Yükleniyor...
Bedriye Yıldızeli

Bedriye Yıldızeli

bedriyeyildizeli@gmail.com

ÖSYM bu sorulara yanıt vermeli!

18 Nisan 2011 Pazartesi Saat 21:50

ÖSYM Başkanı Ali Demir'in YGS'ye giren adaylara gönderdiği mektupla şifreleme skandalı daha da büyümüş oldu. Ali Demir'in hem şifrelemeyi itiraf etmesi hem de sınavın doğru ve adil olduğunu iddia etmesi şaşkınlık yarattı.

YGS’ ye giren adaylara gönderilen mektupla beraber ÖSYM Başkanı Ali Demir'in yanıtlaması gereken çok sayıda soru ortaya çıktı:

1- Sınavda şifreleme olduğunu itiraf ettiğinize göre neden istifa etmemekte ısrar ediyorsunuz?

2- YGS’ ye giren adaylara gönderdiğiniz mektupta şifreleme olduğunu kabul etmenize rağmen sınavın "adil ve doğru" olduğunu söylemeniz açık bir çelişki değil mi?

3- Gönderdiğiniz mektupta sadece bir şifreleme yöntemini itiraf etmişsiniz. Ancak bilim insanları sınavdaki birkaç farklı şifreleme yöntemini kanıtlamış durumda. Bu konuda bir açıklama yapacak mısınız?

4- Şifre olduğu ilk iddia edildiğinde bir basın toplantısı yaparak iddiayı reddetmiştiniz. Sonrasında yaptığınız açıklamada, "sadece basına verilen kitapçıkta şifreleme var" dediniz. Şimdi de adaylara verilen kitapçıklarda da şifre olduğunu kabul ediyorsunuz. Bütün bu çelişkili açıklamalarınız sonucunda kamuoyunu tatmin etmiş olduğunuzu düşünüyor musunuz?

5- Kamuoyu konunun üzerine gitmiş olmasaydı şifreleme itirafını yapar mıydınız?

6- İncelenen sınav sonuçlarında normal dışı bir duruma rastlamadık diyorsunuz? Bu sonuca hangi verilere dayanarak ulaştınız?

7- Mektubunuzda "Son günlerde sizlerin heyecan ve duyarlılığınızı harekete geçirmek üzere oluşturulan senaryoların hiçbir dayanağı yoktur" demişsiniz. Şifreleme olduğunu itiraf etmiş olduğunuza göre neden böyle bir ifadeye mektubunuzda yer verdiniz?

8- Mektubunuzdaki son cümlede "...Son olarak şunu da bilmenizi isteriz ki, sizlerin heyecan ve duyarlılığınız üzerinden kamuoyunu karamsarlığa yöneltmek isteyenler hakkında gerekli inceleme, soruşturma ve yasal işlemler yapılmaktadır." demişsiniz. Bu cümle gençlere, ailelerine ve bilim insanlarına yönelik bir tehdit midir?

9- YGS' de İstanbul Eyüp'teki birçok okulda sadece kadın adayların bulunmasına ilişkin "yer olmadığından kız öğrencilere öncelik verildi" demişsiniz. Bu skandalın hemen ardından "tamamen tesadüf, otomasyon ile ilgili" demiştiniz. Olasılık olarak sıfıra yakın olan bu durum ve çelişkili açıklamalarınız hakkında başka açıklama yapma ihtiyacı hissetmiyor musunuz?

Bu yazı toplam (1169) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 1 )

teşekkürler
düşüncelerime ve benimde bu sınav mağduru olarak hissedip içten içe dile getirdiğim sorular.. Kısacası düşüncelerime tercüman olmuşsunuz teşekkürler. Herkezi bu kadar duyarlı olmaya davet ediyorum. İnsanların çoğu hala uyuyor, seçimler yaklaşıyor bakalım daha ne skandallar çıkacak.
beril sökal25 Nisan 2011 Pazartesi Saat 12:29

| 1 |