Yükleniyor...
Tuğba Tekeli

Tuğba Tekeli

tugbatekeli@gmail.com

Hedonik Adaptasyon

22 Ocak 2015 Perşembe Saat 20:26

Hedonik adaptasyon insanoğlunun iyi veya kötü her koşula uyum sağlayabilme yeteneğini anlatan yeni duyduğum bir kavram.

Çoğu zaman yaşadığımız bu duygu durumu sanki kendiliğinden gayri ihtiyari oluşur gibi düşünürüz. İyiye uyum sağlamak elbette ki daha kolaydır. Ama zamanla haz duyduğumuz yeni şeylere alışmaya başlarız ve tüm bunlar bir süre sonunda artık bize daha az haz verir olur. Biz de duygu durumumuzu yeni yaşam koşullarına göre ayarlarız.  Biraz robotik bir izlenim verdiğini biliyorum bu kelimelerin ama insanoğlu yaşama sürecinin kimi anlarında üzerine kodlanmış şeyleri uygular aynı robotlar gibi.

Tuhaf bir süreçtir aslında her biri. Kimileri alışkanlıklarından sıyrılıp yeniyi bile kabul etmekte zorlanır, kimiyse büyük bir kararlılıkla kötü hali kendine tutup yerleştirir adeta. İnsanoğlu, düşününce, pek çok şeyde bu kadar kararlı ve becerikli olmayabiliyor. Elbette ki uyum sağlayamayanlarımız da var ama konumuz bu değil.

Bana ilk okuduğumda ailesini kaybeden insanları hatırlattı bu tabir ve açıklaması. İnsanoğlu ne büyük acılar yaşamaya gebe aslında, hiç altından kalkamayacağını düşündüğü durumları zamanla kabullenip yaşamaya devam edebiliyor. Bu, daha çok direnç isteyebilen bir hareket. Başa çıkamayacağımızı sandığımız pek çok şey günü geldiğinde ve o durum geride kaldığında eskisi kadar zor görünmeyebiliyor. Hani derler ya şimdi sana acı çektiren şeyi ilerde bir gün gülerek anımsayacaksın diye. Bilmiyorum kaçımız gerçekten öyle yapıyoruz. Sanırım benim gibi duygusal insanlar için pek kolay bir şey olmuyor böyle gülüp geçebilmek.

Biraz bencilce buluyorum bu kavramı. Aslında bencillik olarak atfetmek ne kadar doğru bilemiyorum ama aklıma ilk gelen kelime bu oldu. Dünyanın her haline uyum sağlamak kötü bir şey. Bazen birilerinin çıkıp tüm kötü şeyleri defetmesi gerekebilir. Nasıl doktorların hastalarını insan olarak görmekten vazgeçmeleri kötüyse, durumu kanıksamak bu mevzuda olmaması gereken bir şeyse, kötülüklere alışmak da aynı öyle. Biraz ikircikli bir durum ve aslında tam da insanoğluna göre. Çünkü gerçekten çoğu zaman hamurumuzda yanlış bir şeylerin olduğuna dair inancım güçleniyor.

Kişisel açıdan rahatsızlık veren duygularla başa çıkabilmek güzel bir güç, ama kötülüğü kanıksamamak gerekiyor. O ayırımı yapmak günümüzde pek kolay değil. Evet zaman insana iyi gelen bir şey ama aynı zamanda kolayca da kanabileceğimiz bir yalan.

Şimdilerde herkes her şeye rahatlıkla eyvallah diyebiliyor. Çünkü nasılsa diğerleri de öyle yapıyor. Toplumca uyum sağlıyoruz. Bencilce, kişisel hazlarımızın peşinden koşuyoruz. Başkalarını düşünmüyor, tek ve bir olabilmek duygusunu hayatımıza zımbalamaya çalışıyoruz.

Bazen daha göreceğimiz çok acılar olduğunu düşünerek geleceğimiz için kaygılanıyorum. Yani birileri ölürken bunca yaşamak çok da adil değil aslında. Geleceğin ne getireceğini kim bilebilir?

 

Bu yazı toplam (927) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?