Yükleniyor...
Beril Sökal

Beril Sökal

berilsokal@gmail.com

Karamsar

21 Aralık 2010 Salı Saat 00:06

Karamsar olmak zor değil, zor olan çılgın bir fırtınadan sonra gökkuşağı gibi gülümseyebilmektir.

Herkesin geçmişte yaşadığı veya hala yaşıyor olduğu bir fırtına olmuştur. Ama kaçımız bu fırtınadan sonra mutlulukla gülümseyebildik? Kaçımız bundan ders alıp geleceğimize ışık tutmasına izin verdi? Bizler sadece keşkelerle doldurduk hayatımızı. Geçmişe dönük pişmanlıklarımız, geleceğe yönelik kaygılarımız hapsetti hep içimizi. Bunları düşünmekten şu anımızı yaşıyamaz olduk.

Oysaki kaygılar bizi bilinçlendirmeye, pişmanlıklar ise deneyimlerimizin artmasını sağlamaktadır.
İyilikte kötülükte, doğrulukta yanlışlıkta hepsi yaşanmış ve bitmiştir. Hayatımızdaki bir sorunu, bir hatayı kör bir nokta olarak düşünürsek; bunu koşulsuz, sorgusuz sualsiz kabul etmekle, harika bir resmin ortasında ki ufacık bir kusura bakakalıp o noktanın çevresinde ki manzarayı, o eşsiz güzelliği görmezden gelmek aynı şeydir bir bakıma.
Bu konuyla ilgili en sevdiğim sözlerden birini N. Donald Walsch söylemiş zamanında: ‘’Asla arkana bakma dostum, asla arkana bakma... Sonradan fikir yürütmeden, suçluluğa kapılmadan, duraksamadan ilerle. Hayatın önünde uzanmaktadır, arkanda değil.Yaptığın şeyi yapmışsındır. Bunu değiştiremezsin fakat ilerleyebilirsin.’’ Diyerek zaten benim düşüncelerime çoktan tercüman olmuş...

Benim demek istediğimde işte tam olarak bu; hepimiz bu zamanlardan geçtik ve ya hala geçmekte olan birçok kişi var. Şimdi keşkelerimizi bir yana atıp, geçmişte yapmış olduğumuz hatalardan dolayı içimizde ki pişmanlık duygusunu da öldürme zamanı. Bunları değiştiremeyiz ama telafi edebilirz belki.

Unutmayın ki bizlerin bu gördükleri, yaşadıkları, hissettikleri daha hiçbir şey! Göreceğimiz,öğreneceğimiz ve öğreteceğimiz birçok şey var önümüzde.

En uzun yolculuklar bile bir adımla başlıyor ve şimdi hep beraber bir hayat yolculuğuna çıkmaya ne dersiniz?

Bu yazı toplam (2496) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?