Yükleniyor...
Turgut Güngör

Turgut Güngör

gungor-turgut@hotmail.com

Yüce rabbim korusun...

03 Ocak 2011 Pazartesi Saat 21:34

Ekonomisi tepetaklak olmuş. Yurttaşları borç batağında, parasızlıktan çocuğunu okula gönderemeyen babalar; evinde kışı battaniye altında geçiren, yapılan üç kuruşluk zammı nerdeyse yüce rabbimizin bir inayeti gözüyle bakan emekliler; her evde en az bir tane olmak üzere işsizlikten psikolojileri bozulmuş gençler; her gün onlarca birbirini boğazlayan insanlar...
Gittikçe artan oranda kadın çocuk dinlemeden fütursuzca infaz haberleriyle dolu gazetelerden geçilmezken, tarifsiz acıların yaşandığı ülkemde bunun adı değişimin doğum sancıları diye adlandırılıyor. 
Değişim insanoğlu ayağının üzerine kalkıp yürümeye başladığından beri var olan ve gerekliliği asla yadsınamaz bir cereyandır. Elbette sonsuza kadar bu cereyan devam edecektir. Seçim üzeri vatandaşın perişanlığını gözlerden kaçırabilmek için bir takım aflar çıkarma arifesinde olsanız bile bu kadar büyük sancıları çekmeği hiçbir insanımızın hak ettiğine inanmak istemiyorum doğrusu. 
Bunu yanı sıra öyle bir kesim var ki sanki bu ülkenin vatandaşı değil. En cici elbiseleri giyinip belediye başkanıyla masrafını kimin karşıladığına bir türlü aklımızın ermediği (zaten katılımcılarda pek sormaz) ayda bir her hangi bir şatafatlı yerde yapacaklar bir kahvaltının peşinde. Parti içi eğitim toplantıları adı altında bu kabil kahvaltılara katılım, kendilerinin görmezden geldikleri vatandaşlardan daha üst sıralara çıkardıklarına inanıyorlar ve muhtemelen kimi aklı evveller de öteki dünyalığını hazırlıyorlar. Belki de doğrudur. 
Doğrudur diyorum çünkü geçen son belediye seçimlerinde şahit olduğum bir olayı anlatayım size. Fıkra gibi gerçek bir olay. Sonunda siz de olabileceğine inanacaksınız...

Bizim buralarda bildiğiniz üzere Mart biraz çetin geçer. Son yerel yönetim seçimleri öncesi; herkes belediye başkan adaylarının, meclis üyelerinin propagandasını yapmakla meşgul... Ortalık alaca karanlık, inceden inceye de yağmur yağıyor ve gerçekten hava soğuk paltomun içinde titriyorum. Direğe kendi imkânıyla tırmanmış yaşlı, eli ayağı titreyen bir aksakallı dede; ha düştü ha düşecek. Pankart bağlamaya çalışıyor direğin tepesinde biçare titreye titreye. Çektiği acı yüzünden kolayca okunabiliyor. Düşeceği endişesiyle sordum “Efendi senin ne işine bu havada tırmanmışsın oraya.” Adamın verdiği cevap az kalsın beni düz yolda düşürüyordu. “Sana ne be kardeşim benim kazanacağım sevaptan” Demez mi. Hadi buyurun. İşte bu kadar ucuz öteki dünya beklentisi. 
Fazla teferruata gerek yok iki pankart yapıştır sen sevabını kap, pankartını astıklarında oyu kapsın. İnanılır gibi değil. Başka türleri de vardır herhalde. Üstelik 2011 seçimlerine hazırlık sanki belediye başkanlığı seçimi olacakmış gibi. Şehrimizi ikiye bölen kara yolunun kenarını süsleyen ilan panoları vatandaşın dişinden tırnağından arttırdıklarıyla yaptıklarını ballandıra ballandıra anlatan ilanları yapıştırmaya başlamışlar bile. 
Tıpkı belediye seçimlerinde olduğu gibi acaba Haziran 2011 seçimlerinde de siyasetin tam ortasında tango yapmaya pek hevesli devlet memurları Üstelik parti çalışmalarından arta kalan zamanında oturup bir yorgunluk kahvesi içtiği makam koltuğunu elden kaçırmama mücadelesi veren müdürler olacak mı yine? Bildiğimiz kadarıyla onlarda kadrolu cami imamı gibi ya da ne bileyim okullardaki müstahdemler gibi devlet memuru. İyide ya müdürlüğüne bağlı okullarda okuyan çocukların aileleri partili değilse, ya öğretmenler, onların arasında da partili olmayanı varsa ne olacak?
Ya ‘‘Sayın Müdür siz devlet memurusunuz bizde devlet memuruyuz’’ Deyiverirlerse alt kadrolar. ‘‘Biz de kendi parti çalışmalarımıza katılmak istiyoruz’’ Deyiverirlerse, ne olacak? 
Bu memurlara nasıl bir izlek uygulanacak bu sefer. Yoksa istifaya mı davet edersiniz ya da siz siyaset yaparken onlara değneği gösterip ‘‘Size olmaz’’ mı diyeceksiniz? Ya da ‘‘Boş verin işi gücü, herkes bildiğini yapsın’’ mı diyeceksiniz? Yoksa şu meşhur siyaset akademilerinize mi kayıt olmaları gerekir. 
Her neyse... Her şey bir tarafa, burası bizler içinde çok önemli: Diğer makamları hak edenleri hesaplamayı bir kenara bırakın, şimdi milletvekili sıralamasında güç gösterisine hazırlanan Sayın AKP nin üst düzey yöneticilerinin dikkatine; bu uğurda bir arbede çıkarıp İzmit ilçede olduğu gibi birbirlerinizi kırıp dökmeyin Allah aşkına!  Tepenizde Cumhuriyet Halk Partisinin soluğu ensenizdeyken çok dikkatli olun. Hele de yakınlarınızda bir yerde MHP li arkadaşlar varsa, Sizleri yüce Rabbim korusun...

Bu yazı toplam (1661) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?