Yükleniyor...

İnsan beyni hakkında bilmeniz gerekenler

İnsan beyni hakkında bilmeniz gerekenler
05 Temmuz 2011 Salı Saat 14:11

SAĞLIK

Vücut ağırlığımızın %2 sini oluşturduğu halde, vücudumuzun yaptığı her şeyi kontrol eden, karmaşık bir organ olan beynimiz hakkında bilmeniz gereken önemli noktalar:

1. İnsan beyninin ayaktayken yaklaşık  %10 daha fazla calıştığı düşünülmektedir.

 2. İnsan beyni açık havada, kapalı alanlara göre daha yüksek performansta calışmaktadır.

 3. Yürürken kolları sallamak, beynin performansını olumlu etkiliyor. Önemli  kararlarınızı açık havada, kollarınızı sağa sola sallayarak yürürken almaya ne dersiniz?

 4. Yabanci bir dil öğrenmek ve ezber beyni güçlendiriyor. Her gün birkaç tane yabancı ya da yerli  kelime ögrenin.

 5. Zihinsel jimnastik yapın. Bunun icin başta Sudoku olmak üzere ceşitli bulmacalar çözün. Satranç gibi "akıl oyunları" oynayın. Meditasyon, yoga gibi zihin dinginleştiren teknikler üzerine calışın.

 6. Zihinsel rutinlerinizi kırın. Bazen telefonu sol elinizde tutun, çantanızı diğer elinizde taşıyın, evinize başka bir yoldan gidin.

 7. Her gün mutlaka iyi bir  özdeyiş antolojisinden, birkac cümle okuyarak,beyninizi kaliteli cümlelerle  besleyin.

 8. Her gün güzel bir resme, manzaraya veya fotoğrafa bakmaya çalışın.

 Estetik  algınız, gördüğünüz estetik şeyler kadar gelişir. Beyninizi estetik görüntülerle besleyin.

 9. Her gün bir süre sevdiginiz bir müziği gözleri kapalı dinleyin. Beyin otoriteleri tarafından klasik müziğin zekayı arttırdığı iddia edilmektedir.

 10.Günde aklımızdan binlerce düşünce geçer. Bu düşünceler ne hakkındaysa, hayatımız da ona göre şekillenir. Unutmayın en cok neyi düşünürseniz, hayatınızda onu çoğaltırsınız.

11. İyi bir uyku kaliteli bir beyin için şarttır. Çok uyuyorum diye üzülmeyin. Einstein'in günlük 10 saatten fazla uyuduğu biliniyor. 24 saati geçen uykusuzluk beyinde sarhoşluğa benzer bir etki yapmaktadır.

 12.Bol oksijen beyin için çok önemlidir. Beynimiz ağırlık olarak vücudumuzun %2'sini olusturduğu halde, vücuda gelen oksijenin %25'ini tüketmektedir. Oksijensiz kalındığında ölümü ilk gerçekleşen organ beyindir. Odanızın penceresini açarak, oksijen girmesine izin verin.

13.Farklı düşünme tarzları beyni geliştirir. Çocuklar ve hayvanlarla daha fazla vakit gecirin. Sizden farklı düşünen insanlarla konuşun.

14.Kullanılmayan organ körelir. Sürekli TV seyrederek beyninizi "düşük viteste" calıştırmayın. Beyninizin sınırlarını zorlamayan etkinlikler, beyninizi geliştirmez.

15. Beyninize ne verirseniz, onu size geri verir yani  "Beyninize çöp girerse, beyninizden çöp çıkar. Kafa konforunuzu bozacak verileri beyninize almayın.

16.Beyin içindeki düsünceler haritaya, dış dünya ise araziye benzer. Beynimizdeki  iç gerçek (harita) araziye uymadığında fikirlerimizin "son kullanma tarihi" geçmiş demektir. Bir insanın kafasının içindeki iç değisim, kafasının  dışındaki dış değişimden yavaş ise, o kisinin "dinozorlaşma" süreci başlamış demektir.

