Yükleniyor...
Özden Kısakol

Özden Kısakol

ozdenkisakol@hotmail.com

Emlak Vergisi Üzerinden İmaj Belediyeciliği

28 Mayıs 2010 Cuma Saat 18:58

Darıca ’da 2010 yılı Emlak vergilerine uygulanan fahiş zamların Darıca ‘lı yurttaşlara karşı haksızlık olduğu gibi, adil ve insaflı da değildir.

         Maalesef, plansız, müsrif, bilimsellikten uzak yönetim anlayışının ve imaj belediyeciliğinin faturası Kocaeli ve Darıca ‘lıya çıkarılıyor. Kocaeli ve Darıca daha düzgün, planlı ve iyi yönetilmek zorundadır. 2010 yılı Emlak Vergisi artışlarının bazı mahallelerde % 300, 500 oranında artırıldığını ve genel ortalamanın ise % 400 ‘e çıktığını görmezden gelmek, kabullenmek anlamına gelmemelidir. Emlak Vergisi 4 yılda bir yeniden belirlenmektedir. 2010 yılı emlak vergilerinin belediyeler tarafından  % 100 ‘den %500 , %1000 ‘e varan oranlarda zam yapmanın sebebi, daha çok hizmet yapmak mıdır acaba, diye düşünebilirsiniz. Belediyeler yanlış yönetilerek içine düştükleri borç ve faiz batağından çıkışın çaresini milletin malında görmektedir. Emlak vergileri adeta Varlık vergisine dönüşmüştür.

         Bu yöntem çözüm değildir. Memur ve İşçiye % 2-3 oranında zammı çok görüp, vergileri ise onlarca, yüzlerce artırmak adalet değildir. Belediyeler yurttaşı finans kaynağı olarak görmekten vazgeçmelidir.

         Emlak vergi değerlerindeki bu artış aynı zamanda tapu harçlarının da aynı oranda artışı demektir. Yani hem belediyeler hem de hazine, açıklarını kapatmak için gözünü vatandaşın evine, dükkânına, arsasına dikmiştir.

         Kocaeli belediyelerinin bugün geldikleri nokta, maalesef borçlu, batak belediyeler şeklindedir. Belediyeler borç batağına düşürülmüş, rutin giderlerini dahi karşılayamaz hale gelmiştir.

Personel maaşını ödemek için bankalardan ipotekli kredi almaktadırlar. İsraf düzeyindeki harcamalarını kısmak yerine İller Bankası alacaklarını teminat göstererek bankalardan faizle kredi almaktadırlar. Belediyeler kendi sınırlarındaki taşınmazları, arsaları bir bir satarak, halkın parasıyla hovardaca harcamalarına devam etmektedirler. Böylece halkın geleceği de ipotek altına alınmaktadır.  Lüks harcamalar için tek örnek bile durumu izaha yetmektedir. Personel maaşlarını ödemek için faizle kredi alan belediye yöneticilerimiz lüks araç kiralamaktan taviz vermemektedir.

         Belediyelerin plansız ve kötü yönetiminin faturasını Kocaeli halkına ödetmeye çalışması kabul edilebilir değildir.  İçine düşülen bataktan kurtuluşun çaresi   “mantalite ve yöntem değişimi” dir. Çare, sadece başkanının reklamını düşünen  “imaj belediyeciliği” nin yerine hizmette verimliliği esas alan   “yurttaş odaklı hizmeti planlayan, vizyoner belediyeciliğin” işbaşı yapmasıdır.

Bu yazı toplam (2688) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?