Yükleniyor...
Aktan Uslu

Aktan Uslu

aktanuslu@gmail.com

Adı Köroğlu Haydar…

27 Mayıs 2010 Perşembe Saat 08:27

Işıklar içinde yatsın Ahmet Kaya’nın dillere pelesenk olan şarkısı, “Adı Bahtiyar”ın nakarat kısmı, “Diyarbakırlıymış/ Adı Bahtiyar/ Suçu saz çalmakmış/ Öğrendiğim kadar”… der. Bir de, “Gazetede çıktı/ Üç satır yazıyla/ Uzamış sakalı/ Çatlamış sazıyla…”

Bizim “Diyarbakırlı Bahtiyar” ise Haydar Köroğlu oldu. Gebze Kaymakamlığı’nda görev yapıp emekliye ayrıldıktan sonra gönül verdiği partisinde aktif siyaset yapmaya başlayan, Şekerpınar’dan belediye başkan adayı gösterilen Haydar Köroğlu’nu kısa süre önce kaybettik. Ve ben bundan CHP İl Başkanı Ferhan Şensoy, Gebze İlçe Başkanı İsmet Kara, Çayırova İlçe Başkanı Veysel Suludere ile Salih Karabulut şahsında Gebze Kaymakamlığı’nın ne kadar bilgi sahibi olduğundan kuşkuluyum. Sevgili okur, dikkatinizi çekerim ki ilgi zaten hak getire, bilgi sahibi olduğundan

Haydar Köroğlu’nun ani bir rahatsızlık ile Darıca Farabi Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığında durumunun ne olduğunu öğrenmek için geçmiş dönemlerde Kocaeli Tabip Odası yöneticiliği ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası – SES Gebze Temsilciliği de yapan Doktor Burhan Usta’yı o hastanede çalışmasından ötürü aradım. Meğer o gece Usta nöbetçiymiş. Dönüşü olmayan yolda olduğunu o an öğrendim. Ve doğal refleksle İsmet Kara’yı da aradım. Yanılmıyorsam haberi yoktu. Telefonda gevelemesinden, haberi varmış ve ilgileniyormuş gibi yaptığını anladım. Veysel Suludere’ye o esnada ulaşamadım. Ancak Çayırova Haber’de sürmanşette yer alan habere karşın, ana muhalefet partisinin ilçe başkanı olmasına rağmen muhtemelen hale haberdar değildir. Devrimci İl Başkanı Ferhan Şensoy ise bu üçlü arasında en masum konumda. Çünkü bu konumda kendisini harekete geçirecek, uyaracak ilçe başkanları ne yazık ki yoktular.

Bir de aynı eksikliğin, duyarsızlık ve vefasızlığın Gebze Kaymakamlığı’nda olduğunu da pas geçmemek lazım. Ve faturası gayet doğal olarak Kaymakam Salih Karabulut’a kesilmektedir, kesilmelidir de. Elbette birileri Karabulut’u uyarmalıydı. Henüz hastaneye kaldırıldığı süreçte o bina içinden biri veya birileri Karabulut’a, “Bu haberde ismi geçen CHP Şekerpınar Belediye Başkan adayı Haydar Köroğlu var ya. Onun burada, bura kurumsalında devlette emeği geçti” demeliydi. Anlaşılan o ki, demedi.

Bir ölü üzerinden siyasi bir yorum yapmak ne kadar doğru. Hatta yorumda ölüye bir sataşma, saygısızlık yoksa bile ne kadar doğru ama Haydar Köroğlu şahsında Gebze bölgesi solunun gerçeği bu sevgili okur. Sosyal demokrat, sosyalist, komünist, Kemalist, ulusalcısı ile birlikte Gebze solu olarak ne yazık ki bu.

Bir diğer örneği en yakıcı şekilde kendini hissettirmektedir. Kısa bir süre sonra 10’ncu ölüm yıldönümünde Ragıp Demirkol anılacak. 10 yıl önce bugünlerde mezarının başında isim vermeye gerek yok ama kimler ne söz vermedi ki. Gazete yaşatılacak, eşine ve çocuklarına sahip çıkılacaktı. O gazete bugün hangi konumda, kimlerin elinde ve tekelinde. Ve eşi Sadet hanım şimdi nerede: İstanbul’un Küçükçekmece ilçesinin ilçe merkezine kilometrelerce kuzeyde, bir toplu konutun içinde. Ve Ragıp Demirkol eski bir öğretmen, eski bir Dev-Yol’cu, eski bir ÖDP’li, CHP’li olmasının yanında iyi ki eski bir gazeteciydi sevgili okur. Şayet Ragıp Demirkol cezaevinden çıktıktan sonra meslek olarak gazeteciliği seçmeseydi bugün Gebze bölgesinde esamesi okunmayacaktı sevgili okur. Ve ne kadar gariptir ki AKP’ye daha yakın gözüken, yelpazenin sağında yer alan meslektaşlarımızın yönetimde olduğu Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin sahip çıktığı Ragıp Demirkol örneğinden de, Demokrat Gebze Gazetesi’nin bugünkü konumundan da gereken dersi almayan, “Biz nerede yanlış yaptık” demeyen Gebze solu aynı bildik tutumunu, konumunu sürdürmektedir.

Aklımda kalan son bir bilgiyi de paylaşmak isterim. Kısa bir süre önce yanılmıyorsam Cemalettin Öztürk veya Hüseyin Davutoğlu, Bizim Kocaeli’deki köşesinde yazmıştı. CHP Karamürsel İlçe eski başkanlarından Necati Turna kanser olmuş. Ne arayanı, ne soranı varmış. Belki yazıldı diye ilgilenen olmuştur diye düşünme sevgili okur. Yoktur, yoktur. Ne yazık ki, yoktur…

Ve Haydar Köroğlu ölümüyle istisnasız, frekanssız tüm Gebze bölgesi solunun sınıfta kaldığı bir ders daha vermiştir. Soyadı bu aşamada ön plana çıkmıştır. Gebze solunun aslında bir bakar kör olduğunu bir kere daha teşhir etmiştir.

Bu yazı toplam (1611) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?