17.Beynin en tehlikeli yanı, "ters çaba" kuralına göre calıştığı anlardır.. Başınıza  gelmesinden en çok korktuğunuz şeye odaklanırsanız, beyin onu size çeker, korktuğunuzu başınıza getirir! Buna ters çaba kuralı denir. Topluluk önünde konuşma yaparken "acaba heyecanlanacak mıyım" diye düşünürseniz, heyecanlanırsınız! Korkunuza değil, konunuza odaklanın. Başınıza gelmesinden korktuğunuz en kötü şeye değil, başınıza gelmesini istediğiniz en iyi şeye odaklanın. Unutmayın en cok neyi düşünürseniz, hayatınızda onu cogaltırsınız.

18.Beyin kas sistemi ile değil, elektro-biyo- kimyasal reaksiyonlarla çalıştığı için, kolumuz ya da bacağımız gibi fiziksel anlamda yorulmaz. Beyni yoran en önemli şey monotonluktur. Hayatınızı ne kadar renklendirirseniz, beyninizi o kadar neşelendirirsiniz.

 19. Beyin kısa süreli hafızada beş ila yedi arasında bilgiyi işleyebilir.

 Yeni bir bilgi  gelince, bu bilgilerden birini atar. Buna sihirli sayı kuralı denir. Bu kural aşılıp aşırı bilgi yüklemesi durumunda, beynimiz "servis dışı" olur. Hayatınızın en büyük kararlarını alırken "kafadan" değil, tıpkı beş haneli iki rakam grubunu  çarparken yaptığınız gibi, bir kağıt üzerine yazarak ne yapacağınızı hesaplayın.

 20. Ders çalışırken ilk öğrenilenler, son öğrenilenler ile aralarda geçip sık tekrarlananlar ve ilginç bulunanlar en cok akılda kalanlardır. Dersleri kısa aralar vererek calışmak akıllıca bir harekettir.

 21. Einstein "bir problemi yaratan bir zihni, aynı düzeyde çalıştırarak o problemi  çözemezsiniz" der. Yeni bir hayat icin gereken, yeni bir akıldır. Yeni bir aklın  önündeki en büyük engel  entelektüel  atalettir. Entelektüel atalet nedir?

 Düşündüğünü yapmamak ve yaptığın üzerine düşünmemek.

 22. Beyin analizde tıkandığında örneklerle akıl yürütür.  Kendinize bir "kanaat  önderi" seçin ve onun zihnini kafanızın içindeymis gibi düşünün. Mesela kararsız kaldığınız bir durumda benim yerimde olsaydı ne yapardı?" diye varsayımsal akıl yürütebilirsiniz.

 23. Beyninizin arama motorlarına sizi basarıya programlayacak sorular sorun. Hayatta gelebileceğim en iyi yerde miyim? Tüm hayallerimi gerçeklestirmiş olsaydım, hayatımda neler olurdu? Benim diğer insanlardan daha iyi yapabilecegim ne var?

24. Beynin kendini gerçekleştiren kehanetler kurma gücü cok yüksektir. Kendinizi ve hayatı nasıl tanımlarsanız, öyle algılarsınız.

Bir şeyin yapılabileceğine inandığınız da, gerçekten inandığınızda aklınız onu yapmak üzere çözüm bulmanıza yardım etmek için çalışmaya başlar"

25. Kitap okumak güclü bir beyin jimnastiğidir. Zihinsel adaleleri çalıştırır.

26."Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur." Fiziksel zindelik, zihinsel zindelik getirir.

 Uzun süre fiziksek hareketsizlik, zihinsel hareketsizlik yapar. Spor yapmaya, fazla kilolarınızdan kurtulmaya, yediklerinize ve içtiklerinize dikkat edin.

 Yeterince su için, unutmayin ki, insan beyninin %78'i sudur.

 27. Her şey beyinde ve beyinde biter. İnsan "kafadan" kaybeder ya da kazanır.

28. Son olarak kafanızı nasıl daha iyi çalıştırabileceğiniz üzerine daha fazla kafa yorun. Unutmayın, beynimizi daha iyi calıştırmak için kullanacağımız organ yine beynimizdir...

Bu haber toplam (3585) defa okunmuştur

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3
Yorum Ekle

Haber Yorumları ( 0 )

Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?