Yükleniyor...
Bedriye Yıldızeli

Bedriye Yıldızeli

bedriyeyildizeli@gmail.com

Seçim yaklaştı, ceplerindeki AKP kimliği açığa çıktı!

15 Mart 2011 Salı Saat 00:51

AKP’li yıllarda çok önemli konumlarda bulunan birçok bürokrat AKP’den aday olmak için istifa etti. Görevlerini icra ederken AKP’li gibi davrananlar artık rahat rahat partizanlık yapabilecek.

12 Haziran’da yapılacak olan genel seçimler öncesinde kamudan istifalar başladı. Aday olacakların yarın mesai bitimine kadar istifa etmesi gerekiyor. Görevleri süresince kamu personeli gibi değil AKP’li gibi çalışan bir çok isim gerçek yerine gitmek için istifa etti. AKP’den aday adayı olmak için görevinden istifa edenler arasında eski İstanbul Valisi Muammer Güler de var.

Muammer Güler
Milletvekilliği için kamudaki görevinden ilk istifa eden isim eski İstanbul Valisi ve şimdi Kamu Düzeni ve Güvenliği (KDG) Müsteşarlığı görevini yürüten Muammer Güler oldu. AKP’li yıllarda İstanbul’un yönetimini üstlenen Güler, bu süre içerisinde bir çok tartışmalı açıklama yaptı, 1 Mayısları terörize etti. 30 Ocak 2003 tarihinde İstanbul Valiliği’ne atanarak 17 Şubat 2003 tarihinde görevine başlayan Güler, 12 Mayıs 2010 Valiler Kararnamesiyle Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı’na atandı. Yerine ise Eski Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu getirildi. Militan bir AKP’li olan Güler, protestolara ölçüsüz bir şekilde, hastane, ev, okul demeksizin kullanılan biber gazıyla özdeşleşmişti. İstanbul sokaklarında polisin uyguladığı kaba şiddet her gün artarken, Vali Güler, polisin yaptıklarını meşrulaştırmaktan ve hakkını arayanları suçlamaktan çekinmemişti.

Emniyet Genel Müdürü
AKP döneminin parlayan bir diğer ismi de Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal’dı. AKP döneminde birkaç kat büyütülen ve yetkileri arttırılan polis teşkilatının da başındaki isim olan Köksal, bu göreve AKP tarafından getirildi. AKP iktidarıyla birlikte polis teşkilatının etkisi giderek artarken, “polis devleti” kavramı sık sık kullanılmaya başlandı. 7 Mart 2007’de Bakanlar Kurulu Kararı ile Emniyet Genel Müdürü olarak atanan Köksal, geçtiğimiz Kasım ayında yaptığı bir açıklamada adaylık iddialarını reddetmişti.

Köksal’ın adaylığını İçişleri Bakanlığı görevinden aday olmak için istifa eden Beşir Atalay açıkladı. Atalay, \"Belki yeni bir haber ama herhalde yarın ya da öbür gün genel müdürünüz de size veda edecek. O da aday olacak. Polis teşkilatında böyle farklı bir yenilenme de olacak\" dedi.

Ankara Cumhuriyet Savcısı
Her fırsatta kamudaki statükoculardan yakınan AKP’nin kamuda ne kadar çok seveni olduğu, seçim sürecinde yaşanan istifalarla ortaya çıktı. Ankara Cumhuriyet Savcısı Mehmet Yücesoy da AKP’den milletvekilliği aday adaylığı başvurusunda bulunmak üzere görevinden istifa etti.

Botaş Genel Müdürü
Henüz istifa etmeyen ancak AKP’den aday olması beklenen isimlerden biri de BOTAŞ Genel Müdürü Fazıl Şenel. Yaklaşık 1 yıl önce BOTAŞ’a sürpriz bir şekilde Genel Müdür olarak atanan Şenel’in aday olacağı, bu kararını da yakın çevresine açıkladığı belirtiliyor.

Hazine Müsteşarı
Milletvekili adaylığı için ismi geçen en önemli isimlerden biri de Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı. 2003 yılından bu yana müsteşarlık görevini yürüten Çanakçı’nın milletvekilliğine AKP yönetiminin tam destek verdiği belirtiliyor.

THY Genel Müdürü Temel Kotil
Milletvekilliği adaylığı için ön plana çıkan isimlerden biri de THY Genel Müdürü Temel Kotil. Kotil’in İstanbul ya da memleketi Rize’den milletvekili adayı gösterileceği ifade ediliyor. Yönetime geldikten sonra, pilotlarla THY\'nin sık sık karşı karşıya gelmesine neden olan Kotil, sendikalarla da kavgalı. \"Doğu\'nun misafirpeverliği ile Batı\'nın verimliliğini buluşturmak\" gibi iddialı sözler eden Kotil, THY personelinin çalışma koşullarının da günden güne ağırlaşmasının sorumlularından. Pazarlama konusundaki yeteneğiyle dikkat çeken Kotil, gericiliği ve işçi düşmanlığı açısından tam bir AKP\'li.

Halk Bankası’nda seçim hazırlığı iddiası
Vatan gazetesinden Gülümhan Gülten’in haberine göre Türkiye Halk Bankası’nın da bu genel seçimlerde Meclis’e vekil göndereceği kulislerde yaygın olarak konuşuluyor. Buna ilişkin Halkbank Genel Kurulu’nun bu yıl seçimlerde aday olmayı düşünen yönetim kurulu üyelerinin önünü açmak için 2 ay erken yapıldığına dikkat çekiliyor. Buna göre her yıl Nisan sonu, Mayıs başında yapılan Genel Kurul, bu yıl 1 Mart’ta yapıldı.

PTT Genel Müdürü Osman Tural ve Tershaneler Genel Müdürü Sami Kabaş
PTT Genel Müdürü Osman Tural’ın da adı AKP’den aday olacaklar arasında gösteriliyor. 2003 yılında PTT Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu Üyeliğine atanan Tural 7 Haziran 2005 tarihi itibari ile PTT Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanlığına atandı. Tural da AKP döneminde parlayan isimlerden biri.

Tershaneler Genel Müdürü Sami Kabaş’ın da aday adayları arasında olacağı belirtiliyor.

Bu yazı toplam (1539) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?