Yükleniyor...
Aktan Uslu

Aktan Uslu

aktanuslu@gmail.com

Darıca İlçesi 2 yaşında

08 Haziran 2010 Salı Saat 20:31

Kocaeli’nin yeni coğrafi yapılanması esnasında süreci en rahat bekleyen yer Darıca olmuştu. Kuzey, güney, doğu ve batıda arazi anlamında genişleme sahası olmamasına karşın nüfusu ve nüfus yoğunluğundan ötürü Darıca’nın ilçe olması garantiydi, hakkı idi ve öyle de oldu.

Darıca Kurucu Kaymakamı Osman Ateş geride kalan iki yıllık süreç üzerine Sancaktepe’de mahalle muhtarlarının katıldığı toplantıda yaptığı değerlendirmede bu süre zarfında ilçedeki kurumlar arasında çok iyi diyalog ve çalışmalarda bulunulduğunu; sivil toplum kuruluşları, belediye, muhtarlar, esnaf, vatandaş ve basınıyla uyumlu bir birliktelik yakaladıklarını tekrar ifade etti. Darıca’da Cumhurbaşkanlığı makamının ve Cumhurbaşkanı’nın temsilcisi Sayın Ateş’in tespitine katılır veya katılmazsınız. Kaldı ki göreceli bir kavram ve meseleye nereden baktığınız ile bire bir ilgili.

Şahsım adına yeterli veya yetersiz gözlemlerimi paylaşmak isterim. Maksat çorbada tuzumuz, sürece katkımız olsun. Bu arada kıyaslamayı Çayırova ve Dilovası ölçekleri ile yapmak, anlatmak istediğimi daha rahat ifade etmeme neden olacaktır. Kaldı ki malum ve yerinde söz, anlatabildiklerinizin sadece karşınızdakinin anlayabildiği kadar olduğunu tanımlar.

Mesleğin içinde brüt 16 yılı geride bırakan biri olarak Gebze’nin eski belde, yeni ilçelerinin her birinin bende ayrı yeri var. Çayırova veya Güzeltepe’ye enişte olmak, kafamı dinlemek ve huzuru bulmak için önceliğimi Darıca’da kullanmak, farklı ve alabildiğinesamimi, sıcak bir ortam özlediğimde Dilovası’nda soluğu almak gibi kişisel tercihlerim söz konusu.

Darıca’yı Çayırova ile kıyasladığımda ve belediyeyi ön plana aldığımda Ziyaettin Akbaş’a kıyasla kenti tüm katmanları ile germeyen, belediye meclis toplantısında sebebi olduğu veya içine çekildiği gergin ortamın fazla yayılmadan bir şekilde önüne geçen bir Şükrü Karabacak söz konusu. Karabacak bu özelliği ile ilçenin bir artısıdır diye düşünüyorum.

Ancak ülke genelinde adını duyurma ve yeniliğe yönelik bir şeyler yapma adına hayli geride kaldı Darıca. Özellikle Çayırova ve Dilovası ile kıyaslandığında bariz bir eksiklik söz konusu. Kaldı ki Darıca’nın bir de sahil avantajı olmasına karşın beldelik döneminde üretilen, benzerleri başka yerlerde de olan iş ve icraatların tekrarından öteye, geride kalan iki sene içinde geçilemedi.

Her yorumun veya tezin bir çözüm önerisi de olmalı. Mesela ne yapılmalıydı. Mesela Darıca’da yetişen değerler ile farklı işler üretilebilirdi. Örneğin Birol Güven’in bilgi birikim ve deneyimleri, Kocaeli Üniversitesi’nin ilgili bölümlerinin desteği ile, “Darıca kısa film şenliği” düzenlenebilirdi. Geride kalan iki yılda Çayırova’nın adını en çok 30 Mayıs’ta düzenlenen, “Çayırova Koşusu” ile duyurduğunu göz ardı etmeyin ve basit bir düşünce, öneri olduğunu savunmayın bence.

Başka kimler var Darıca’da. Örneğin mesleğimizin duayenlerinden Orhan Koloğlu var. Geçmişte Bekirpaşa Belediyesi’nin BİANET işbirliğinde düzenlediği “Çocuk odaklı habercilik” konulu meslek içi eğitim seminerinin farklı bir versiyonu veya çok ama çok daha değişiği üretilebilir, gazetecilik ve basın ile ilişkili bir konuda ülke geneli tüm yerel basın çalışanlarına açık, mütevazı ve manevi ödülleri olan bir yarışma tertip edilebilirdi.

Sahilinden esasla, ulusal ve hatta evrensel balık avlama yarışması organize edilebilirdi.

Darıca sahilinde, açık hava tavla turnuvası düzenlenebilirdi.

Bu ve benzer örnekleri çoğaltmak mümkün. Ancak tüm bunlar için biraz daha geniş ufukluluk gerektiğini düşünüyorum.

İlçe Kaymakamı Osman Ateş, Sancaktepe’deki toplantıda kurum ve kuruluşlar arası, basının da içinde yer aldığı bir uyumu ifade ediyor. İşte aynı Ateş bu uyumdan esasla ne tür bir proje üretilebileceğine dair kişilerin fikir ve proje üretmelerini isteyebilir diye düşünüyorum. Bence Ateş şüphe yok ki kendisinin de büyük emeği olduğu bu uyumu, ismi daha fazla ve geniş şekilde anılan bir ilçe olunması için değerlendirmelidir.

Bu yazı toplam (1039) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?