Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

YETENEKSİZ SİNİZ!

04 Nisan 2011 Pazartesi Saat 18:59

Bir TV kanalında yayınlanan “Yetenek Sizsiniz” adlı yarışmada birinciliği Sefa Doğanay adlı bir yarışmacı kazandı. Kendisini tebrik edemiyorum. Yaptığı şey, ünlü simaları taklit etmek. Bunun neresi yetenek bilemiyorum. Doğal olmadan, üretmeden, düşünmeden sadece taklit ederek yarışma kazanacağınızı bilseydiniz, o yeteneğe sahip olmak ister miydiniz? Gerçi, büyük konuşmamak lazım. Bir dönem yine bir yarışmada, kapalı bir kutuya dokunarak neler hissettik neler! Bizi düşündürmeyecek her şeye varız, bayılıyoruz.

Aslında, yarışmanın adı üstünde “Yeteneksiz-siniz!”. Benim kafamı karıştıran ise, ikinci olan yarışmacı Aref’le ilgili olarak “Foyası ortaya çıktı!”,  birinci olan yarışmacı içinse “Tüm ülkeyi gülmekten kırdı geçirdi!” diye haberler yapılması.

Aref adlı yarışmacı bir büyücü değil, ilizyonist. Elbette her numarasının mantıklı bir açıklaması var. Peki, birinci olanın foyası ne? Ülkeyi kırıp geçirirken yaptığı işin mantıklı açıklaması nedir? Kanaatimce, sorun yarışmacılardan ziyade izleyicilerde, yani bizde. Ne espri anlayışımız var, ne de espri kalitemiz. Gülerken bile kendimizde olanı yani taklidi seviyoruz. Umarım bu özelliğimizi yaptığımız işlere karıştırmayız.

Bu arada, Kayseri’de bir bayram günü şeker toplamak için evden çıkan ve 2009’un Eylül ayından beri kendilerinden haber alınamayan Ahmet Tuna Tekin, kardeşi Dilruba Tekin ve 10 yaşındaki Türkan Ay’ın cesetleri Yozgat’ta toprağa gömülü halde bulundu. İşimizi ciddiye alınca neleri aydınlatabileceğimizi gösteren cinsten bir soruşturmanın neticesinde çıktı gerçekler ortaya. Üç çocuğu koruyamayan güvenlik sistemimiz, katil zanlısını bütün imkanlarıyla linçten koruyordu.

Şimdi, benim vicdanım soruyor:

- İdam cezasının kaldırılması mı, yoksa varlığı mı adaleti sağlar?

- Adalet dediğimiz sistemin hiç olmazsa suçluyu koruduğu kadarıyla mağduru da koruması gerekmez mi?

- İdam cezasının kaldırıldığı tarihten sonra artan cinayetler ile idam cezasının kaldırılması arasında bir korelasyon var mıdır?

Kendi adıma vicdanıma cevap veriyorum sevgili ülkem: “Çünkü biz gülerken bile taklidi, taklitçileri seviyoruz. Avrupa’da idam cezası kaldırılmış ya! Taklit etmemiz lazım!”

Bu yazı toplam (1317) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 2 )

Mantık ve gerçekler...
Sevgili Kemal, Yazını büyük bir keyifle okudum.Bilinen gerçekleri,tamda benim gibidiyebileceğim bir mantıkla son derece güzel ele almışsın.Tebrikler..Anlaşılan,bizim cenah,yani sen ve Beril bu nezih gazeteye ayrı bir renk katmışsınız..Başarılarınızın devamı dileklerimle...
Mehmet ERKAN08 Nisan 2011 Cuma Saat 11:10
Devlet ve cinayet...
Her ne kadar kişi olarak bu dünyadan gitmesine zerre kadar üzülmeyeceğim insanlar var olsa da, devlet cinayet işlemez, suça ortak olmaz. Olmamalı...
Kurtuluş05 Nisan 2011 Salı Saat 06:23

| 1 |