Yükleniyor...
İsa Turhan

İsa Turhan

isaturhan@gmail.com

Konuşan değil Susan Ülke

17 Ocak 2011 Pazartesi Saat 10:36

Biz basın mensupları için belediye ve resmi kurumlar artık kapalı kutu haline geldi. Bundan 2 yıl öncesine kadar şehrin mülki amirinden ve yerel yöneticileriyle röportaj yapar bilgiler alırdık. Bu bilgilendirmeler birdenbire kesiliverdi.

Artık kimse amirinden yazılı izin almadan konuşamıyor.

Örneğin…

Belediyenin bir birimi hakkında haber yapmak istiyorsanız o birimin müdüründen bilgi alamazsanız.

Belediye başkanı izin vermiyor.

O da yetmezse Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığına başvuracaksınız.

Şayet resmi kurum ise Kaymakamlık topu Valiliğe, valilik İçişleri Bakanlığı’na, İçişleri Bakanlığı da son sözün Başbakanlığın vereceğini söylüyor.

Bakın devlet hastanelerinin başhekimleriyle görüşemezsiniz. Gazete için halkı bilgilendirmek amacıyla röportaj yapmak isteseniz Kocaeli Sağlık İl Müdürlüğü’ne başvuruda bulunacaksınız şayet uygun görürlerse görüşebilirsiniz. Aylar önce Ağız ve Diş sağlığı Merkezi için randevu talep etmiştim aylardır bekliyoruz.

Yani artık konuşan değil susturulan bir toplum haline getiriliyoruz farkındaysanız.

Hiç kimse bir üstünden talimat almadan parmağını dahi kıpırdatamıyor.

 

-----------------

 

MAGDer kimi temsil ediyor

 

7 arkadaşın girişimiyle yaklaşık 3 yıl önce Gebze Gazeteciler Derneği’ni kurmuştuk. Daha sonra dernek al takke ver külah misali yönetim değiştirdi tabi bu değişimden ismi de nasibini aldı, Marmara Gazeteciler Derneği oldu. İki gazetenin mensuplarını temsil ettiği dernek haline geldi. Dernekteki olumsuzluklar nedeniyle Gebze ve ilçelerdeki gazeteci arkadaşlarda elini ayağını çekti. Derneğin yapısına bakıyorsunuz kimi temsil ettiği belli değil. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle ilçe belediye başkanları sağ olsunlar jest yaparak tüm gazete çalışanlarını ağırlayarak yemek verdiler. Bizim dernek yönetimi de yine sağ olsunlar tüm yemeklere katıldılar.

Ya dernek yöneticilerim.

Allah aşkına bir yemeğin sonunda da dernek yöneticisi olarak belediye başkanına böyle bir davetten dolayı tüm gazeteciler adına bir teşekkür konuşması yap.

Yok, bizim dernekçiler ne konuşma ne teşekkür hadi hediye kuyruğundalar.

Önceki akşamda 16 Ocak Basın Onur Günü nedeniyle Kocaeli Valiliği ile Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti yemekli toplantı düzenledi. Bizim derneğin üstlenmesi gereken katılımı biz kendimiz sağladık. Davet edilmelerine rağmen bir türlü cevap vermeyen dernek yöneticileri yönetim kurulu üyeleri ile birlikte yemeğe katıldılar. Bizde Gebzeli gazeteciler olarak Darıca Belediyesi’nin büyük katkılarıyla kendi organizasyonumuzla 19 kişiyle katılım sağladık. Dernek 7 kişi ile gazeteciler de kendi organizasyonla 19 kişi katıldık.

Şimdi soruyorum. Üyelerini bile bilgilendirmekten, böyle önemli davete götüremeyen

MAGDER kimi temsil ediyor?

Bu yazı toplam (1920) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?