Yükleniyor...
Tuğba Tekeli

Tuğba Tekeli

tugbatekeli@gmail.com

Dışı sevda içi zindan

08 Nisan 2014 Salı Saat 19:49

Ah benim güzel memleketim. Kilometrelerce uzağındayken ve bunca özlemişken, üstüne üstlük bir de hal böyleyken yazmak epey zor.

Seçimler ve sonuçları üzerine düşünerek geçirdik günlerimizi, şimdi o da bitti. Sonuç aslında düşündüğümüz gibi. Yine de düşündüklerimizi gerçekleşen halleri ile görmek üzüyor. Sanki yıllar öncesinden birileri tarafından yazılmış oyunu oynuyoruz yine ezberden. Öylesine tanıdık pek çok şey.

Beni en çok üzen şeylerden biri de saygısızlığın, tahammülsüzlüğün, terbiyesizliğin, kabalığın, ayrıştırıcılığın bu denli çığırından çıkmış olması.

Seçim politikaları zaten son derece seviyesizce gerçekleştirilmeye çalışıldı, hep olduğu gibi. Televizyonlarda birbirine bağıran, hakaretler eden, hatta kimi zaman saldıran koca koca adamlar görüp durduk. Çocuklar bile sokaklarda birbirlerine böyle çirkin, kaba sözler sarf etmiyorlar dedim hep içimden. Çoğu görüntüyü izlemek dahi içimden gelmedi. Sonrasında da yine bu kaba tavırlar devam etti. Bu aldığımız hal, hal değil artık. Bir an önce bu ruh halinden kurtulmamız gerekiyor milletçe. Herkes yazıyor çiziyor ama kimse dönüp de kendine bakmıyor. Bunca milletin içinde barındığı ülkemin hoş görüsü, anlayışı, güler yüzü, iyi düşünceleri adeta sökülüp alınmış içinden.

Yolsuzluk, rüşvet, yalan, riyakârlık, kibir kol geziyor. Gencecik çocukların ölümleri kabullenilmiş, ölüm bile normal olmuş, olabilirmiş meğer. Aydınlık Türkiye söylemlerine ne oldu peki? İnsanlar sandıklarda oylar sayılamasın diye silahlanıp sokaklara çıktılar, yaktılar kimilerinin seçimlerini, elektrikler kesildi, okullara hapsoldular. Yaşadığımız yüzyılda olabilir şeyler mi tüm bunlar? Dahası neden bizde oluyor hepsi? Neden güzel seçim süreçleri geçiremiyoruz? Bu da mı bir ütopya artık? Bu denli mi canavarlaştı insanlığımız?

Başbakanına sonuna kadar güvenen bir kitle var ortada, genciyle yaşlısıyla. Onlar için ne isterse yapan, isterse herkese karşı duran, bağırıp çağıran tavır alabilen, isterse yakan yıkan öldürebilen, isterse hile hurda yapan, ama inançlı ve mazlumla bir olmuş büyük bir adam var. Çünkü onların karşılarında görmek istedikleri insan, kibar, sempatik, yakışıklı, esprili, dürüst bir insan değil; onları anladığını söyleyen, onları insan yerine koyan biri; tam da bu haliyle üstelik!

Bunca zaman bizleri insanlığımızdan uzaklaştıranlar utansın!

Bundan sonra yapılacak en akıllıca şey koltuklarına yapışan liderlerin, yepyeni ve akılcı politikalarla yerlerini başkalarına devretmeleri, birlik olma hedefiyle çözümler üretmeye çalışmalarıdır bana kalırsa.

Bu yazı toplam (708) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?