Yükleniyor...
25 Mart 2019 Pazartesi

ARŞİV

 

Spor Haberleri

Yazarlar

VEFAT HABERLERİ

Yaşar Tekin Sümer

Yaşar Tekin Sümer

10 Mayıs 2018 Perşembe
Hacı Osman Bayramoğlu

Hacı Osman Bayramoğlu

20 Nisan 2013 Cumartesi
Kazım Tayfun Emre

Kazım Tayfun Emre

30 Ağustos 2012 Perşembe
Hacı Hüseyin Tüter

Hacı Hüseyin Tüter

30 Temmuz 2012 Pazartesi
Hüseyin erestin

Hüseyin erestin

11 Haziran 2012 Pazartesi
Aktan Uslu

Aktan Uslu

aktanuslu@gmail.com

Seçmen arsayı, seçilen saygınlığını kurtardı

03 Haziran 2010 Perşembe Saat 06:31

Bu dönem Çayırova Belediye Meclisi’ni, Çayırova Haber Gazetesi çalışanı sıfatımla en son önceki akşam takip ettim ve çok mutlu ayrıldım. Sebebi malum. Şayet Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş zayıf bir olasılık ile son bir atraksiyon gösterip o kararı yargıya taşımazsa mesele bitti, davalar düştü. Akbaş’ın Meclis’in o kararını yanlış olduğu iddiası ile yargıya taşıma olasılığı dört bir taraftan mahalle baskısı altında olmasa hayli mümkün. Ancak Başbakan ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son il başkanları toplantısında AKP Kocaeli İl Başkanı Zeki Aygün’e bu konuyu direk sorması yani mahalle baskısına maruz kalanın sadece Akbaş olmaması süreci daha da yokuşa sürmeyecektir diye öngörüyorum.

 

Arsa davası açıldıktan yanılmıyorsam iki ay kadar sonra konu üzerinde bir gazetecide olması gereken “tarafsız”lık kuralını tamamen bir kenara bırakıp taraf oldum. Neden taraf olduğum, niçin o yönden yana taraf olduğum daha önceden de gerek yazılı, gerek sözlü olarak ifade ettiğim şeyler. Şahsım adına sürece ve sonuca katkım olduysa kendimi daha fazla mutlu da hissedebilirim, ayrı mesele. Önceki akşamki meclis toplantısı sonrası oylamada kabul oyu veren AKP’liler dahil meclis üyelerini, çekimser oyları ile yolu açan AKP’li meclis üyelerini de tebrik ettim. Kamil Gamsız ve Hilmi Üsteler’i de. Kamil abiyi gazeteciliğe ara verdiğim ilk süreçte, Şekerpınar’da yıllar önce kapanan Santeks Triko’da çalıştığım dönemden tanırım. Fabrikanın servisini çekerdi. Bir iki yorumumda hayli sert eleştirmiştim. Elini sıkıp tebrik ederken yorumlarımdaki sertlikten ince ayar yakındı. Ben de, “İyi ki yazmışım…” dedim, kendisine.

 

Bu arada Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş ile meclis toplantısına katılmayan AKP’li üyeleri de tebrik ederim. Akbaş’a şu aşamada hak veriyor ve anlamak gerektiğini düşünüyorum. Seçilmiş bir belediye başkanı olarak bence çok hatalı bir kararı yine çok hatalı bir pratikle, tek başına almasının bedelini de ağır ödedi. Genel başkanı dahil partisinin çok büyük bir bölümünü karşısına aldı. İl Başkanı Zeki Aygün dahil bir zamanlar yanında gözükenler giderek tavır değiştirdi ve yalnızlaştı. Akbaş kesin, AKP’li diğer meclis üyeleri muhtemelen oylamada yüksek olasılıkla ret kararı verecekleri bir önergeye, hiç olmazsa kendilerine o işkenceyi yapmamak için katılmadı. Bence özellikle Akbaş önceki akşamki meclise katılmayarak bir nevi kabul oyu verdi veya en kötü ihtimal, çekimser…

 

Ve CHP grubu tarafından verilen, SP grubu tarafından gerek söylemde gerekse oylama esnasında firesiz desteklenen, AKP’li üç meclis üyesinin de kabul oyları ile aleni desteklediği önergeye ret oyu veren AKP’li Meclis üyelerini de samimiyetimle tebrik ederim. Onlar da önceki akşamki meclis toplantısında tamamen hür iradeleri ile ret oyu verdiler. Ret oyu verenler arasında en cesur tavrı Mustafa Necati Kaya sergiledi. Kabul oyundaki pratiği, söylemiyle de pekiştirip o duruşlarını savundu. Yani anlatmak istediğim sevgili okur, herkes tek tip düşünmek zorunda değil ve herkes bir şekilde, özgür iradesiyle kendisini ve savunduğu meseleyi açık yüreklilikle ifade edebilmeli.

 

Önceki akşamki meclis toplantısında başkanvekilliğini Mustafa Fındık üstlendi. Ve sevgili okur, Fındık’ın meclise başkanlık etmesi de, “Akbaş yoktu. Sıra ondaydı” türü bir tesadüften ibaret değil. Birkaç gün öncesine kadar arsa davasında aslında halktan yana taraf olan ancak Başkan Akbaş ile de zıt düşmemeye çalışan AKP’li meclis üyeleri o kabuğu görülen o ki kırdı. Arsa mağdurlarından yana tavırlı olduğu bilinen Fındık önceki akşam güzel bir medeni cesaret örneği sergiledi. Ve muhtemelen o meclis kararı başkanlık onayına geldiğinde Akbaş bir gerekçeyle izinde, orada, burada, şurada olacak. İmza Akbaş’ın yokluğundaki başkanvekiline kalacak ve belki de o gün başkanvekili Kamil Gamsız, Hilmi Üsteler veya yine Mustafa Fındık olacak.

 

Özetle sevgili okur, önceki akşamki meclis toplantısı özellikle önergeye ne oy verdiği farkı gözetmeksizin tüm AKP’li Meclis üyelerinin sarsılmakta olan saygınlığını koruduğu bir Meclis oldu. Siyasi anlamda yerinde ve akılcı bir muhalefetle CHP ve SP prim yaparken bireysel anlamda AKP’li Meclis üyeleri de kazandı.

Ve en güzeli sevgili okur Şekerpınarlılar şahsında halk, hak, adalet, hukuk kazandı

Bu yazı toplam (1226) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?