Yükleniyor...
Gökhan Oruçoğlu

Gökhan Oruçoğlu

g.orucoglu@gmail.com

Tunus'ta bir şeyler oldu da, bu ne anlama geliyor?

24 Ocak 2011 Pazartesi Saat 22:56

Zeynel Abidin Bin Ali, dikta almanağında bir isim sadece. 1 hafta önce vardı, şimdi yok. Yok, olurken diğer tüm diktatörler gibi mal varlığını da aldı, götürdü. Halk yine aç, sorunlar yine mevcut fakat o diğer tüm eski diktatörler gibi lüks içinde sürgün yaşayacak. Çok dramatik(?)

Hürriyet köşe yazarlarından birisinin, özür diliyorum ama ismi şuan gerçekten hatırlamıyorum af ola, yazısında algılama endeksi en düşük ülke imiş Tunus. Yani içinde bulunduğu duruma algılama eksikliği yüzünden tam tepkili olamayan bir halk Tunus halkı. Peki şimdi soracaksınız, nasıl oluyor da Yasemin devrimi yapıldı. İşte burada esas sorun ortaya çıkıyor kanımca. Tunus\'ta gerçekleşen hareket yönetime karşı demokratik hakların savunulması ya da diktatörlüğe karşı bir hareket olarak oluşmadı ya da başlamadı bence. Benim düşünceme göre bu sadece insanın en ilkel güdüsünün yönlendirdiği bir başkaldırı. Açlığa ve varlığını yürütmesine engel olan şartlara karşı bir başkaldırı. Kısaca Tunuslu yemek bulup mali yönden rahat olsa idi ne yolsuzluklara, ne diktaya ne de başında bulunan kişinin bu yönetimi neden hak ettiğine dair sorgulama yapmayacaktı. Birçok Arap ülkesinde olduğu gibi yönetimler Şeriat adı altında dikta yönetimleri ve aslında gerçek Şeriat uygulanmıyor bile. Fakat insanlar paralı ve rahat o nedenle tüm Arap Camiasına sıçrayacak bir hareket değil bu, korkmasınlar. Olsa, olsa fakir bazı ülkelerde hareket olur o da desteksiz kalacağı için sönecektir.

Burada asıl önemli sorun, tabi ki bu benim kişisel görüşüm, algılama endeksi düşük Tunus halkının şimdi ne yapacağı. Olası bir kaç senaryo var. İlki halk zafer sarhoşluğu ile bir şeyler başardım hissine kapılıp sadece ismin değişeceği bir başka diktaya teslim olacaktır. İkinci olarak Arap yarımadasında moda olduğu gibi dikta ardından İslam devrimi adı altında başka bir sıkı rejime geçiş olacaktır. Son olarak da uluslararası araştırma şirketlerinin Algılama Endeksi sonuçlarını şaşırtarak diktadan gerçek çoğulcu demokrasiye geçene kadar direniş devam edecektir.

Son senaryo için dış unsurların doğrudan müdahalelerinin olacağı mutlaktır. Hem Amerika hem Avrupa özgürlük ve demokrasi söylemlerine başladılar bile. Fakat tarih bize bu demokrasi anlayışının kendi çıkarlarına koşut bir demokrasi olduğunu göstermiştir. Bu nedenle bence Tunus olayı yenidünya düzeninin nereye götürülmek istendiğini gösterecek bir vaka çalışması gibi. Dine bağlı kutuplaşma mı, Kuzey - Güney ayrımcılığı mı ya da gerçekten kardeş ve demokratik bir dünya mı planlanıyor göreceğiz. Son senaryo bana pek olası görünmese de umarım böyledir.

Sonuç olarak dua edelim ki araştırma raporları yanlıştır ve Tunus halkı en azından şu an elindeki gücü algılayarak, güzel ülkelerini iyi bir geleceğe taşırlar.

Bu yazı toplam (1357) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?