Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

Cehalet mutluluktur

17 Ocak 2011 Pazartesi Saat 19:21

Post-modern sinemanın başlangıcı sayılabilecek ve farklı çekim tekniği ile yeni bir bakış açısı getiren Matrix (The Matrix) filminin bir sahnesinde, var olmayan dünyaya (Matrix) dönmek isteyen Cypher, Ajan Smith ile yediği sanal akşam yemeğinde şöyle der:

\"Aslında bu bifteğin gerçek olmadığını biliyorum. Ben onu ısırdığımda, Matrix beynime göndereceği elektrik sinyalleri ile bana onun sulu ve lezzetli bir şey olduğunu hissettirecek. Dokuz yıldan sonra ne öğrendim biliyor musun? Cehalet mutluluktur.\"
Bazen düşünüyorum da hak vermemek elde değil. Çevreme baktığımda eğitim seviyesi düşük profil sergileyen tüm insanların aynı zamanda daha mutlu bir profil de sergilediğini söyleyebilirim. Malumunuz, eğitim seviyemiz yükseldikçe bilgi birikimimiz, ufkumuz da aynı oranda genişler. Ancak, Şili Devleti’nin Filistin Devleti’ni tanıması ve bu gelişmeye olan ilgim, kültürlü olduğum, her şeyi bildiğim anlamına gelmez.

Ne demiş Sokrates; \"Tek bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir\". Bu sözüyle Sokrates için tevazu sahibi denebilir ama cahil olduğu anlamını çıkaramayız. Diğer taraftan, cehalet her ne kadar bilgisizlikse de, bilginin sonsuz olduğunu ve her şeyi bilmenin de mümkün olmadığını göz ardı etmemek gerekir. Sahip olduğum bilgi ve kültür birikimi de birilerine göre cehalet seviyesinde sayılabilir.

O halde en azından benden çok bilenlere göre daha mutlu olmam gerekmez mi? Bu soruyu cevaplamadan önce iki şeyi ayırmak gerekiyor. “Cehalet” ve “Duyarsızlık” aynı şey değildir. Cehalet bilgisizlik iken, Duyarsızlık toplumun -diğer insanların- duygusal, sosyal veya fiziksel yaşamlarına ilgi duyulmaması halidir. Sorun şu ki, cehalet arttıkça duyarsızlıkta artar. O halde; çevreyi kirletmek, ormanı yakmak, kırmızı ışıkta geçmek, arabayı yaya kaldırımına park etmek, kapalı alanda sigara içmek vb. eylemler cehalet midir, duyarsızlık mı?

Cehalettir. Çünkü cehalet bencilliktir. Çünkü bilgi borçlandırır, anlamak zorunda bırakır. Çünkü başkalarının hakkını gasp ettiğini bilen bunu yapmaz. Ve cehalete bazıları görmezden gelerek, bazıları müdahale ederek, bazıları yasal mercilerden bekleyerek, bazıları ise yazarak tepki gösterir.

Ancak, cehaleti tepki göstererek yok edemezsiniz. Cehalet mutluluk arttıkça yok olacaktır. Bir ülkedeki herkesin belli bir yaşam standardının üstünde yaşaması, olanaklarının artması; hayata karşı ilgilerinin artmasına, kanunsuzluklara göz yummanın azalmasına, her türlü gelişmenin sonucuna herkesin kafa yorması anlamına gelecektir. Mutluluk cehalet getirmeyecek, mutluluk medeniyetin gelişmesinin teminatı olacaktır.

Bu arada, Matrix filminde cehaleti mutluluk olarak gören Cypher, mürettebata ihanet eden kişidir ve adı şeytanın isminden türetilmiş bir karakterdir. Bir diğer görüş, Cypher sıfır, hiç, önemsiz kimse veya şey gibi anlama gelen \"Cipher\" kelimesinin bozulmuş hâlidir. Tıpkı cehalet içindeki mutsuz bir kimse gibidir.

(Not: İlk köşe yazımı okuma zahmetinde bulunup övgü dolu sözler sarf eden tanıdığım tanımadığım bütün arkadaşlara şükranlarımı sunarım)

Bu yazı toplam (1864) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?