Yükleniyor...
Ezgi Theriault

Ezgi Theriault

ezgitheriault@gmail.com

Mucizeyim...

14 Şubat 2011 Pazartesi Saat 22:39

Hiç düşündünüz kim olduğunuzu? Huylarınızı, tarzınızı, konuşma ve yürüme biçiminizi? Sizi siz yapan tüm öğelerin neler olduklarını ve hangi “sebep-sonuç” ilişkisinden geldiklerini…

Yıllar önce on sekiz yaşındayken, “kendini tanıt” dediklerinde, “ben diğer tüm insanlar gibi, yaşama armağan edilmiş bir mucizeyim” diyen biri olarak; bugün aynı soruya “bir mühendisim” cevabı verenim. Bu on üç yıl içinde, adımın önüne eklenen sıfatlara inat kendimden kaybetmişim meğer. Hayal gücüm vazgeçmiş benden, içimde ki büyük “var olma” minnettarlığı kaybolmuş sanki… Hâlbuki isimler ve sıfatlar cevaba götüren bir araç olmalı insana, cevabın kendisi değil.

Evet, ben bir mühendisim. Ama ben bunun dışında da, pek çok şeyim. İyi niyetliyim mesela, çevremde ki herkesin iyi ve mutlu olmasını isterim. Bir “hayvan sever” im, ayrıca insanları da. Sevmeyi bilenlerdenim yani... Bir okurum, hayalperestim, inatçıyım bazen de uykucuyum. Bir işe yumurta kapıya dayandığında başlayanlardanım ama çabuk bitirenlerden. Yemek yapmayı da, yemeği de sevenlerden. Ben, beş yaşındayken, ay dedeye şeker atması için her gece balkonda yalvaran o küçük kızım. Kavga etmekten korkan,  incinince hemen kabuğuna çekilen ama bıçak kemiğe dayandı mı; ateşlere dalanlardan ayrıca… Unutmayanlardanım, kolay kolay üstüne çizgi çekemeyenlerden ya da hiç olmamış gibi davranamayanlardan. Sakarım bazen, panikledikçe hata yapanlardanım çünkü, ama hata yapmaktan korkmayanlardan…Ağlayıp aynı zamanda kahkaha atabilenlerden…Dalga geçmeyi sevip aslında her şeyi ciddiye alanlardan.Yardım etmekten hoşlanıp, yardım edilmekten haz etmeyenlerden…

Evet ben; ismim, mesleğim, medeni durumum ve cinsiyetim dışında bir çok şeyin karışımıyım. Biraz annemin, biraz babamın, biraz ilkokul öğretmenimin, hatta son çalıştığım işyerinde; her fırsatta beni azarlayan bankacı kadının bir parçasıyım…Yaşadıklarım ve yaşamayı istediklerimle, gördüklerim ve işittiklerimle, herkes gibi ama kendine özgü bir insanım ben. Düşünen, hisseden, anlayan ve anlatabilen bir varlığım.

 İnsanım… Bugün kendine, sadece “bir mühendisim” diyerek haksızlık etmiş bir insan… Ve içinde ki kişiye, yeniden “merhaba” demiş bir insan.

Dilerim; sizde, hemen şimdi,  benim gibi,  “Doktor, öğretmen, hemşire, şoför, anne, baba, aşçı vb.” olmanın yanında,  diğer olduklarınıza da dönüp bir bakarsınız.

 Kendinizle ve içinizde ki mucizeyle mutlu ve keyifli haftalar diliyorum.

Bu yazı toplam (1769) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?