Yükleniyor...
Aktan Uslu

Aktan Uslu

aktanuslu@gmail.com

KBB/UKOME işi ihanete döktü

30 Mayıs 2010 Pazar Saat 18:57

Hayli ağır bir başlık ancak KBB iştiraki UKOME, Başkan İbrahim Karaosmanoğlu yorumun sadece “İhanet” kelimesine takılı kalmazsa sonuç alma olasılığı bir ihtimal var. Şöyle ki UKOME, Darıca - Gebze – İzmit hattında göz yumduğu son vakayla iplerin kendisinde değil özel sektörde olduğunu bir kere daha teşhir etmiştir. Otobüs hatlarına yeni numaralandırma ve durup dururken yeni güzergahlar eklenirken Darıca – İzmit hattındaki halk otobüslerine yeni bir güzergah daha verilmiştir. Saatte bir araç aynı hatta saatte bir faaliyet gösteren KBB’ye ait sivil plakalı, kamu adına toplu taşımacılık yapan otobüsün hemen önünden yola koyularak, yol boyu TEM’e hiç girmeden D-100 üzerinden gitmektedir.

Sevgili okur. Bu UKOME’nin, UKOME şahsında  KBB’nin başta belediye olmak üzere bu kente ihanetidir. Özel sektör için o ilave güzergah ve ilave güzergahın kalkış saatleri, hemen peşinden gelen belediye otobüsünün yolcusunu kesmek içindir. Bu şekilde özel sektör, bir şekilde sermaye kalkınacak diye kamu batırılmakta, baltalanmakta ve KBB UKOME onayı ile yapılmaktadır. Şimdi bu pratik bu kenti sözüm ona yönetenlerin belediye kurumsalında bir devlet kurumuna, Kocaelililer’e, halka ihaneti değil de nedir.

Özelleştirmenin, taşeronlaştırmanın önünü açacağım, diyet borcu olunan sermayeye o borcunu ödeyeceğim, o borcu öderken sermaye sınıfında da AKP’li, AKP’siz ayırımı yapacağım diye kurulan bir tezgahtır. Şekil o ki yakın tarihte Darıca – İzmit hattı tamamen özel sektöre pas edilecek, gerekçe olarak zarar ettiği ve bu tür işlerin kamunun sırtında bir yük olduğu falan söylenecektir. Ancak kimse, Karaosmanoğlu dahil hiçbir kimse, “Belediye otobüsünün hemen birkaç dakika önünde, aynı güzergahta özel sektör aracına biz göz yumduk” demeyecektir.

O hattı sürekli kullanan kişiler bilirler. Mevcut hattın çıkış hikayesini de, hatta korsan olarak faaliyete başlayıp, biri kooperatif biri firma olmak üzere yasal iki hattı bir şekilde pas edip bugün hatta tekel konumuna gelişin hikayesini de bilen bilir. İşte mevcut hatta bu tekelliğe karşın Gebze yakın tarihinde yaşanan üç vakayı örneklemek durumundayım:

Hatta tekelleşmeye karşın en şiddetli kavgalardan birinde öndeki bir kooperatif aracının Çayırova’dan kalktıktan sonra Gebze turnikelerinden çıkması gereken sürede çıkmaması, bir arkasındaki araca kalması gereken yolcuyu aldığı iddiasıyla çıkmıştır. Tekel halindeki kooperatif içinde sayıları birkaç olan araç ağalarının getirim (rant) kavgası ile kent bir kez daha gerilmiş, huzur kaçmıştır. Yani sevgili okur. Tekel kooperatif kendi içinde böyle kavgalar ederken kamu aracının hemen birkaç dakika önüne kendi aracını koymuştur. “Rabbena hep bana…” pratiğinin bu kenti yönettiğini zannedenlerin ihanetiyle önünün açılmasıdır ana konunun özeti.

