Yükleniyor...
Beril Sökal

Beril Sökal

berilsokal@gmail.com

Yumurta Elden Nasıl Çıkar?

13 Aralık 2010 Pazartesi Saat 20:37

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde ki yumurtalı protesto eylemi son zamanların gündem konusu olmuş durumda. Peki, bu durumu gündemde bu kadar tutan ne? Orta yaş insanları bu eylemi gerçekleştirmiş olsaydı da bu kadar ilgi görüp gündemde bu kadar tutulur muydu acaba? Yoksa bunu yapanın gençler olması mı Burhan Kuzu’nun canını sıktı? Aslında Kuzu’ya göre ona pek bir şey olmamıştı da ondan mı gençlere ‘’Beyinsizler’’ diyerek hitap etti? Belki de otoritesini sarsmamak içindi, orası kafa karıştırıcı. Ama benim kafamı karıştıran ise; tamam sinirlendi; belki bunu bana nasıl yaparlar diye de öfkelendi -ki bir bakıma haklı da aslında-. O zaman niye bu kadar açık bir ifadeye karşın bu muameleyi bu kadar dalgaya vurabildi? Yoksa Türk Malında ki Abiye Kuzu’ya mı özendi? Burhan Kuzu da, yediği yumurtalardan sonra saçlarını beslediğini hatta menemene gerek kalmadığını açıkladı.

Bu da yetmezmiş gibi birde çift sarılı yumurtaları bile saymıştı Sayın Kuzu. Gerçi çıkıp ta; ‘‘Bende zaten yumurtayı hiç sevmem’’ ‘‘Yumurtanın tanesi şu kadardı’’ ‘’Buna bana nasıl atarlar’’ Demesini beklemekte saçmalık olurdu.
    Aynı zamanda bakış açımızı genişlettiğimiz zaman Burhan Kuzu’nun yediği yumurtaları değil de gençlerin bunu yapma sebebini irdelemek daha doğru olur diye düşünüyorum. Bu eylem bir nevi gençlerin hükümete karşı aldığı tavırdır aslında. Ama öncelikle hükümetin bu tavır altında yatan nedenleri araştırması önemlidir.
  ‘’Niye yumurta?’’ sorusu yerine ‘’Gençleri buna teşvik eden nedir?’’  ‘’Tek sarılı mı, çift sarılı mı?’’ Dan ziyade: ‘’Gençler hükümetten memnun değil mi? Eğitim seviyeleri ne durumda? Acaba gerekli düzeni sağlayamadık mı? Bunun için daha başka neler gerekli?’’ Soruları üstünde daha sık durulur ve ‘’Beyinsizler’’ şeklinde ki hitap biçimi değiştirilirse belki gençlere bir adım daha yaklaşılmış olabilir.
 Ama diyorum ki; keşke iki tarafta böyle bir yaklaşım sergilemeseydi. Kaldı ki gençlerin bu yaklaşımı oldukça kınanacak bir durum. Seneye üniversite öğrencisi olacağım ve şimdiden tedirginliklerim başladı. En ufak bir olay kıvılcımın da bu tarz protestolar olacaksa, ben de şimdiden tavuk yetiştirmeye mi başlamalıyım?

Bu yazı toplam (1789) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?