Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

Huzur İsyandadır...

28 Mart 2011 Pazartesi Saat 21:07

Ne zaman bir alış-veriş olsun, bir banka olsun, bir stadyumun gişesi olsun v.b. fark etmez bir yerde medeni bir şekilde sıraya girsem hep kaybeden ben olmuşumdur. Bir şekilde uyanıklık mı desem, medeniyetsizlik mi desem, haksızlık yapanlara oradaki görevliler de sıraya geçmesini salık vereceğine hep yardımcı olmuşlardır. Huzur isyandadır!

On beş yıl boyunca okul köşelerinde ömrümü harcadıktan sonra bugün, kimsenin adını bile duymadığı bir köyde, önünde bir kavak ve dut ağacı olan, tek kapılı, mütevazı, beyaz bir evde yaşamaksa emekli olduktan sonraki hayalim. Gel gör ki, ben bu hayale 7 yaşımda sahiptim. Huzur isyandadır!

 …

Birinin görev ve sorumluluklarını yerine getirmediğini açıkladığınız zaman, kimse sorumsuz kişinin yanlış davranışını sorgulamıyor da, açıklamanız gaflet olarak değerlendiriliyorsa, hiç düşünme huzur isyandadır.

Çöp poşetine 5 TL vermemek için market poşetine yemek artıklarını ve çöplerini doldurup kapısının önüne koyan temizlik düşmanı yaşam kompozitleri var iken, huzur görmezlikten gelmekte falan değil dibine kadar isyandadır.

Bütün araçlar kırmızı ışıkta beklerken, karşı şeride geçip ters yönde ilerleyip, kavşak noktasında burnunu diğer şeride sokmayan çalışan şoförlere diyecek kelime bulamıyorum. Huzur isyandadır!

Vatandaş kaza geçirmiş, araba paramparça, yerde yaralı yatıyor. Sigara içmeye başlıyor, bu arada ambulans geliyor. “Bekleyin sigaramı bitireyim” diyor. Doktorlar ısrar edince de, “Ambulansta içebilir miyim?” diye soruyor. Elbette, huzur isyandadır!

Genç adam, hayatla bağlarını koparmak için tren raylarına yatıyor. Makinist son anda görüp treni durduruyor. “Niye, treni durdurdun çiğnemedin?” diye makinistin kafasını taşla kırıyorsa, huzur isyandadır!

İnsanlık değerini onurlandıran sportif bir etkinlikte, maça getirdiği rakı şişesini sporcunun kafasına fırlatan üretim hatalarının bu ülkenin en zenginleri içinden çıkması ve ekonomik güçleri nedeniyle toplumdan izole edilemeyişleri karşısında içinize bir gerginlik dolar ya. Huzur isyandadır!

Barış, eşitlik ve özgürlük üçgeni üzerine kurulmuş “Demokrasi” anlayışını savaş yöntemiyle bazı ülkelere götürmeyi kendisine görev addetmiş devlet başkanlarına bakar bakar, içinizden onlara demokrasi götürmek gelir ya. Huzur isyandadır!

“Vel asr, innel insâne le fî husr, …(ASR Suresi) / Asra yemin ederim ki insan gerçekten ziyan içindedir.”

Velhasıl huzur isyandadır.

Bu yazı toplam (1401) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 3 )

Huzur Gerçekten İslâmdadır. (İslâmı Yaşamasını Bilene...)
Yaşamda bahsedilen hususlarla karşıyoruz doğru lakin huzur islâmdadırla bunu neden bu kadar kısıtladı yazar o kısmı anlayamadım. Herşeyin maddi-manevi yerle bir edildiği alemde elbette bu olaylar zuhur edebilir, bunu yorumlarken nereye bağladığımız önemli olan. Yazar gerçekten islâmiyeti tanımış olsaydı huzur islâmdadır başlığı altında daha şeffaf yazı kaleme alırdı.
BEYAZ30 Mart 2011 Çarşamba Saat 13:29
Çok Beğendim..
Şu ana kadarki yazıların içerisinde en çok beğendiğim yazı bu olmuş. Bu tip kızgınlıkları zaman zaman herkes yaşıyor aslında, ama senin kelimeleri biraraya getirme konusunda öyle özel bir yeteneğin var ki senin kaleminden çıkanları okumak benim için çok keyifli. Başarılarının devamını diliyorum.
gülhan30 Mart 2011 Çarşamba Saat 13:01
slogan yanlış
sayın yazar yine sinirle kaleme almış yazısını. kızdığı ve protesto ettikleri gerçekten elimizle olmazsa dilimizle olmazsa içimizden tepki gösterilmesi gereken durumlar. Ancak huzur isyanda değildir. Öyle olsaydı devlete isyan edip dağa çıkan teröristler çok huzurlu olurdu. Yazar kendi eliyle kendi tezini de çürütmüştür. Eğer inanıyorsanız Allaha, onun sözlerinin doğruluğunu da kabul etmiş olursunuz. Yazının sonundaki ayetin devamını okuyun anlarsınız.
Toprak Karadeniz29 Mart 2011 Salı Saat 14:48

| 1 |