen glukoz ve fruktoz içeren şekerlere nişasta bazlı şeker (NŞB) deniyor. Mısırdan üretildiği için ‘Mısır şekeri’ veya ‘Mısır şurubu’ olarak da adlan

Tehlikeli üç beyaz olarak bilinen “un, şeker ve tuz”un insan sağlığına etkileri tartışılırken, bilim adamları araştırmalar sonucunda nişasta bazlı şekerin (NBŞ), obezite ve obeziteye bağlı hastalıkları da arttırdığını söyledi.

Bunun üzerine, en büyük NŞB üreticisi olan ABD, yüzde on olan üretim kotasını yüzde ikiye düşürdü. Fransa, Hollanda ve İngiltere gibi AB ülkelerinde yasaklandı ancak Türkiye’ de tüketim rekorları kırmaya devam ediyor. Türkiye, dünyanın en büyük 4. şeker pancarı üreticisiyken, daha ucuz olan “mısır şurubu” üretmek için sadece 2010’da 500 bin ton mısır ithal etti. Ancak içeriğinde früktoz olan mısır şurubu ile yapılan gıdalar, doktorların “kronik hastalıkları salgına dönüştürüyor” demesi ve Danıştay’ın kesinleşmiş kararı olmasına rağmen Bakanlar Kurulu kotayı düşürmemekte ısrar ediyor.

NŞB; gazlı içecekler, çikolata, baklava, bisküvi ve her türlü unlu mamul sanayiinde kullanılıyor. Üstelik sadece tat verici olarak değil fermantasyon, raf ömrünü uzatma, nem dengesini koruma amacıyla da…

Nişasta bazlı şekerin (NBŞ), tokluk hissi vermediği için obezite, kanserden kalp hastalıklarına ve karaciğer yetersizliğine kadar birçok kronik hastalığa yol açtığı ileri sürülüyor.

Bu haber toplam (3621) defa okunmuştur

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3
Yorum Ekle

Haber Yorumları ( 0 )

Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?