Yükleniyor...
Tuğba Tekeli

Tuğba Tekeli

tugbatekeli@gmail.com

Daha mutlu

06 Temmuz 2015 Pazartesi Saat 21:44

Günümüzde mutlu olmak ne kadar zor, ne kadar ulaşılmaz. Çoğu kişi mutlu olmanın hayallerin gerçekleşmesi kadar uzun süreçler içeren bir durum olduğu kanaatinde.

Mutluluk denen şey bir kedi göbeğidir demişti bloglardan bir arkadaş. O kadar hoşuma gitmişti ki. Mutluluğu böyle ufak detaylarda, gündelik basit davranışlarda ve kolay algılanabilen şeylerde arayan ve bulan insanların hala bir yerlerde yaşadığını bilmek çok iyi gelmişti bana.

Dünya çıldırmış gibi adeta bu yüzyılda, insanlar tamamen kendilerinden vazgeçmişler sanki. Bir başkası gibi olmaya, başkalarının hayatlarını yaşamaya o kadar kaptırmışlar ki kendilerini, delirmemek işten değil!

Sürekli felaket haberleri dinlediğimiz, birbirlerini saçma nedenler uğruna öldüren onlarca insanın etrafta cirit attığı, hiçbir şeyden habersiz büyüyebilmeyi ve sadece yaşamayı hayal eden masum çocukların katledildiği bir düzende yaşamaya çabalıyoruz.

Biz bir maviliğin başında içeceklerimizi yudumlarken veya evimizde huzurla pişen kurabiyelerin kokusuna kaybolmuş haldeyken birileri bir yerlerde ölüyor, acı çekiyor, durmadan ağlıyor. Adeta dehşetle izlediğimiz film sahneleri gibi.

Olan bitenden onca uzakta, bilmiyor fark etmiyor gibi davranmak en kolayı. Sadece kendi mutlu yaşantımızın etrafında hayatın aktığını düşünmek en kolayı. İşin içine girince, öğrenince, fark edince çekilmez oluyor çünkü, ağır yükler yüklüyor insanın omzuna. Haberleri izleyip bir iki gözyaşı döküyor sonra günlük rutinimize geri dönüyoruz. Bunu hepimiz yapıyoruz. Elimizden gelen ne var ki diyoruz. Utanıyorum tüm bunlardan, olup biten tüm o iğrenç olaylardan, çoğu zaman da insan olmaktan!

Daha iyi bir dünya hayal edip de dünyayı bu kadar berbat bir hale getiren tek canlı biziz! Ne yapıyorsa insanoğlu kendine yapıyor. Gelecek günler için tarihi yazıyoruz bir bir, hep birlikte. Ama o tarih kanlı, zorlu, acı bir tarih. Dünya yaşananları fark etmemek, fark etse bile kanıksamak  için üzerine sihirli bir toz serpilmiş gibi adeta. Ben bunca yaşıma rağmen sebepleri anlamakta güçlük çekiyorum, bildiklerimin çok ötesinde dönen tuhaf oyunlara akıl sır erdiremiyorum. Pek çok kişi de bu şekilde aslında, biliyorum. Camdan fanusumuzda yaşıyoruz işte dünyanın bizimle işi bitinceye kadar. Basit şeylere üzülüyor, saçma sebepler için tartışıyoruz. Özümüzde var bu çünkü. Bir yerlerde hata yapılmış olmalı diyorum. Herkes kendi çıkarına yaşıyor. Doğa için direnenlere, hayvanlar için savaşanlara kaçık gözüyle bakılıyor. Herkes suratsız, mutsuz, yorgun. Mutluluk ne basit şey oysa!

 

Bu yazı toplam (1211) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?