Yükleniyor...
Beril Sökal

Beril Sökal

berilsokal@gmail.com

Geçmiş olsun Japonya

15 Mart 2011 Salı Saat 00:50

B.İ.D “Büyük İstanbul Depremi”nin baş harfleri olarak düşündüm bu haftaki konu başlığımı…

17 Ağustos 1999 tarihinde merkezi Kocaeli-Gölcük olan, Richter 7,4 şiddetinde büyük bir deprem yaşadı Türkiye…

 Deprem tüm Marmara Bölgesi'de, Ankara'dan İzmir'e kadar geniş bir alanda hissedildi. Resmi raporlara göre, 17.480 ölüm, 23.781 yaralı oldu. 505 kişi sakat kaldı. 285.211 konut, 42.902 işyeri hasar gördü.

12 Ocak günü Haiti'de yaşanan deprem, ülkede binlerce insanın ölümüne yol açtı. Binaların yetersiz sağlamlıkta olması şüphesiz ki ülke çapında hasarı artırdı ve ölü sayısının artmasına sebep oldu. Haiti Hükümeti tarafından resmi olarak yapılan açıklamada, toplam ölü sayısının 316.000 olduğu belirtildi. Sanırım depremden etkilenen kişi sayısı ile Ülke gelişmişlik düzeyi arasında sıkı bir bağ var.

Ve 12 Mart 2011 tarihinde Japonya son 140 yılın en şiddetli depremini yaşadı. Dünya, güne Japonya'dan gelen felaket haberiyle başladı. Japonya'nın kuzeyinde denizde 8,9 ile 140 yıldır ülkede ölçülen en büyük deprem meydan geldi. Basın kuruluşları ve bilim adamları deprem sonrası Tsunami olmasaydı ölü sayısının bu denli fazla olmayacağını vurguluyor.

17 Ağustos depreminin 40 katı büyüklüğünde bir depremin Türkiye'de yapacağı yıkımı düşünmek bile istemiyorum. Yıllardır İstanbul da yakın bir zamanda deprem olacağı tartışmaları ile yaşıyoruz. Bilim adamları şehri tehdit eden tehlikenin büyüklüğünün farkında ve bunu söylüyor. Yapılan tüm uyarılara rağmen Ülke olarak hazırlıksız olduğumuzu, gerekli önlemlerin alınması için şimdiden harekete geçilmesi gerektiğini, bu konuda sivil toplum örgütlerine –yöneticileri harekete geçirme anlamında- büyük görev düştüğünü, aksi takdirde ülke olarak büyük bir felaket yaşayacağımızı düşünüyorum.

GEÇMİŞ OLSUN JAPONYA.

Bu yazı toplam (1756) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/domains/bizimdarica.com/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?