Yükleniyor...
Beril Sökal

Beril Sökal

berilsokal@gmail.com

Gençlik ne ister?

24 Ocak 2011 Pazartesi Saat 22:53

“Devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır”.

Gençlerin girdikleri yerlerde içki yasağının dayanağı olarak iddia edilen Anayasamızın 58.  Maddesinin ikinci paragrafı ile başlamak istedim bu haftaki yazıma…

Bilindiği gibi bütün dünyada toplumlar gençler arasındaki uyuşturucu ve alkol kullanımından, çeteleşmelerden, cinsel istismardan rahatsız olmaktadır. Genç nesil her zaman için kendisinden talep edilen şeyleri sağlayamadığı için toplum tarafından suçlanmaktadır.

Peki, o zaman gençlerin toplumdan beklentisi nedir?

Sonuçları zor yada kötü de olsa, gerçeği ister. İşte, evlilikte yaşamın her alanında dürüstlük ister. Adil ve şeffaf ilgi bekler gençlik, güvenilmek ve yeteneklerini sergilemek için şans ister; almak ve vermek için gerçek sevgi ister; önemsenmek ister gençlik.

Kimin umurunda? Bu bir gencin her gün karşılaştığı sorunlardan biridir. Hepimiz de hayatın ve hayatın zorluklarının baskısı vardır. Hayal kırıklıklarımız ve kesik umutlarımız vardır hepimizin. Böyle zamanlarda bizim için kim vardır yanımızda? Gençlik bunu bilmek ister. Teşvik edilmek, herkes için eşit fırsat olduğunu görmek ister gençlik, olduğu gibi kabul görmek, anlaşılmak ister, iş ister, üretmek ister, çalışmak ister, beyin ve fizik gücünden yararlanılsın ister, zamanı geldiğinde yönetmek ister, ülkesini daha ileriye taşımak ister, aile olmak ister, saygın bir toplumda saygın birey olmak ister. Çünkü gençten hem ailesinin, hem kendisinin hem de çevresinin beklentileri vardır. Çünkü genç herkes için bir umudun adıdır. Bu nedenlede isteklerinin gerçekleşmesi için mücadele eder. Hikayesinin “Yenemiyorsan Onları, Katıl Onlara”söylemiyle son bulmasını ister gençlik.

Olmaz ise bunlar “ŞEREFE” demek ister gençlik “ŞEREFE”.

 “Devlet, İstiklal ve Cumhuriyetimizin emanet edildiği gençlerin müsbet ilmin ışığında, Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda ve Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü ortadan kaldırmayı amaç edinen görüşlere karşı yetişme ve gelişmelerini sağlayıcı tedbirleri alır. “

Anayasamızın ilgili maddesinin ilk paragrafı ile bitirmek istedim yazımı. Hayırlara vesile olması dileklerimle.

Bu yazı toplam (1714) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?