Yükleniyor...
Ezgi Theriault

Ezgi Theriault

ezgitheriault@gmail.com

hasta oldu mu, Türkiye'de olmalı insan!

17 Ocak 2011 Pazartesi Saat 19:39

Hastalanmak, hastane süreci denildiği zaman eminim herkesin tüyleri diken diken oluyordur. Ne çok eleştiririz sağlık sistemimizi. Uzun bekleme kuyrukları, kalabalık, koşuşturmaca, numara alma, sıraya girme…

Türkiye’de ki sağlık sistemini buradakine tercih ederim. Neden mi?

Burada yalnızca bir adet hastane ve her uzman doktordan bir adet var. Eğer boğazınız ağrıyorsa, hemen ertesi gün poliklinik randevusu alıp uzman doktora muayene olamıyorsunuz. Önce aile hekimine gitmeniz gerekiyor. Aile hekimi de yeterli sayı da mevcut olmadığından, sizi bekleme listesine alıyorlar. Mesela bana aile hekimi için form doldurduğumda 2-3 sene sonra sıra gelir denildi. Benim gibi bir aile hekimine sahip olmayan insanlar da bir problemleri olduğunda hastanenin aciline başvuruyorlar. Eğer hayati tehlikeniz yoksa, yaklaşık 4-5 saat sonra bir pratisyen hekime muayene olabiliyorsunuz. Eğer şansınıza çıkan bu doktor gerekli olduğunu düşünürse sizi uzman hekime yönlendiriyor.

Birde eğer kan, idrar tahlili veya röntgene ihtiyacınız varsa aciliyet durumunuza bağlı olarak 5 dk’dan 1 aya kadar olan bir süre içinde testlerinizi yaptırıp, yine aynı hızla sonuçlarını alıyorsunuz.

Bugün doktora gittiğimde bir ay önce verdiğim sonuçların henüz çıkmadığını öğrenmekle kalmayıp, röntgen randevusunu en erken şubat ayına alabildim. Gerekçe ise; görevli kişinin ayın son haftası boş olmasına rağmen benim için gereken röntgen uygulamasını yapmaması! (sanırım prensiplerine aykırı). Üstelik önce pratisyen hekime, bir ay sonra da uzman hekime muayene olabildim. Bu geçen sürelerde tedavi şansını azaltıp hem de insanın oldukça moralini bozuyor.

Eğer Türkiye’de olmuş olsaydım konusuyla ilgili uzman doktorları hatta hastaneleri araştırır kendime en uygun olanı seçerdim. Aklıma yatmayan bir şey olduğunda ikinci bir doktorun fikrini alabilirdim. Eminim ki gereken tüm testler en geç iki hafta içinde tamamlanmış olurdu. Birde karşılaştığım doktorlar, robot gibi değil, daha bir insancıl hatta ve hatta  benimle aynı dili konuşuyor olurdu!!!
Evet, karşılığında belki belirli bir ücret ödemem gerekebilirdi ama gerekmeyebilirdi de. Türkiye’de maddi durumu olmayan insanlar da herhangi bir devlet hastanesi, SSK veya sigortasının kapsadığı özel sağlık birimlerine gidip, uzman doktorun muayenesi ardından çoğu testi aynı gün içerisinde yaptırıp, sonucunu tekrar doktora gösterme şansını elde edebiliyor. Bura da ise; bu, büyük bir lüks...

Günde, onlarca hatta belki yüzlerce insanla ilgilenme kabiliyetine sahip sağlık personelimizin, ışık hızında olmasa da buradan en az on katlı hızlı yürüyen işlemlerin, her zaman seçeneklerimin olmasının değerini anladım.

Umarım bir gün bizde ki hastane sistemi buraya da gelir!

Bu yazı toplam (1334) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?