Yükleniyor...
Turgut Güngör

Turgut Güngör

gungor-turgut@hotmail.com

Ne olacak?

13 Nisan 2011 Çarşamba Saat 21:36

Belki seçim heyecanındandır diye anlamaya çalışıyorum. Her kafadan bir ses çıkıyor. Herkes partisinin seçimlerde başarının en büyüğünü yakalamasını istiyormuş gibi görünüyor.
Herkes bir birine “bir milletvekili ne gibi özelliklere sahip olmalı, hangi adayda bu özellikler var diye soruyor.” Yani herkes adam gibi adam arıyor. Parti yöneticilerinden özellikle de Kocaeli’nin siyasi geleceğini elinde tuttuğunu zanneden çok değerli bir politikacı, parlamenter bakan rahmetli Turan Güneşin oğlu Sayın Hurşit Güneş' den adaylarını böyle bir süzgeçten geçirmesini bekliyordu. Hakları da yok değil elbet. Çünkü son yıllarda siyasete ve içimizden çıkarmaya çalıştığımız siyasetçilere duyulan güvende giderek artan bir erozyon gözlenmektedir.
Çok acıklı deyimli hem içimizden birilerini seçmeye çalışıyoruz hem de siyasetçilerimize güvenimiz gittikçe azalıyor. Siyasette rol almaya gönüllü olanlarda "Bu adam benim gelecekte siyasi çıkarlarıma omuz verir mi ya da köstek olur mu?” Bütün hesap bu galiba... Ya başka özellikler; onları da sadece milletvekili aday adaylarında aramaya kalkıyoruz. Sanki sadece siyasetçi onlarmış gibi. 
Elbette bizleri mecliste temsile aday olanlardan; 
Söze Bağlılık,
Doğruluk,
Dürüstlük 
Kendisinin ve Yakın Çevresinin Çıkarlarını Gözetmeme, 
Sorumluluk Duygusu,
Bütünlük,
Tarafsızlık,
Açıklık,
Güvenirlilik,
Yargıya Saygı,
Çıkar Gruplarına Uzak Kalma,
Demokratlık,
Yasalara Uyma,
Ayrıcalıkları İstismar Etmeme,
Seçmeni Olsun Olmasın Herkese Saygı,

Bağımsızlık,
Liderlik”  Gibi özellikleri aramak vatandaşın en doğal hakkıdır. Ama kişisel kazanç elde etmek isteği her şeyi unutturuyor.
Peki, bu her türlü edebî şişirmelerden ari üstün özellikleri sadece kendini içeride ve dışarıda vatandaşın bireysel vatandaşlık hakkını, hukukunu, Devletin ali menfaatlerini, bölünmez bütünlüğünü korumaya aday meclis çatısı altında yemin edeceklerde mi aramalıyız? 
Dünya görüşü nedeniyle belirli bir partiye üye olmaya kalkan vatandaş da aramayacak mıyız? Şu veya bu şekilde bir partiye delege olarak "Hiç avantamız olmasa bile belki biraz saygınlık kazanırım" düşüncesinde olanlarda aramak gerekmez mi?

Seçimle ya da atamayla her hangi bir partide belde başkanı veya yönetim kurulu üyesi olmuş kişilerde, ne bileyim işini gücünü bırakıp, ya da nasılsa işim gücüm yok bari bir ilçe de her hangi bir partinin ilçe kurul üyesi olmak isteyenlerden aramasak mı acaba?.

 Hele “ iyi de kardeşim size oy verirsem benim avantam ne olacak diyenlerde bu özellikler söz konusu olmamalı mı?

Atamayla da olsa İl başkanı veya ilçe başkanı oluvereyim, ya da o kurulda örgütten sorumlu olup siyasi geleceğimi garantiye alırım hesabı yapanlarda yukarıda sıraladığım özellikler olmasa da olur mu acaba;  ha ne dersiniz?

Seçilenlerden boşalan bir siyasi kadroya atamayla yoluyla bu işi sen devam et diye yetki verilenlere, yönetim listesini örgütten sorumlu arkadaşın istediği gibi hazırlamamışın deyip “it bunu değiştir yoksa onay vermem” diyebilen herhangi bir yetkilide bu ölçütleri arayanlar acaba parti suçumu işlemiş sayılırlar. İl disiplin Kurulunun mümtaz kişileri bunu soranları partiden ihraç mı ederler acaba? 
Ne olursunuz bırakın inadı… Herkesin büyük umutlar beslediği Cumhuriyet Halk Partisine bunları yapmayın. Aksi takdirde ilçelerde de vekil adaylarınızı tanıtmak ve ya parti programınızı açıklamak için yollara düştüğünüzde “kapı gıcırtısına bile alkış tutan” birkaç kişi haricinde yanınızda akil insan bulamayabilirsiniz. 
Ben bir hatırlatayım dedim. Yinede siz bilirsiniz!

Bu yazı toplam (1278) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?