Yükleniyor...
Erdal Uzunoğulları

Erdal Uzunoğulları

kitapkurdu1967@hotmail.com

Türkiye'nin en büyük deniz kazası

14 Şubat 2011 Pazartesi Saat 22:24

Sevgili Bizim Darıca okurları bu haftada sizlere tarihin tozlu raflarında kaybolmaya yüz tutmuş Türkiye Cumhuriyetinin en büyük deniz kazası olan Üsküdar vapuru deniz faciasından bahsetmeye çalışacağım.Bu kaza sonrasında bir çok evin hatta tüm Türkiye halkının ocağına ateş düşmüştü!. Bu kaza sonrası uzun süre Marmara denizin de balık tutulmamış tutulanlarda tüketilmemişti.(yüzlerce öğrencinin cesedi bulunamamıştı.)

Gölcük’te, Değirmendere’de, Ulaşlı’da, Halıdere’de , Kavaklıda ve Karamürsel’deki sahil çay bahçeleri açılmamış ve bu yerlerdeki evlerden cenaze namazları hiç eksik olmamış.Tarih 1 Mart 1958 bu bölgelerde lise olmadığı için yüzlerce öğrenci lise öğrenimlerini İzmit’te bulunan İzmit Sanat Enstitüsü, İzmit Lisesi, İzmit Kız Sanat Enstitüsü’ne  Üsküdar vapuru ile gidip gelerek sağlıyorlardı.Belki de 2. Dünya savaşı sonrası  gelişmekte olan genç Türkiye Cumhuriyetinin lokomotifleri olacak gençlerdi!.

Bir Cumartesi günü deniz çarşaf gibi, hava parçalı bulutlu idi.

Sabah bu çeşitli bölgelerdeki öğrenciler 1927’i yapımı Üsküdar vapuru ile İzmit’teki okullarına yarım günlük eğitimleri için gelmişlerdi. O  yıllarda Cumartesi gününde de yarım gün eğitim vardı. 12.00 vapuru ile geldikleri yerlere aynı vapur ile dönerlerdi. Cumartesi günü okul dağıldıktan sonra istiklal marşı okunmuş. Öğrenciler 12.00 vapuruna yetişmek için acele edince okul müdürünün hışmına uğrarlar.2. kez istiklal marşı tekrar edilince öğrencilerde bir telaş başlar acaba 12.00 vapurunu kaçırdık mı diye. Öğrenciler hızlı adımlarla veya koşar adımlarla Seka Kâğıt Fabrikasının olduğu yerdeki vapur iskelesine koşarlar.

Tam o sırada birden bir fırtına çıkar. Vapura yetişen yetişir yetişmeyende bir sonraki 14.15 vapurunu beklemek zorunda kalır. Vapur fırtına çıkacağını tahmin etmiş olacak ki erken yola çıkar. Ortalama 400–500 yolcusu olduğu gemi Derince açıklarında Fırtınadan dolayı batar. Yüzlerce öğrenci aniden denizin soğuk sularlı ile buluşur. Gencecik bedenler ya boğularak şehit olur ya da denizin soğuk suyuna dayanamadan şehit olur. Gölcüklü lise öğrencilerinin tamamı şehit olur bu kazada. Gölcük Donanma Komutanlığından kalkan deniz altı ve savaş gemileri sağ kalan 40 öğrenciyi kurtarmayı başarır. Bu kaza sonrası Gölcük Barbaros Hayrettin Lisesi yapılır. Aynı yıl batık denizden çıkarıldıktan sonra hurda olarak satıldı. Sevgili okurlar maalesef her şeyde olduğu gibi çoğu varlıklarımızın kıymetini kaybettikten sonra anlıyoruz. İster çocuklarımız olsun isterse imkânlarını kullandığımız okullarımız, yollarımız hatta soluduğumuz hava. Lütfen geçmişi unutmayarak elimizdeki olanakları koruyalım ve yaşatalım.
SAYGILARIMLA

Bu yazı toplam (1558) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?