Yükleniyor...

Hipertansiyon, gençleri de tehdit ediyor!

Hipertansiyon, gençleri de tehdit ediyor!
13 Haziran 2011 Pazartesi Saat 20:05

SAĞLIK

Sanayileşmiş toplumlarda çok sık görülen hastalıklardan biri olan hipertansiyon (yüksek tansiyon) gençleri de tehdit ediyor. Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Başkanı Dr. Hasan Eraydın hipertansiyonu anlattı:

Genelde belli bir yaş grubunun üzerindeki kişilerle özdeşleştirilen bir hastalık olan hipertansiyon (yüksek tansiyon) aslında gençler için de büyük bir tehlike!

Kanı kalpten dokulara taşıyan damarlarda meydana gelen yüksek basınç sebebiyle oluşan bir hastalık olan hipertansiyon özellikle sanayileşmiş ülkelerde nüfusun yüzde 10 ile 20’lik kısmında görülüyor. Her ne kadar yaş bu hastalık için belirleyici bir etken olarak görülse de son dönemde yapılan araştırmalar hipertansiyonun gençler için de önemli bir tehlike olduğunu ortaya koyuyor. İngiltere’de yaklaşık 8 bin kişi üzerinde yapılan araştırmalar 16–34 yaş arasındaki her üç kişiden birinin hipertansiyon tehlikesi altında olduğunu gösteriyor.

Gençlerde hipertansiyon oranlarının artmasının önemli sebeplerinden biri de son dönemde yapılan sağlık taramalarının artması ve gençlerin sağlıklarına daha çok önem vermeye başlaması... Dolayısıyla gençleri hipertansiyon konusunda birkaç yıldır risk altında olan bir grup olarak görmek de yanlış. İşin bir başka boyutuysa gençlerde görülen hipertansiyonun ileriki yaşlardakilere göre çok daha riskli olması.

Hipertansiyonun en büyük risklerinden olan kalp yetmezliği, damar sertliği gibi yaşamsal etkileri gençler için de çok büyük risk taşıyor. Eğer genç bir hipertansiyon hastası, hastalığını baştan kabul edip tedaviye başlarsa vücudunun tedaviye yanıt verme şansı bir hayli yüksek. Ancak orta yaşlarına henüz gelmemiş ve kendini iyi hisseden birini ilerde başına çok dert açacak bu hastalığı taşıdığına inandırmak ya da tedaviyi önemsemesini sağlamak da bir hayli zor.

Hipertansiyon hastası olduğunu fark eden genç yaştaki bir kişi sigara ve içki kullanıyorsa bunların kullanımını kesmek ya da en azından azaltmak zorunda…

Sigara uzmanlar tarafından büyük bir tehdit olarak gösteriliyor. Ancak bu durum da tek başına yeterli değil. Bir hipertansiyon hastası pek çok yaşam alışkanlığını değiştirmek zorunda kalabilir. Tuz kullanımı, aşırı beslenme, hareketsiz yaşam ve stres de sigara gibi hipertansiyonu tetikleyebilecek etkenler arasında yer alıyor.

Kişinin hipertansiyon hastalığı taşıyıp taşımadığını anlaması için mutlaka bir doktor kontrolüne ihtiyacı vardır. Ancak doktora başvurmak için hipertansiyon belirtilerinin de bilinmesi gerekir. Yorgunluk, bulantı, görme bozuklukları, fazla terleme, ciltte kızarıklık, burun kanaması, fazla endişe, sinirlilik ve sık baş dönmesi yaşayan kişiler potansiyel hipertansiyon hastası olabilir’’

*Kaynak: Sağlığın Sesi

 

Bu haber toplam (2257) defa okunmuştur

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3
Yorum Ekle

Haber Yorumları ( 0 )

Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?