Yükleniyor...
Gökhan Oruçoğlu

Gökhan Oruçoğlu

g.orucoglu@gmail.com

Liderlik ve Empati

09 Kasım 2010 Salı Saat 21:17

 

Kendini seven, kendine saygı duyan bir insan narsist midir? Narsistik kişilikler genelde kıskançlıkları ile belirginleşirler.  O zaman bir kimse, kıskanç olmayıp, aşırı benmerkezci olmamak koşulu ile kendini severse,  narsist sayılmayabilir.  Ne dersiniz? Kendimizi kurtarabildik mi?  Narsistik kişiliklerin diğerlerinin duygularını önemsememesi,  merak duymaması nedeniyle  empati kurma becerilerinin olmadığı  bir gerçek.  Günümüzün kendini seven ve kendine önem veren insanının da  fazlaca  seçmeci (eklektik)  davranarak çok empatik olmadıkları da bir gerçek. Acaba eğitim ile empati kurma öğrenilebilinir mi?  Sizce, bu biraz zorlama mı olur?

Kişiler empati kurdukça liderleşirler, liderleştikçe kendilerine güven, saygı ve sevgileri artar, kendilerine sevgileri ve saygıları arttıkça empatik yönleri azalır ve sırasıyla diğerlerine olan saygıları da.  

Bu belki bizim gibi sıradan,  her yıl benzerleri doğanlar için pek önemli olmayabilir.  Ya her yüzyılda bir gelen o karizmatik liderler açısından durum nasıl olacaktır?  Yukarıda basitçe bahsettiğimiz kısır döngüye her lider girer mi? Bu döngüye giren liderler, lider olarak kalabilirler mi?  
Aslında, giren örnekler de var,  girmeyenler de.  Bu farkı yaratan nedir?  Ortam mı, gen havuzu mu, eğitim mi ya da ırk mı?  Liderlerin sivrilmesine paralel benmerkezcilik artıyor mu?  Acaba bu durum mu liderden diktatöre geçisin sebebi?   Hitler, Mussolini, İskender ve benzerleri empatiden bene gecenler.  Bunun dışında  empatik yönleri hiç azalmayan hatta ben başlayıp biz hatta bizlere uzanan liderler de var.  Şarlman, Napolyon ve Mustafa Kemal Atatürk.  Onlar ellerine geçen tek olma şansını hiçe sayıp biz olmayı bilen liderler.  Ve tarih onları her zaman farklı ve geri dönülemez bir yere yerleştiriyor zaten.  Bu farlılıklar neden ortaya çıkıyor ben bilemiyorum.  Hatta uzun bir araştırma konusu bile olabilir,  fakat bir şeyi çok iyi biliyorum ki, biz çok şanslıyız;  onlardan biri bizim liderimiz oldu.  Hem tarih hem dünya bu şansımıza şahitlik ediyor.

Bu yazı toplam (1128) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?