Yükleniyor...
Beril Sökal

Beril Sökal

berilsokal@gmail.com

Dünya bize sadece anlatıldı

14 Şubat 2011 Pazartesi Saat 22:30

Dünyayı yaratan benliğimizdir aslında, benliğimizi yaratan dünya değil…
Bütün insanlar gibi sen de, içinde bulunduğun durumları hep olayların yaratığını, seni belirli durumlara hep dış koşulların indirgediğini sanıyordun. Şimdi aslında bunun, gerçekliğin tepetaklak edilmiş bir betimlemesi olduğunu öğrendin.
İnsanların çoğu; olumsuz duyguların yönlendirmesiyle evrende yitip giden parçacıklar gibi oluyor bazen. Suçluyor, şikayet ediyor ve bağımlı kalıyorlar. Yaşamlarının öyküsü tam olarak işte bu…

Her şeye verebildikleri tek anlam bu kadar! Kedere boğulmuş olarak ölümü ölümle unutmaya çalışıyorlar.
Dünya bize sadece anlatıldı…

Nasıl anlatıldıysa öyle gördük bizde dünyayı. Aslında retina üzerine düşen görüntüler dünya değil, onun yansıması bir öyküsü sadece. Herkes aynı tarafa bakar ve farklı şeyler görür; herkesin de o baktığı tarafta bir öyküsü vardır. Bizim öykümüzde daha biz doğmadan başladı işte. Dünyaya gelmeyi biz tercih etmedik veya bize sorulmadı “Nerede, nasıl dünyaya teşrif etmek istersiniz?” diye. Önce sadece bizler birer ‘’düş’’tük akıllarda. Sonra düşlerin gerçekleşmesi istendi ve anne karnına düştük ardından. İşte hepimizin öyküsü böyle başladı. Sonra başkalarının gözlerinde güven bulma peşine düştük. Mutluluğu çözümleri yine bizlerle aynı hastalıkları çeken bu dünyada aramaya başladık. Ama sonucunda yine sadece kendimizi bulduk. Diğerleri bizim dışımızda ki ‘’biz’’ oldu.
Fark ettiyseniz neyi görmek istersek de onu görürüz; suç mu? İhanet mi? Sevgi mi? Neye nasıl baktığımızla alakalıdır bu. Neye nasıl bakarsak onu yaşarız.  Çünkü aslında dünya bize anlatıldığı gibi değildir.
Dünyanın değişimini engelleyen kişi de bizizdir. Çünkü bir kişi hangi yolculuğu benimserse benimsesin, ister efsanelerce olsun ister metafiziksel; hangi kurtuluş mücadelesine girerse girsin, ister gerçek olsun ister imgesel; hepsi bir tek hedefe yönelir; kendini bilmek!
Kendini bilmek, hem kendinin hem de dünyanın efendisi yapacaktır seni.
Biz seçmedik bu hayatı ama hakkını vermek gerektiğine inanıyorum.

Bu yazı toplam (1504) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?