Yükleniyor...
Tuğba Tekeli

Tuğba Tekeli

tugbatekeli@gmail.com

Dünya meselesi

17 Eylül 2014 Çarşamba Saat 20:54

Dünya bir acayiplikler bütünü.

Masallardaki gibi hiç değil diye düşünürdüm ama öyle harika tarafları var ki insanı hayrete düşüren. Daha geçenlerde okuduğum bir haberden çok etkilendim. Etçil kocaman çiçeklerin varlığı, birbirinden tehlikeli ama cennet bahçesinden kopup gelmiş kadar büyüleyici renkleri ve dokularıyla aklımdan yer ettiler. Bir de o Meksika’daki devasa mantarları düşündüm, aynı Alice Harikalar Diyarında olduğu gibiydi her şey ve Jules Verne’in Dünyanın Merkezine Yolculuk romanındaki gibiydi çiçekler. İşte o zaman içime dolan sevinci size kelimelerle nasıl ifade edebilirim bilmiyorum. O zaman masalların nasıl da aslında gerçeğe yakın olduklarını idrak ettim, hani o çılgın, tuhaf detayların aslında nasıl da hayatın içinden doğduğunu düşündüm. Böyle güzelliklerle dolu bir dünyada yaşadığıma mutlu olarak geceye gözlerimi kapattım.

***

İnsanlar bazen yazdıklarımı fazla iyimser bulduklarını söylüyorlar, çok tozpembe anlatıyorsun diyorlar her şeyi. Ama ben yazdıklarımın hepsini yürekten hissederek yazıyorum. Dünyanın acıları da barındırdığını biliyorum, ama en iyi bildiğim şey bizim daha iyi ve güzel yapabileceğimiz hayatımızı, yaşadığımız yeri, bahçemizi veya seçimlerimizle kendimizi. Kendimizi iyi etmek elimizde, çevremizdeki insanların iyi olması da biraz bizimle alakalı aslında. Ben inanmıyorum ki sevgiyle içtenlikle yaklaşılan bir insan o sert görünmez duvarların ardında uzun zaman kalmaya devam etsin. Ben inandıklarımın olacağını düşünürüm hep, bu yıllardan beri içimde büyüttüğüm tek taraflı bir duygu biçimi. Güzel olacağına inanırsan olur derlerdi hep, hak verip bu yönde ilerlemeyi seçtim. Şimdi karşıma çıkan olumsuzlukları bile öyle değerlendirmeye çabalıyorum, çünkü hepsinin yaşamak gibi bir anlamı var. Elbette ki kimse büyük acılarla boğuşurken hayatın güzelliklerinden söz edemez ama hayatı tevekkül ile karşılamak büyük bir erdemdir. İnsan bilgiyle donanır ama erdemle kendini geliştirebilir. Kibir, hırs, kin, isyan içimizi kemiren kurtlar gibidir, bunların hiç biriyle savaşamaz kendini tanımayan, dünyanın güzelliklerine inanmayan biri. Savaşmak hayatın doğasında var. Yıldızlar, bitkiler, hayvanlar varlıkları adına savaş verirler daima, aynı biz insanoğlu gibi. Evet, biz son zamanlarda biraz işin ucunu kaçırdık. Dünya git gide çığırından çıkıyor ama bunu yapan kendisi değil insanlar. Eminim bizim müdahalelerimiz olmasa her şey daha huzurlu ve güzel olacak.

***

İnsanlar bir acayiplikler bütünü, aynı dünya gibi. Bu yüzden birbirimize sıkıca tutunuşumuz. Ne ondan vazgeçebiliyoruz ne kendi varlığımızdan. Hastalıklı bir ilişki biraz, biraz da aşk gibi ama sanırım en güzel tarafı da bu…

 

Bu yazı toplam (785) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?