Yükleniyor...
Tuğba Tekeli

Tuğba Tekeli

tugbatekeli@gmail.com

Herkes için Ankara

18 Mart 2015 Çarşamba Saat 20:58

Şair’e sormuşlar ‘Ankara’nın en çok neyini seviyorsun?’ O da ‘İstanbul’a dönüşünü..’ demiş. İstanbul’a gönül vermiş olanlar Ankara ile ilgili bu yazımdan hoşlanmayabilirler. Benden söylemesi…

Ankara’nın bendeki yeri her zaman özel olmuştur. Çocukluğumda sömestr tatillerinde sıklıkla gitmeyi arzu ettiğim bir şehirdi Ankara. Her zaman orada bir parçam olduğunu hissederdim akrabalarımın orada yaşıyor olmasından ötürü. Sonrasında Üniversite sınavında Ankara’yı kazandığıma o kadar sevinmiştim ki, sonuçları beklediğim internet kafenin sahibine sarılmıştım ekranda Ankara yazısını görünce. O gün bu gündür bir acayip bağ var aramızda o mazbut şehirle.

Ankara sakin yapılı, çekingen ama içten, sonbaharda yanakları kırmızılaşan, yazınsa mis gibi çiçek kokan bir kız çocuğu gibidir benim gözümde. Uzaklardan gelip de bağrına yerleşen her yabancıyı sahiplenir. Biraz kendime benzetirim o şehri. Gel gitleri olsa dahi özünde iyidir, yumuşak kaplidir.

Hayat diğer şehirlere oranla bir nebze daha kolaydır, düzenlidir. En uzak mesafe bile yakındır aslında, öyle saatlerce trafikte kalmak gibi bir sıkıntı çektirmez insana. Herkese hitap eden bir yerleri mutlaka vardır. Kolay kırılıp, gitmeni istemez; kal der, yeniden denemek için şans verir insana, yutup öğütmez, kibar davranır.

Ağaçlıklı uzun yolları, yemyeşil bahçeleri vardır kısa otobüs yolculuklarında bile keyfe keder hayaller kurarak yol alabildiğiniz. Duraklarında uzun kuyruklar olmasına aldanmayın, o düzen içinde nasıl da eriyip gittiğine şahit olacaksınızdır onca kalabalığın, bir de bakacaksınız dolmuşun en arkasında pencere kenarında evin yolunu tutmuşsunuz. Böyle böyle yolları gide gele bir sürü insan biriktirirsiniz ömrünüzün bir kenarında.

İnsanları acemice sorduğunuz sorulara kibarca gülümseyerek yanıt verir, sokakta tanıdık bir yüz görme olasılığınız memleketinizdeki kadardır neredeyse. Evleri zamanın size ait olmayan bambaşka bir kısmından bulunduğunuz an’a devredilmiş gibidir. Kısa binaları, yüksek tavanları ve güzel balkonları vardır. Kısacası ruhu vardır ve yaşanmışlık dolu görselliği.

Uzun seneler oldu ayrı kaldık kendisiyle. Bilmem daha ne kadar sürer bu ayrılık. Anılarım çok ve özlemim dorukta. Ankara güzel şehir, temiz, dingin ve hissettirmeden insanı kendine çeken bir havası var. Denizi de olsa benim gibi denize doğmuş sevdalılar için harika bir yer olurdu ama o kadar kusur kadı kızında da olur demişler.

Yani demem o ki Ankara başkadır! Biraz aşk biraz bahar gibi…

 

Bu yazı toplam (769) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?