Yükleniyor...
İsa Turhan

İsa Turhan

isaturhan@gmail.com

Salih Turhan…

04 Nisan 2011 Pazartesi Saat 10:07

1932 yılında Bulgaristan’ın Razgrad şehrinin Yakub Abdal köyünde dünyaya geldi minik Salih. 1 yıl sonra Türkiye’ya göç etmeleri nedeniyle Tekirdağ Hayrabolu’ya yerleştiler. Fahrioğlu Köyü’nde büyüyen Salih, Edirne Kepirtepe Köy Enstitüsü’nün sınavlarını kazandı. Yokluk zamanlarında okumak için büyük fedakârlıklar gösterdi. Zaman zaman hafta sonları arkadaşlarıyla birlikte yürüyerek eve geldiler ama hiçbir zorluk onları okumaktan yıldıramadı. Okul sonrası iki yıl askerlikten sonra iki yıl ilkokul öğretmenliği yapan Salih Turhan, devlet memuriyet imtihanını kazanarak memuriyet hayatına atıldı. Vergi memuru olarak Malkara’da göreve başladı. Daha sonra Tekel Genel Müdürlüğü’ne geçen Salih Turhan, Malkara tekel İdaresi’nde çalışmaya başladı. Küçük bir kasabaydı Malkara. Herkes birbirini akraba derecesinde tanımaktaydı. Memur olduğu için de gerek kasabanın gerekse de mahallesinin her türlü sorunlarıyla da ilgilenmek durumundaydı.

Kasabalıların tabiriyle Salih abi, yeri geldiğinde mahallenin kanalizasyon, elektrik işleri yeri geldiğinde kaçan çiftleri barıştırmak ardından düğün dernek işleriyle de haşır neşirdi. Bu nedenle kasabanın büyük bir kısmının evliliğine nikah şahitliği yapmıştı Salih abi.

Malkara’daki Tekel İdaresi’nden İstanbul Unkapanı’ndaki Tekel Genel Müdürlüğü’ne tayin oldu. Stok ve Dağıtma şubesi’nde amirliğe kadar yükseldi. Daha sonra emekli oldu ve memuriyete veda etti.

Hayatta en değer verdiği şeyler Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet Halk Partisi, Cumhuriyet Gazetesi idi Salih Turhan’ın. Hiçbirinden hiçbir zaman asla taviz vermedi. 27 mayıs 1960 ihtilali öncesi Cumhuriyet Gazetesi’nde çıkan bir karikatür nedeniyle gazete emniyet güçleri tarafından toplanmaktaydı. Kapıya gelen polislere vermediği gazetesine, partisine ve Beşiktaş’ son nefesine kadar bağlıydı.

Hiçbir zaman doğruluktan ve dürüstlükten ayrılmadı. Her zaman insanlara yardımcı olmaya gayret etti. Yokluk zamanlarında elinde her türlü imkânı varken teklif edilenleri elinin tersiyle iterek çocuklarına ‘bugüne kadar boğazınızdan haram lokma geçmedi, bundan sonra da geçmeyecek. Umarım sizlerde geçirmezsiniz” diyerek iş ahlakını anlatan, her zaman örnek olmuş bir insan olan Babamız Salih Turhan’ı kaybettik. Ona layık olmak için gayretimiz devam ediyor.

Allah mekânını cennet eylesin.

Bu arada 10 yıl gibi çok uzun bir süreçte babamın amansız hastalığında kendi hastalığını hiçe sayarak gecesini gündüzünü katarak ona gözü gibi bakan eşim Nurhan’a, hastalığının başından vefatına kadar bizlere her konuda yardım ve desteklerini esirgemeyen arkadaş, dost ve komşularımıza, vefatında namazından toprağa verilişine kadar bizleri yalnız bırakmayan herkese teşekkür ediyorum.

Bu yazı toplam (3295) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 2 )

taziye
değerli dostum bir aileyi bukadar net ve güzel tarif etmek emek yoğnluktan gecer ailece hassasiyetinizi taktir eder genclere örnek davranış ve vefa örneği teşkil etmesini diler size ve ailenize terar başsağlığı dilerim.esmender turna
esmender turna18 Nisan 2011 Pazartesi Saat 12:09
başınız sağolsun!
Ona layık olmak gayretimiz devam ediyor. O kadar az ki bu zamanda babasına, ailesine layık olmaya çalışan insan sayısı. Mekanı cennet olsun, size de sabır diliyorum.
kemal uyar05 Nisan 2011 Salı Saat 06:42

| 1 |