Yükleniyor...
Tuğba Tekeli

Tuğba Tekeli

tugbatekeli@gmail.com

Kadının adı

09 Mart 2014 Pazar Saat 19:44

Kadının sadece adı değil varlığı da yok aslında. Öyle kabul etmek istiyorlar. Tüm kadınları olabildiğince eve kapatmak ve yegâne görevi olan doğurma, itaat, az beklenti ve hiç umut ile hayatına devam etmesini sağlamak amaçları.

Kadınları hayatın içinde görmenin yanı sıra sokakta bile görmek istemiyorlar kimi zihniyetler. Kadının nefes alması bile bir hata adeta. Kadın dediğinin onların aklında bir eşyadan farkı yok. Hani istersin yanına alırsın, istersen bir yerlerde bırakırsın, bazen kaybedersin, bazen birine verirsin aynı öyle. Dilediğince kullanabilirsin o eşyanı, misal hor kullanırsın, kırılır dökülür parçalara ayrılır, istersen el üstünde tutarsın ama o hala bir eşyadır, maldır; alınıp satılabilir.

***

Ben hala bunların olduğu bir dünyada yaşadığıma inanmakta güçlük çekiyorum. Neden ailelerin evlatlarına bu denli kol kanat gerdiklerinin, endişelenmelerinin manasını bir yaştan sonra anlıyor insan. Kimi nasihatlerle, kimi güzel tecrübelerle, kimi okuyarak öğrenerek kimi de sokaklarda laf yedikten, hor görüldükten, azar işittikten, dayak atıldıktan, tecavüze uğradıktan, eve kapatıldıktan, aşağılandıktan, bakışlarla yargılandıktan sonra anlıyor ne yazık ki.

Dünyada kadın olmak zor zanaat… Öyle ki hep kadın olmaktan duyduğum gururum bazen öfkeye ve üzüntüye dönüşüveriyor. İstemiyorum. Yahut bir günlüğüne de olsa keşke tüm erkekler kadınların ruhuna bürünebilseler diyorum bir mucize olsa da. Yaşadıklarımızı anlayabilseler. Uğradığımız hakaretleri, ayrımcılığı, psikolojik tacizleri, ötekileştirilmeyi yaşayıp idrak edebilseler. Ama biz öyle bir toplumuz ki eminim yaşasalar ve etkilenseler dahi bu en fazla beş gün sürerdi. Sonra unutur eskiye dönerlerdi. Çünkü hep öyle yapıyoruz, her konuda.

***

İş, ailede, ebeveynde bitiyor asıl.Sonra okulda öğretmende ve tabi karakterde... Anneler oğullarını, kızlarını eğitmeliler ama bilhassa oğullarını. Kadına saygıyı öğretmeli, kadının yaşadıklarını anlatmalılar bir bir. Kız çocuklarına da eğitim verilmeli, hayata dahil edilmeliler. Onlar vicdanlı nesiller yetiştirecekler çünkü. Ama bazen bu söylediklerimin bir yere varamayacağı hissine kapılıyorum çünkü onlarca yıldır tekrarlanıp duruyor, bir türlü yol katedilemedi. Çünkü zihniyetler değişmedi, hapis aynen devam ediyor. Dışarıda dolaşırken gördüğünüz her kadın aslında kendi içinde bir hapiste. Özgürce yaşayamıyor, düşünemiyor, anlatamıyor, ağlayamıyor, gülemiyor, sevişemiyor, özleyemiyor. 

Kimi toplumlar nasıl yol alıyorlar, nasıl eğitiyorlar insanlarını? Aa pardon onlar gavurdu değil mi!

Bu yazı toplam (1160) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?