Yükleniyor...
Murat Açıkel

Murat Açıkel

SADECE YOL, TREN, METRO

03 Mart 2014 Pazartesi Saat 20:08

İktidarla aradan geçen onca yıldan sonra muhalif görüşlerdeki insanlardan ‘’yol, tren, metro yapmaktan başka ne faydası var sözünü’’ mutlaka herkes duymuştur. Gezi parkında olanlardan, muhalif görüşü savunanlardan bu sözü 2014’ün başlarında yeni duymak iktidar için üzücü olsa da, 2023 için umutlandırıcı bir durum haline gelmiştir. Geçte olsa hizmetin anlaşıldığı görülmüştür çünkü.

Yol, tren, metro yaptı diyerek geçiştirilen o büyük hizmetlerin aslında Türkiye ekonomisine katkısı tartışılmazdır. Ulaşım sistemleri sosyal, ekonomik, çevresel, politik ve güvenlik sorunlarının önemli bir parçası olarak değerlendirilmektedir. Bir ülkenin özellikle ekonomisinin ve sanayisinin gelişebilmesine direkt etki eden ulaştırma sektörünün önemi tüm dünyaca kabul edilmektedir. Ülkenin ekonomik anlamda, sanayisiyle, tarımıyla, turizmiyle, ticaretiyle ve kültürüyle başka ülkelerle rekabet edebilir konumda olması, öncelikle ulaşım ağlarının bu rekabete yetecek düzeyde olmasıyla gerçekleşebilir.

Türkiye gibi geniş bir coğrafyaya sahip, bölgeler arasında ekonomik ve gelişmişlik açısından dengesizliklerin olduğu bir ülkede bu sıkıntı ancak ulaşımın gelişmesiyle çözülebilir.

Ülke sanayisini geliştirmek ve yatırımların sadece belli bir bölgeyle sınırlı kalmayıp ülke geneline yapılmasını istiyorsanız eğer kuşkusuz geliştirmeniz gereken en önemli özellik yine ulaşım ağlarıdır. Nitekim Ak Parti ile ihracat artarak, büyümeye katkı sağlanmıştır.

Sanayinin gelişmesi için ihtiyacı olan hammadde ve mamül maddenin taşınması, üretildikten sonra pazara taşınması ancak yaygın ulaşım ağlarıyla mümkündür. İstanbul, İzmir gibi şehirlerin büyümesine neden olan bu ulaşım ağları demir ve karayolu ile tüm ülkede genişletilerek gelişimin hızlanması desteklenmiştir.

Ulaşım ağlarının genişlemesiyle, bizim halkımızın tabiri yol yapılması, tren yapılmasıyla birlikte gelişecek olan sanayinin istihdama, vergiye, gelişen teknolojiye katkısı son derece nettir.

Coğrafi konumu nedeniyle pek çok uygarlık tarafından kullanılan tarihi İpek Yolu ve Baharat Yolu’nu ulaşım ağlarıyla canlandırarak ülkeler arası ekonomik, kültürel iş birliği geliştirilmesine yine demir ağlar ve karayolu ile katkı sağlanacaktır.

Ulaşım ağlarının ve alt yapısının gelişimiyle birlikte turizmin gelişimine katkısı kuşkusuz ortadır.

İngiltere, Fransa gibi devletlerin metro yaparken, bir Karaköy tünel hattı bulunan İstanbul için ‘’No metro,25 santimetro’’ sözünden "Her yerde metro, her yere metro" sloganı metro ulaşım ağının büyüdüğünü ve trafik sorununa katkısını ortaya koymaktadır.

Evet Türkiye’de Ak Parti hükümeti ile yapılmış yolların sadece zaman ve yakıt tasarrufu olarak baktığımız zaman sağladığı fayda yıllık 15 Milyar Türk lirasıdır.

Havaalanları, limanlar, tüneller gibi anlatamadığımız nice hizmet eseri hariç…

Evet Türkiye’de maalesef insanlar yol, tren, metro yapımıyla dalga geçmeye hala devam ediyorlar. Bunları yapan iktidara oy veren insanları aşağılamaktan, aciz kelimeler kullanmaktan vazgeçmiyorlar. Mustafa Kemal Atatürk’ün  '' Türk milleti zekidir ve çalışkandır '' sözüne rağmen Atatürkçü olduğunu iddaa edenler 12 yıldır iktidarda olan, her seçim oylarını arttıran partinin seçmenine Atatürkçülük kisvesi altında ''aptal, koyun gibi'' sıfatlar yakıştırıyor.

Gördüğü hizmete oy verenlere koyun sıfatını yakıştıranlar, YOL, TREN, METROile dalga geçenler belki de ulaşımın önemini anlamayan ve bilmeyencahil insanlardır.

Bu yazı toplam (4809) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?