Yükleniyor...
İsa Turhan

İsa Turhan

isaturhan@gmail.com

BİZE HER YER MOLOZ

03 Haziran 2010 Perşembe Saat 06:53

Alo Moloz hattı tüm ilçelerde yaygınlaşmaya devam ediyor. Alo Moloz Hattı nedir önce kısaca bir tanıyalım…

Ev ve işyerlerinde yapılan tadilat sonrası oluşan küçük çaptaki moloz atıklarının, atık sahipleri tarafından 30 kg´lık çuvallara biriktirilmesi gerekiyor. Traktör ya da kamyonla alınan moloz atıkları uygun yerde bekletilerek verilen ALO MOLOZ HATTI aranıyor ve atıkların toplanması için talepte bulunuluyor. Örneğin, Gebze Belediye Meclisi´nin aldığı karar gereği moloz ve inşaat atığı toplama bedeli olarak 1 çuvalı (30 kg)  2 TL, 1 Traktör 50 TL, 1 Kamyon 450 TL alınıyor.

 

Böylece, çevreye kontrolsüz olarak dökülen molozların yarattığı olumsuz sonuçlara engel olmak amacıyla bölge sınırları içindeki ev ve işyerlerinde bakım, onarım ve tadilat gibi işler sonucunda ortaya çıkan molozlar ücret karşılığında toplanmış oluyor.

Söz konusu uygulama ile çevre kirliliğinin önlenmesi amaçlanıyor. Bu çerçevede; çevreye kontrolsüz olarak dökülen molozların yağışlı havalarda yol kenarlarında derin su birikintileri oluşturması, cadde ve sokaklarda çamura neden olması, biriken çamurların kanalizasyonlarda tıkanıklığa sebebiyet vermesi gibi çeşitli olumsuz sonuçların ortadan kaldırılması hedefleniyor. Uygulama gerek çevre gerekse de vatandaş açısından çok faydalı. Böylelikle hem atıklar belediye tarafından toplanarak çevreye saçılmamış oluyor hem de atıkları dökecek yer arayan vatandaş içinde önemli bir hizmet olmuş oluyor. Bu uygulamayı ilk Gebze Belediyesi hayata geçirdi ve oldukçada başarılı oldu. Bunun sonucunda da  Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği, Gebze Belediyesi tarafından yaklaşık bir yıl önce kurulan Alo Moloz Hattı Projesi\'ni özel çevre ödülüne layık gördü. Şimdi bu projeyi Dilovası Belediyesi hayata geçirdi. Darıca’da ise bu konuda henüz bir somut adım atılmazken Yeşil alan konusunda en geniş alana sahip olan ilçenin neredeyse her tarafı moloz atıklarla dolu. Oysa yeşil alanların korunması açısından bu projeye en çok ihtiyacın olan ilçe Darıca’dır. Şöyle bir dolaşın, Eskihisar Caddesi, Tuzla Caddesi Doruk Sokak istikametinden Bayramoğlu yönüne gittiğinizde duyarsız vatandaşların attıkları atıklara rastlarsınız. Bunun önüne geçmek çok zor. İnsanlar duyarsız, eğitimsiz olunca ne varsa ortaya atmaktan kendini alamaz işte bu nedenle Alo Moloz Hattı bu duyarsızlığın önüne bir nebze geçecektir. Bu yüzden daha fazla çevre kirliliği yaşanmaması için Darıca Belediyesi’de bu projeyi en kısa zamanda hayata geçirmeli.

 

-------------

 

Alkışlar MHP’ye

 

Mart ayından bu yana göreve başladığım Darıca’da gördüm ki ilçenin sorunlarına en duyarlı parti Milliyetçi Hareket Partisi. İlçe Başkanı Çağdaş Duyar ve ilçe yöneticileri gördükleri, yaşadıkları, iletildikleri her türlü soruna duyarlı bir yaklaşım sergiliyorlar. Bunu da iş olsun, laf olsun göstermelik değil yaşadıkları ilçenin sorumlu bireyleri olarak yerel gazetelerle paylaşarak yerel yöneticileri çözümü noktasında göreve davet ediyorlar. Bu çalışma diğer siyasi partilerden ve sivil toplum kuruluşlarına da örnek olmalı.

 

Bu yazı toplam (5080) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?