Tekel olan kooperatifin kendi içindeki kavgası sadece E-5 Karayolu civarı ile sınırlı kalmamış, ilçe merkezine de sıçramıştır. Cumhuriyet Polis Merkezi’ne 50 adım mesafede silahlar konuşmuştur. Tatlıkuyu Mahallesi’ndeki bir kongrede sandalyeler, masalar havada uçuşmuştur. Gebze – İzmit güzergahında Gebze Kooperatif ile İzmit Seyahat varken, kalite ve etik rekabetten ötürü huzur varken güzergaha korsan olarak girilmiş; içi yolcu dolu otobüslerin taşlanması, İzmit Seyahat’in Tatlıkuyu’daki ofisinin kundaklanması dahil kundaklamalar bu süreçte yaşanmış ve akabinde Gebze Koop ile İzmit Seyahat hattan çekilmiştir. Günümüz itibariyle aynı güzergahta özel sektör taşımacılığında kalite mumla aranırken, hiç olmazsa huzur gelmesi beklenirken bu sefer de kendi içlerindeki kavgalar ile kenti germeye devam etmişlerdir.

Günü ve saati bende saklı kalsın, o otobüslerden birine İzmit Halkevi’nden bindim. Tabelasına dikkat etmedim. D-100 güzergahından geleceği yazılı imiş, sonra fark ettim. Aynı saatlerde aynı güzergahtan giden kamu otobüsünün tam önündeydi.

Otobüs Kuruçeşme’ye gelirken bir bayan aslında Hereke’ye gitmek istediğini, yanlış bindiğini söyledi. Sürücü, indiremeyeceğini söyleyip yolcuyu tabelayı görmediği gerekçesiyle payladı. O yolcuyu indiremezdi gerçekten çünkü İzmit – Hereke hattında bir araca yakalanırsa yüksek olasılıkla kavga çıkar, içi yolcu dolu otobüsler taşlanabilirdi. Çünkü yüksek olasılıkla kendileri öyle yapıyordu, diğer hattakiler ile birlikte. İyi de ya yolcu harbiden Gebze yolcusu olsa idi, yolda kendisine telefon gelip acilen İzmit’e geri dönmesi istenseydi. Acı bir haber gelseydi yolcuya, yine inemezdi. Bu mafyavari toplu taşımacılık, üstelik KBB yazan araçlarda yaşanıyor sevgili okur.

Ve aynı otobüs Tütünçiftlik – Yarımca arası bir yerde, ışıklı bir kavşağa doğru yaklaşırken yeşilin sarıya dönüştüğü esnada gaza bastı. O kavşakta kırmızı ışıktan geçti. Otobüs içindeyken 155’i aradım. Araç Dilovası’nda çevrildi. Telefonla görüştüğümü anlayan birkaç yolcu aracı polis çevirince, sürücü leyhine ifade vermek için aşağı indi. Dilovası – Gebze arasında da birkaç yolcuyla hayli sesli şekilde tartıştım. Aracın kırmızıda geçtiğini fark etmeyen birçok yolcu, görmedikleri bir durum üzerine benle tartıştı. O esnada sürücünün gıkı çıkmıyordu. Kırmızıda geçtiğini kendisi de biliyordu. Yolculardan biri tartışma esnasında, “Polisi aradın. Ambulansı da ararsın artık…” diye laf bile sokuşturdu.

Şimdi bu yorumu ola ki kooperatif yöneticileri okuyup ararsa, söz konusu aracın plakasını falan sorarsa vermem. Niye vereyim ki. Yukarıda örneklediğim kenti gören hadiselerin hemen hepsinde, yöneticiler de vardı. Kooperatif yönetiminde mi, değil mi bilemeyeceğim ama Ataman Adıgüzel arayıp sorarsa veririm. Ve derim ki, “Ataman abi. Kimsenin ekmeğiyle oynanmasın. Çek o adamı kenara, uyar. Koyun değil yolcu taşıdığını hatırlat. Can taşıdığın hatırlat. Halkla ilişkileri, hümanizmi anlat. Bir tek ona değil, kooperatifteki bütün araç sahipleri ve sürücülerine anlat. Hayatta her şeyin para olmadığını anlat. Bunu anlatsan, anlatsan bir tek sen anlatabilirsin” derim…

Bu yazı toplam (1740) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?