Yükleniyor...
Erdal Uzunoğulları

Erdal Uzunoğulları

kitapkurdu1967@hotmail.com

Boğa Heykeli ve Enver Paşa

27 Mayıs 2010 Perşembe Saat 01:23

Almanlar Osmanlı üzerindeki son büyük hamlesini Enver Paşa üzerinden oynarlar. Sırtı sıvazlanan Enver, böylece aynaya bile dönüp bakmadan, bir aslan kesilir. Koca milleti felakete sürüklerken, parçalanmaya yüz tutmuş imparatorluğun da ipini çeker. İlk perde Enver Paşa’nın binbaşı rütbesi ile Osmanlı’nın askeri ataşesi olarak Berlin’e gönderilmesi ile başlar.

28 yaşında olan Enver Alman imparatoru 2. Wilhelm’in oyuncağı halini alır. O yıllarda Fas, Cezayir ve Tunus Fransızlar tarafından Osmanlıdan alınmış, Mısır İngilizler tarafından işgal edilmişti. Doğu illeri ise Rusya topraklarına katılmıştı. Bu sırada İtalyanların gözü de Osmanlı topraklarında idi.

Bu yıllarda Almanlarda boş durmak istemiyorlardı. Amaçlarına götürecek kişi olarak Enver Paşa’yı görüyorlardı. Enver Paşa’yı o kadar övdüler ki kimi zaman Osmanlı Napolyon’u, kimi zaman Musa Peygambere benzetilirdi.

Hatta Osmanlı’ya giden trenlere Enverland’a gider, diye yazmakta idiler. Enver Paşa 22 Ekim 1914 yılında düğmeye basar ve hançeri hiç çekinmeden koca ulusun kalbine sokar. Yavuz ve Midilli olarak isimleri değiştirilen gemiler Karadeniz’de Rusların Sivastopol limanını top ateşine tutar.

Böylece Osmanlı 1. Dünya savaşına girmiş olur. Enver Paşa’nın bu tutumu sonucu Almanlar kendisine, Boğa heykeli hediye ederler. Boğa heykeli, Avrupa’da milliyetçilik akımının başladığı dönemde Fransızların gücünü Almanlara göstermek üzere Paris’te yapılır. Almanlar Fransızları savaşta yenince, heykeli Paris’ten söküp Almanya’ya götürürler.

Boğa heykeli Almanlar tarafından 1. Dünya savaşı sırasında bir güç sembolü olarak Enver Paşa’ya hediye edilir. İstanbul’a gelen Boğa heykelinin çilesi bitmez. İstanbul’da pek çok kez yer değiştirir.1917 yılında gelen boğa heykeli Beylerbeyi Sarayı’nın bahçesine yerleştirilir. En son olarak 1987 yılında Kadıköy’deki Altıyol’a yerleştirilir.

Bu yazı toplam (1382) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/domains/bizimdarica.com/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?