Yükleniyor...
Erdal Uzunoğulları

Erdal Uzunoğulları

kitapkurdu1967@hotmail.com

Kızılderilinin Aya gönderdiği mesaj

14 Mart 2011 Pazartesi Saat 22:53

Sevgili Bizim Darıca okurları bu hafta da sizlere M.Ö 7000 yıllarında Orta Asya’da yaşanan, buzul çağ döneminde Asya’nın en doğu noktası ile Amerika’nın en Batı noktasında bulunan Bering Boğazını buzların üzerinde 92 km yürüyerek ve at sırtında Amerika kıtasına yerleşen Türklerin ataları sayılan Nahoha Kızılderililer ile ilgili bir anekdot’dan bahsetmek istiyorum.  Eski Türklerde olduğu gibi Aztek’lerde, Ay’ın insanlar üzerindeki etkilerine inanırlar hatta bu inanış günümüzde dahi birçok Anadolu köylerinde uygulanmaktadır. Aztek’lerde Ay’ın üzerindeki lekelerin dayaktan kalma izler olduğuna inanırlar.1966 yılında Nasa Ay’a insan göndermek üzere kolları sıvarlar.

 Amerikan astronotları Navaho Kızılderililerin topraklarında ay yüzeyinde yürüyüş için çalışma başlatırlar. Bu yerin seçilmesinin nedeni bu yerin yüzey şekillerinin ay yüzeyine çok benzer olmasıdır. Bu yüzden uzay kıyafetlerini giyen astronotlara Ay’ın yüzeyine indiklerinde ne yapacaklarını nasıl davranacaklarını öğretmek içindir bu çalışma yapılmak istenir. Çalışmalar sırasında yaşlı bir Navaho kızıl derilisi ve oğlu bu çalışmaları uzaktan takip ederler. Uzun bir zaman sonra yaşlı Kızılderili oğlunu gönderip ne yaptıklarını öğrenmek ister. Çocuk babam sizin dilinizi bilmediğinden beni gönderdi der. NASA’dan gelen bu kişilerde Ay’ gitmek gitmek üzere olduklarından bu yüzden astronotların eğitimini yaptıklarından bahseder. Kızılderili çocuk babasının yanına dönerek durumu babasına anlatır.

Bir süre sonra yaşlı Navaho kızıl derilisi astronotların yanına gelerek nahoha’ca bir şeyler söyler. Söyleneni anlamayan astronotlar babasının yanındaki çocuğuna ne dediğini söylerler. Çocuk’ta babasının Ay’a gidileceğini öğrenmesinden sonra çok heyecanlandığını söyler. Çocuk babasının bir ricası olduğunu söyler. Ay’a gidildiğinde bir mesaj’ının olduğunu bu mesajını iletip iletmeyeceğini sorar Astronotlara. Astronotlarda teyp uzatırlar yaşlı kızıl deriliye.Yaşlı Kızılderili teybe navaho’ca bir şeyler söyler ve oğluyla beraber çekip gider.Nasa ekibindekilerin ortak bir merakı olur ne dedi teypte  acaba?Bir Kızılderili’nin Ay’a mesajı ne ola!! Ertesi gün yaşlı Kızılderili ve oğlu bir daha gelmez oraya.Bunun üzerine Nasa ekibi yakındaki Kızılderili köyüne bu mesajın ne anlama geldiğini öğrenmeye giderler.Bu köydeki bir Navaho kızıl derilisi bu mesajı açıklar.’BU ADAMLARA DİKKAT EDİN!! TOPRAKLARINIZI ALMAYA GELİYORLAR’  der mesajında…

Bu yazı toplam (1666) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?