Yükleniyor...
Beril Sökal

Beril Sökal

berilsokal@gmail.com

Rakamlar ile vaaz vermek!

05 Nisan 2011 Salı Saat 22:58

8          10        6          4          2

2          4          6          8          10

0, 1      0, 2      0, 5      1          2

0, 1      0, 2      0, 5      1          2

2          6          -1         0          -2

-2         -1         0          2          6

Da Vinci şifresi’ni okumayan arkadaşım varmıdır bilmiyorum..Kitapta bir professor, Paris'te iş gezisindeyken bir müze müdürünün ölü bulunduğu haberini alır. Profesör cesedin yanına ulaştığında anlaşılmaz bir takım izlerin varlığını tespit eder.  Söz konusu izlerin ne anlama geldiğini araştırırken ipuçları kendisini Da Vinci'nin tablosuna götürür .Sır ünlü bir eserin içine gizlenmiştir.

Yukarıdaki şifreler ise bu kitaptan bir alıntı değil. Romanı okuyan imam efendi “Da Vinci’nin olur da benim olmaz mı” düşüncesiyle müritlerine şifreli çözümler üretmiş. Olay, daha iyi bir ölçme değerlendirme yapabilmeyi, fırsat eşitliğini ve kişisel başarıyı ön plana çıkarmayı hedefleyen, bizler için son derece önemli olan bir sınavda yaşanıyor. Şifreyi çözen ise Artvin’de görevli bir Avukat. Tebrikler,  bu dönemde İmam’ın Şifresini çözmek yürek ister.

Şifre, rakamların küçükten büyüğe doğru sıralanması üzerine kurulu. Şıkların altına, en küçükten en büyüğe doğru sıralama yapılıyor. Kendisiyle eşleşen rakam, sorunun doğru yanıtı. Eşleşme birden fazla ise yanıt “a”, eşleşme yoksa yanıt “e”.

Kurallara aykırı davranmak, kişilerin hakkına tecavüz etmek, kişilere bir nevi hakaret etmek.resmi ya da gayriresmi şekilde ülkemizde aşırı derecede yapılan şey... Ama bu kadarıda olmaz artık. Bu şifreleme sistemini bilmeden bileğinin hakkıyla soruları yanıtlayan ben ve arkadaşlarıma, maddi manevi fedakarlık yapan ailelerimize yazık günah değil mi? “Bir sınav bir hayat” başlıklı yazımda “çalışıp elimizden geleni yapacağımızı, ÖSYM’nin de bize destek çıkması gerektiğini ifade etmiştim. Onlar ise toplumun her kesiminde olduğu gibi yanlızca kendi müritlerine destek oldular.

Ben, bu şifreleme sistemini bilmeden bileğinin hakkıyla soruları yanıtlayan tüm arkadaşlarım ve onların yakınları gibi, son soruya cevabımı 12 Haziran da vereceğim. Seçim sonrası şifreli şeffaf oy sandıklarıyla karşılaşırsam da hiç yadırgamayacağım.

TÜM ARKADAŞLARIMA BAŞARILAR

Bu yazı toplam (1401) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?