Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

Patlıcan reçeli

07 Mart 2011 Pazartesi Saat 20:09

Okumuşsanız geçen hafta hayal ürünü bir hikayeyi paylaşmıştım. Modern bir Aslı-Kerem hikayesi. Kimsenin bir daha hatırlamayacağı cinsten. Vermeye çalıştığım ana fikir, orijinalinden bugüne neler değişti de, artık bu tür hikayeler yaşanmaz oldu?

Bir okuyucudan ASLI adına cevap gelmiş. ASLI’nın korkuları varmış ve KEREM’le görüşmesi bile yeterli bir çabaymış. Doğrudur, bilinmeyene doğru atılmış bir adım önemli bir çabadır. Kafama takıldı, KEREM’i aradım gece yarısı. “Okudun mu, ASLI’nın cevabını?” diye sordum.

KEREM dedi ki:

-         Kemal Bey bilirim ki fiziğe meraklısınızdır, Nobel Ödüllü Fizikçi R.P.Feynman der ki; “Daha önce çözülememiş herhangi bir problemi çözmek için, kapıyı bilinmeyene aralık bırakmak zorundasınız. Tam olarak doğru biçimde kestiremediğiniz olasılığa fırsat vermek zorundasınız. Aksi takdirde, eğer zihniniz önceden hazırlarsanız, problemi çözemeyebilirsiniz."

-         Ben de ASLI’ya hak verirdim, eğer kapıyı biraz aralık bıraksaydı. Ben de ASLI’yı anlayışla karşılardım, tam olarak kestiremediğimiz olasılığa fırsat verseydi.

-         Sorun şu ki; ASLI zihnini önceden hazırlamıştı.

Sen de haklısın dedim kapattım telefonu. Peki sorun neydi? Orijinal hikayenin yaşandığı dönemde elektrik yoktu, telefon yoktu, bilgisayar yoktu, uçak yoktu. En önemlisi de, o zamanın ASLI’sının korkuları da yoktu şüpheleri de. Zamanımız ASLI - KEREM’lerine ne oldu da bir korku-endişe hakim?

Klasik fizikte hiçbir şey şansa bırakılmaz, fiziksel davranışlar önceden tahmin edilebilir. Oysa modern fizikte, fiziksel davranışlar olasılıklar açısından öngörülebilir. Kanaatim odur ki, artık ilişkilerimizdeki temel farkta buna dayanıyor. İlk ASLI-KEREM hiçbir şeyi şansa bırakmamışlardı.

Oysa bugünkü ASLI, söylediğine göre bugüne kadar patlıcan reçelinin tadına hiç bakmamış. Muhtemelen, ya görüntüsünden hoşlanmamıştır ya da elektrik alamamıştır. Bu durumda, bizim KEREM’in şansı zaten hiç olmamış.

Bu yazı toplam (2212) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?