Yükleniyor...
Beril Sökal

Beril Sökal

berilsokal@gmail.com

24 yaş sendromu…

01 Şubat 2011 Salı Saat 00:30

Ankara Barosu, festival ve konserlerde alkollü içki sunumuna 24 yaş sınırı getiren yönetmeliği yargıya taşıdı. Danıştay’da yürütmenin durdurulması ve iptal davası açan Ankara Barosu, “Oy verirken, evlenirken 18 yaş şartı aranıyor; alkollü içkide niye 24 yaş?” diye sordu.
Evet, haklı olarak ta sorulur. “Bu Yönetmeliğin amacı nedir?” diye…

 Bu Yönetmeliğin amacı kesinlikle kamu yararı değildir; topluma yepyeni bir yaşam tarzı dayatmaktan başka bir hiçtir. Bu yaşa gelene kadar evlenebiliyoruz, çoluk çocuk sahibi olabiliyoruz, silahlanma yaşı düşüyor ve bizler cebimize ikisini alıp dolaşabiliyoruz, aynı zamanda 18 yaşını doldurmuş kişiler doğru karar verir görüldüğünden oy kullanabiliyorlar da ailemizle restoran/bar tarzı yerlere gidip onlara eşlik edemiyoruz öylemi?

 Aynen öyle…

Gel gelelim bu Yönetmelik karşısında çoğu işletmecilerin de varlığını sürdürmekte zorlanacakları apaçık ortada. Çoğunlukla 18-25 yaş arasının bu tarz yerlere gitmekte olduğu da ortadaydı. Çünkü bizler eğlenmeyi seven ve özgürlüğümüze düşkün bireyleriz. Bu sınır bizlerin ve belki ailelerimizin bile özgürlüğüne el koymaktan başka bir şey değil. Denetleme yetkisi herhangi bir mekân ya da etkinliği zabıta, polis gibi pek çok kurum ya da kuruluşa açık hale getiriyor. Bu da demek oluyor ki her an bir polis memuru gelip bizden kimliğimizi görmek isteyebilir. Ama 21 yaşındayken silah taşıyoruz diye soruşturma açamaz da içki tükettiğimiz için mi başımıza bunlar gelecek? 

Alkollü içkide yaş sınırı Türkiye’de bu haftaya kadar 18’di. Yayımlanan bu son Yönetmelikle alkol kullanma yaş sınırı 24’e kadar çıkarıldı. Sadece dört ülkede 21, geri kalanlarda 18, bizim ülkemizde ise 24! Evet bu yasak gençlerin tartışmalı fitillerini ateşlemeye devam edecek, hiç kuşkunuz olmasın. Çünkü alkol zararlı ya, o nedenle alkolün kullanım yaşını artırarak korur bu iktidar bizi. O kadar düşüncelidir ki, uzun sürede sağlığımızın bozularak ölmemizi istemez, onun yerine çok faydalı bir alışkanlık olan bireysel silahlanmayı teşvik eder. 18 yaşını dolduran her vatandaşımıza 4 adet silah edinebilme hakkı verir evet oldukça ironik öyle değil mi?

Bu yazı toplam (1498) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?