Yükleniyor...
Erdal Uzunoğulları

Erdal Uzunoğulları

kitapkurdu1967@hotmail.com

Çarpık Eğitim Sistemi!

08 Nisan 2014 Salı Saat 19:50

Bazen işe sabahları gelirken, gencecik çocukların okullarındaki derslere yetişmek için koşuşturduklarını görmekteyim. Ne için koşuşturuyorlar diye kendi kendime sorduğumda, ileriki yaşamlarında daha rahat iş bulabilmek yani daha rahat yaşamaları için okula gitmektedirler. Acaba okullardaki gördükleri bu eğitim ileride adam olabilmek, hayatı sorgulayabilmek bakımından yeterli mi? Benimde lise ikiye giden oğlum olduğundan az çok biliyorum eğitim sistemimizin çarpıklığını ezbere dayalı eğitim sistemimizin olduğunu. Sizlere bir soru sorsam ve desem ki öğrencilerin durumunu öğrenmek için gittiğimiz, veli toplantılarında ilk olarak hangi mesleki hocalarla görüşürsünüz? Tabiki matematik, fizik, kimya, edebiyat vs hocalarla görüşürüz. Hiç gördünüz mü Beden hocasını, müzik hocasın ve resim hocası ile görüşmek isteyen velileri? Bu tür mesleki hocalarla görüşmek isteyen toplumlar daha çok gelişmiş ülkelerin (Fransa, Almanya, İngiltere vs.) toplumlarında gözükür. Konuyu fazla dağıtmak istemiyorum. Ülkemizdeki eğitim sistemimizin çarpıklığını daha iyi anlayabilmek için, geçenlerde izlediğim Ölü Ozanlar Derneği filmini özellikle öğretmenlerin ve öğrenci hatta velilerinin şiddetle izlemelerini istiyorum. Filmde geçen bazı cümleleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

‘’Vakit varken tomurcukları topla,

Zaman hala akıp geçiyor,

Ve bugün gülümseyen bu çiçek,

Yarın ölüyor olabilir’’.

Bu şiir Ölü Ozanlar Derneği Filminde geçiyor. Beni fevkalade etkiledi bu muhteşem mısralar. Bu filmi baskı ve disiplinin katı bir şekilde uygulandığı bir okulda geçiyor. Bay Keating diye bir edebiyat hocası, çoğu baskı altında olan bu öğrencilere edebiyat ve şiirin bambaşka dünyası ile tanıştırır. Onlara özgürlüğü, hayatı yeniden anlamayı, dünyaya farklı açılardan bakmayı öğretir. Ancak bu okulun felsefesiyle tam örtüşmemektedir. Tekrar yukarıdaki mısralara dönecek olursam,

‘’Zamanımız varken bir şeyler üzerinde duralım.

Kısa zamanlı bir dünyada yaşıyoruz. Umutlarımızı kovalayalım.

Hepimiz bir gün akıp gideceğiz bu hayattan’’.

Yine filmin bir yerinde şöyle diyor:‘’Aptalca hayal kurmayan bir kalp gösterin, bende size mutlu bir insan göstereyim’’. İnsanları yaşama bağlayan bir halat olan umudun varlığından bahsediyor. Ve insanlar ancak hayallerinde özgürdürler. Bay Keating gibi öğrencilerine özgürlüğün ve hayatın ne kadar önemli olduğunu ve dünyaya farklı bakmayı sağlayacak bir öğretiyi, maalesef istisnalar hariç akademisyenlerimiz ve öğretmenlerimiz bize sağlayamamışlardır. Sonuç olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu olan Ulu Önder Atatürk bir sözü ile yazımı tamamlamak istiyorum. ‘’Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.‘’ Yani Çağdaş dünyada gelişmiş milletler seviyesine ulaşmanın en önemli yollarından biride gençlerin kafalarının ve vicdanlarının hür olmasıdır. Bu özgürlüklere sahip olan yeni nesil yeni şeyler üretmede,araştırma yapmada, kendilerini daha güçlü hissederler. Saygılarımla..

Bu yazı toplam (686) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?