Yükleniyor...
Prof.Dr.  Alaeddin Bobat

Prof.Dr. Alaeddin Bobat

bizimdarica@gmail.com

Bir dokun bin ah işit!

03 Mart 2011 Perşembe Saat 21:06

Böcek olmayı kabullenenler,

Ezilince şikayet etmemelidirler. 

                                           F.Schiller

“Şeytan ayrıntıda (mı) gizlidir!” başlıklı yazımıza okurlardan ve tanıdıklardan elliye yakın ileti aldım. Bir anlamda “bir dokunup bin ah işittik”. Meğer Elektrik Dağıtım Şirketleri(EDAŞ)’nden ne kadar çok yakınma varmış! Sorunları ne kadar eksik ve yetersiz yazmışız! EDAŞ’ları kendi bölgenizde elektrik dağıtım işini yapan şirketler olarak düşünebilirsiniz. Çünkü, hemen hemen bütün bölgelerde bu işi üstlenen özel sektör işletmelerinden yakınmalar var. İletilerde yer alan yakınmaları tek tek yazmak ve benzer sorunları tekrarlamak yerine, değinilen ortak konulardan ortaya çıkan sorunları/yakınmaları maddeler halinde toparladım. Siz kendinize uygun düşeni seçebilirsiniz.Sorunlar/yakınmalar

1. Özelleştirildikten sonra bırakın daha iyi ve daha kaliteli hizmet üretmeyi, EDAŞ’lar devlet eliyle yönetildiğinden çok daha kötü yönetilmekte ve hizmet vermektedirler. Bu anlamda, yapılan hizmetlerden ve uygulanan yönetim anlayışından ortaya çıkan “tüketici memnuniyeti (!) ” yerlerde sürünmektedir. 
2. Son ödeme tarihini bir gün geçen faturalar nedeniyle elektrik EDAŞ tarafından hemen kesilmektedir. Fatura ödendiğinde ise, “hemen kesilen elektrik”, “aynı hızda” bağlanmamakta, dolayısıyla bir mağduriyet söz konusu olmaktadır.
3. EDAŞ Müşteri Hizmetleri “yeterince” verimli ve etkin çalışamamaktadır. Çünkü, tüketicilerden gelen yakınmalar ilgili birimlere iletildiği halde, sorunlar çözülmemekte ve zaman zaman karşılıklı çatışmalar/sinir savaşları yaşanabilmektedir.
4. EDAŞ`ın Müşteri Hizmetleri tarafından “Açma kapama servisimiz akşam 22.00`ye kadar çalışıyor mutlaka açılır” denmesine karşılık, kesilen elektrik ertesi gün içinde bile bağlanmamaktadır. EDAŞ müşteri hizmetleri tüketicileri yanlış yönlendirdikleri gibi bir de telefonu insanların suratına kapatmaktadırlar.
5. Elektriğe doğrudan bağımlı olarak çalışan ve elektrik üreteci(Jeneratörü) olmayan işletmeler(soğutma, balıkçılık, depolama, kuaför gibi nispeten küçük işletmeler) elektrik kesintilerinden olumsuz etkilenmekte, ürünler bozulabilmekte, hizmetler aksayabilmekte ve zarar oluşabilmektedir. Bu tür konularda EDAŞ’lar yalnızca bahane üretmekte, zararın tazmini gibi bir yola girmemektedirler.
6. Zamanında ödenmeyen, hatta ödeme tarihini bir gün bile geçiren abonelere hem gecikme faizi uygulanmakta hem de elektrikleri “hemen” kesildiği için, “açma-kapama” parası istenmektedir. Bu paralara ne itiraz edilebilmekte ne de hak aranabilmektedir.
7. Aynı apartmanda, bazı abonelerin elektriği geç ödeme yüzünden kesilirken, ödemesini 10 gün geciktiren bazı abonelerin elektriği kesilmeyebilmektedir!
8. İhbarname gönderilip elektrik borcunu hemen ödeyen abonelerden, elektrik kesme işlemi yapılmadan bile, bir sonraki faturada açma-kapama parası istenmektedir.
9. Zamansız ve uzun süreli elektrik kesintileri yanında, sık tekrarlanan kesilmeler de olabilmektedir.
10. İhbarnameler evde yokken posta kutusuna bırakılmakta, eğer abone uzun süre farkında olmaz ya da uzun süreli eve uğramazsa elektrik bağlantısı kesilmektedir. Yani, ihbarnameler aboneye ulaşmadan(imza karşılığı bildirilmeden), abonenin haberi bile olmadan elektriksiz kalınabilmektedir.
11. Maaşını ayın ortasında alanlar, ayın ortasından önce(her ayın 8’i 9’u ya da 10’u) ödeme tarihli faturaları ayın 15’inde yatırabildikleri için hem gecikme faizi ödemekte hem de elektrik bağlantıları kesilebilmektedir.
12. Fatura borcu ya da herhangi başka bir nedenden ötürü elektriği kesmek için gelen görevliler ile aboneler arasında kavgaya varacak derecede tartışmalar yaşanabilmektedir.
13. EDAŞ’lar abone olmayan ya da elektriği kaçak kullananlardan para alamamakta, kullanılan bu elektriğin parasını da diğer abonelere yüklemektedir.
14. Otomatik ödeme talimatları bile bazen bu sorunları çözmeye yetmemekte, hesapta para yoksa ve abone bunun farkında değilse, doğrudan elektriğin kesilmesi ile karşılaşılabilmektedir.

Sonuç

Eğer bir kurum ya da işletmeden bu kadar çok yakınma oluyorsa, o işletmelerde düzgün yürümeyen birtakım iş ve işlemler var demektir.

Yapanın yanına kar kaldığı, hesap sorulamayan ve şeffaf olmayan bir sistemde, bu tür sorunlar artarak devam edecektir. Elektrik Dağıtım işlerinin özelleştirilmesinde, ihaleye katılan şirketlerin milyarlarca dolar ödemesi boşuna değilmiş!!!

Ancak, bu tür yakınmalarda bulunup da, tüketici hakem heyetleri, tüketici örgütleri,  EPDK gibi yerlere yazılı olarak başvurmayan ve hakkını aramayanlara da bilge Konfüçyüs’ün bir  sözünü anımsatmakta fayda var : 

Karanlığa küfredeceğine, sen de bir mum yak!!

 

Bu yazı toplam (1606) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?