Yükleniyor...

Op.Dr.Ceyhun Ateş Uyarıyor!!!

Op.Dr.Ceyhun Ateş Uyarıyor!!!
21 Mart 2011 Pazartesi Saat 21:40

SAĞLIK

Özel Boğaziçi Hastanesi Kadın Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Ceyhun Ateş Uyarıyor Rahim Ağzı kanserini ciddiye alın

RAHİM AĞZI KANSERİ NEDİR?

Kanser, hücrelerin kontrolsüz ve zarar verecek biçimde çoğalmaları demektir. Gelişmiş ülkelerde rahim ağzı kanserinin az görülmesi, bu ülkelerde pap-smear (rahim ağzı kanser tarama) testinin çok yaygın olması sayesindedir. Kadınların düzenli olarak muayene oldukları ülkelerde rahim ağzı kanseri, daha ortaya çıkmadan tespit edilip ortadan kaldırılabilmektedir. Rahim ağzı kanseri, bulgu vermeye başlayıp hasta hekime başvurduğunda genellikle erken tanı fırsatı kaçırılmış olmaktadır. Artık kanser çevre organlara sıçramış ve tedavisi güçleşmiştir. Oysa, hiç bir yakınması olmayan bir kadında düzenli muayene sırasında saptanacak başlangıç durumundaki bir rahim ağzı kanseri tam ve kesin olarak tedavi edilebilmektedir.

BULGULARI NELERDİR?

Rahim ağzı kanseri belirtileri çok belirgin değildir ve kanser öncüsü değişikliklerin herhangi bir bulgusu yoktur. Ancak hastalık ilerledikçe anormal kanamalar (adet arası, ilişki sonrası, menopoz sonrası kanama gibi), ağrılı ilişki, artmış akıntı ya da kasık ağrısı gibi şikâyetler görülebilir. Bu bulguları beklemeden düzenli doktor kontrolüne gitmek önemlidir. 21 yaşından ibaren cinsel aktif olan her kadının yılda bir kez muayene olması ve pap smear aldırması gereklidir.

NELER YOL AÇAR?

Başlıca risk faktörü HPV(human papilloma virus)’dir. HPV insanda değişik dokularda yerleşerek genellikle örtücü zarlar ve deride siğillere neden olan bir virüs ailesidir. Rahim ağzı kanseri olan hemen tüm hastalarda özel laboratuar yöntemleri ile HPV DNA’sı gösterilebilirken, HPV DNA’sı taşıyan veya siğil geçiren hastaların ancak küçük bir kısmında kanser görülmektedir. HPV 100 kadar farklı DNA tipine ayrılır ve bunlardan DNA tip 16-18 en çok kansere yol açan tiplerdir. Deride görülen diğer siğillerde genellikle HPV DNA tip 1-5 sorumlu olup bu tiplerin kansere yol açması zayıf bir olasılıktır. Sigara kullanımı, bağışıklık sistemini zayıflatması nedeniyle rahim ağzı kanserlerine neden olabilen bir risk faktörüdür. Bunun tek başına direkt bir etki olmayıp, HPV ‘ye direncin azalması sonucu kanser geliştiğini öne sürülür.

NASIL KORUNULUR?

Kadın doğum muayenesi  sırasında siğiller görülebilir. Pap smear incelemesi için rahim ağzından alınan örneklerde virüse ait genetik materyal de tespit edilerek HPV enfeksiyonlarının tanısı kesinleştirilebilir. Pap smear incelemelerinde anormal hücreler saptanırsa rahim ağzından biyopsi örneği alınarak kanser yönünden araştırılır. HPV enfeksiyonları birden fazla cinsel eşi olanlar, erken yaşta cinsel aktiviteye başlayanlar ve cinsel temas yolu ile bulaşan diğer enfeksiyonları taşıyanlarda daha sık görülür. HPV enfeksiyonlarının önlenmesinde cinsel ilişki sırasında prezervatif  kullanılması önemlidir.
Genital siğiller yerleşim ve büyüklüklerine göre değişik yöntemlerle tedavi edilir. Genital siğiller tedavi ile kaybolmasına rağmen virüs vücuttan atılamaz. Genital siğillerin tedavisinde değişik kremler kullanılabilir veya kriyoterapi (dondurularak) yada  elektrokoter (yakılarak) tedavisi ile siğiller çıkartılabilir. HPV enfeksiyonunu almış olan kadınların rahim ağzı kanseri yönünden düzenli kontrollerinin yapılması gerekir.

PAP SMEAR ( RAHİM AĞZI KANSER TARAMA ) TESTİ NEDİR?

Smear testi rahim ağzını (serviks) değerlendirmek ve hem enfeksiyonlar hem de kanser ya da kanser öncüsü durumlar açısından kontrol etmek için kadınlara yapılan özel bir rahim ağzı tarama testidir. Smear testi  ; (rahim ağzından) cam üstüne ince yayma,  rahim ağzından sürüntü alma, CVS (Cervico- vaginal smear testi), PAP testi veya  PAP smear testi gibi isimlerle de anılmaktadır. 

NASIL YAPILIR?

Jinekolojik muayene sırasında rahim ağzından hücre sürüntüsü alınır. Bu hücreler patoloji laboratuarlarında incelenir. İlk test 18 yaşında veya cinsel aktivite başladığında yapılmalıdır. Her yıl düzenli olarak tekrarlanmalıdır. Rahmi ameliyatla alınmış kadınlarda da smear testi kanser konusunda fikir verir. Bağışıklık sistemine ait bir bozukluğu olan, organ nakli yapılmış veya kemoterapi görmüş kadınlarda Pap smear testi 6 ay ara ile tekrarlanmalıdır.

RAHİM AĞZI KANSERİ AŞISI

Kadınları rahim ağzı kanserinden koruyan bu aşı “İnsan Papilloma” virüsüne karşı hazırlanmıştır. Yaklaşık 7 - 8 sene önce bu virüse karşı aşı ancak geliştirilebilmiş uzun klinik deneyler sonucu son iki sene içinde bütün dünyada kullanılan 2 tip aşı piyasaya çıkarılmıştır. Başlangıçta bu aşıların ideal kullanılma yaşı 9 - 26 yaş arasında olduğu düşünülmüşse de günümüzde, etkinliği 45’e kadar uzatılmıştır. İlk planda sadece kız çocuklara yapılması planlanmakta erkeklere uygulaması da dünyada birçok merkezde yapılmaktadır.  Hamilelere aşı yapılması tavsiye edilmemekte ancak doğum sonrası emzirme döneminde aşı güvenle  yapılabilmektedir. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda aşının ciddi bir yan etkisi görülmemiştir. Aşı 3 kerede yapılmakta, ilk dozdan 2 ay sonra ve 6 ay sonra yapılan tekrarlarla yeterli bir bağışıklık elde edilmektedir.

BİLGİ İÇİ  : 0262 654 11 81 EMEK MAH FATİH SULTAN MEHMET CAD NO 131 BAYRAMOĞLU/ DARICA

SAĞLIKTA GÜVENİN VE KALİTELİ HİZMETİN BULUŞTUĞU NOKTA…

Bu haber toplam (6967) defa okunmuştur

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3
Yorum Ekle

Haber Yorumları ( 0 )

Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?