Yükleniyor...

Başağrısından kurtulmak için!

Başağrısından kurtulmak için!
10 Haziran 2011 Cuma Saat 16:09

SAĞLIK

Baş ağrısı hemen herkesin zaman zaman karşılaştığı sorunlardan biridir. Ağrıyı kesmek için ilaç kullanmadan önce, doğal tedavi şekillerini de denemekte fayda var. İşte başağrısından kurtulmanın doğal yolları.

-Kapalı ortamda uzun süre kalmak ve yapay ışıklar altında olmak, baş ağrısını tetikler. Günde en az bir kere açık havada kısa bir yürüyüş yapın. Güneşin etkisi kışın da sürer. Güneşten yararlanmak, hem ağrınızı geçirir, hem de ruhsal olarak sakinleşmenizi sağlar.

-Su, her derde devadır. Bol su içmek, vücut için son derece gereklidir. Çoğu zaman, baş ağrısının altında sıvı eksikliği yatar. Kan yoğunluğu arttığı için, hücrelere oksijen iletimi yavaşlar. Günde 2-3 litre su içmek çok önemlidir.

-Kan şekerinin düşmesi de, baş ağrısı yaratabilir. Hızlı ve çok yemek yerine, sık ama küçük öğünlerde yerseniz kan şekeriniz düşmez.

- Adale tutulması, baş ağrısına sebep olabilir. Eğer kaslarınızda bir tuluma yaşıyorsanız, fön makinesini sıcak ayara getirip, bir müddet o bölgeye tutun. Üç beş dakikalık bir sıcak hava terapisi, o bölgedeki kasları rahatlatır. Özellikle gün boyunca bilgisayar karşısında oturan kişiler, bu tutulmalar sebebiyle baş ağrısı yaşayabilirler. Bu uygulama çok rahatlatacaktır.

- Magnezyum, kasları gevşeten ve sinirleri yatıştıran bir mineraldir. Eksikliği, baş ağrısına neden olabilir. Bu mineralin zengin olduğu yiyecekler ve tam tahıl ürünleri yemekte fayda vardır.

-Baş ağrılarının bir kısmı boyunda oluşan sıkıntılardan kaynaklanır. Bu yüzden, boyun egzersizleri yapın. Boyun egzersizi yapmak sizi yormayan ve zamanınızı almayan bir uygulamadır. Üstelik oturduğunuz yerde bile yapabilirsiniz. Başınız yavaş hareketlerle, sağdan sola ve soldan sağa, sonra aşağı ve yukarı çevirerek, o bölgede biriken sıkışmayı rahatlatabilirsiniz. Bu sırada derin nefes almayı ihmal etmeyin.

- İçine birkaç damla limon sıkılmış şekersiz Türk kahvesi, baş ağrısına en iyi gelen şeylerden biridir. Kafein, kan dolaşımını tetiklediği için, ağrının iletimi yavaşlar. Özellikle sıklıkla kahve içemeyen kişilerde daha fazla etkili olur.

-Baş ağrısından kurtulmanızı sağlayacak bir başka yöntem de; içine soda eklenmiş ayran içmektir. Bardağın yarısından fazlasına ayran, kalan kısmına ise soda koyun ve için. Baş ağrınızın hafiflediğini göreceksiniz.

-Baş ağrısı içinde olduğunuzda çikolata, şarap ve kaşar peynirinden uzak durun. Bu yiyecekler ağrıyı tetikler.

 

Bu haber toplam (2202) defa okunmuştur

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3
Yorum Ekle

Haber Yorumları ( 0 )

Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?